Suosittu Farming Simulator 22 saa platinakuorrutuksen marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Suosittu Farming Simulator 22 saa platinakuorrutuksen marraskuussa

Farming Simulator 22

11PAN Vision Finlandin jakelemasta ja GIANTS Softwaren julkaisemasta -maatilasimulaatiosta julkaistaan kaiken kattava Platinum-peli ja -laajennus.

Farming Simulator 22 on huippusuositun pelisarjan viimeisin ja ominaisuuksiltaan monipuolisin julkaisu. Sen myötä on pelisarja saanut uusia ominaisuuksia ja tapoja hoitaa virtuaalista maatilaa sekä harjoittaa metsänhoitoa ja kasvattaa eläimiä. Peli on myös alati laajentunut uusien tuotemerkkien, ajoneuvojen ja laitteiden osalta muun muassa monin ilmaisin päivityksin. Uusimpana valmistajana on mukana legendaarinen ruotsalaisyhtiö Volvo Group, joka tuo omat työkoneensa ja kuorma-autonsa mukaan peliin.

Kaikkien aikojen monipuolisin maanviljelysimulaatio sisältää uusina viljelykasveina viinirypäleet, oliivit ja durran. Nämä vaativat erikoishuomiota ja näitä varten on ostettavissa myös omia työkoneita. Farming Simulator 22 on täysin uusiutunut pelikokemus myös pelikarttojen myötä. Peli sisältää kaksi uutta pelialuetta sekä uusitun Erlengratin vuoristoalueen. Yhdysvaltojen keskilännestä innoituksensa saanut Elmcreek on täynnä avaria peltoja ja aukeita, joihin pelaaja voi perustaa oman maatilansa. Virtuaalimaanviljelijät voivat suunnitella ja määrittää monenlaisia ja eri kokoisia peltoja alueelleen aitoon keskilännen tyyliin.

Platinum Expansion -lisäosa laajentaa peliä entisestään tuomalla mukaan lisää laitevalmistajia. Näitä ovat muun muassa Volvo Group, IMPEX, John Deere, Koller, Komatsu, Pfanzelt ja Schwarzmüller. Kaikkiaan lisäosassa on mukana peräti 40 erilaista metsänhoitoa ja maatilan ylläpitämistä rikastuttavaa kulkuneuvoa ja työkonetta. Mukana on muun muassa uunituore Volvo L200H High Lift -pyörökuormaaja. Näiden lisäksi uutuuksia ovat muun muassa John Deere 843L-II- ja John Deere FD55 -kaatokasauskoneet.

Lisäosan uutena pelikarttana on mukana Pohjois-Amerikan luoteisosasta innoituksensa saanut Silverrun Forest, joka tuo metsäisellä alueellaan erilaisen pelikokemuksen. Luvassa on uudenlaisia metsänhoitotehtäviä, lisää istutettavia puutyyppejä ja jopa mahdollisuus rakentaa veneitä satama-alueella. Vahvan puuteollisuuden myötä kaupunki tarjoaakin uudenlaisia kehityskohteita pelaajalle.

Platinum-lisäosan myötä pelin ajoneuvo- ja työkonevalikoima kasvaa yli 500 erilaiseen laitteeseen yli sadalta eri valmistajalta. Tämä tekee Farming Simulator 22 -pelikokemuksesta äärimmäisen monipuolisen, olipa kohteena sitten maanviljely, karja ja muut eläimet tai metsänhoito.

Farming Simulator 22 Platinum Edition puolestaan sisältää sekä peruspelin että Platinum Expansion -lisäosan, joten uudetkin pelaajat pääsevät helposti kiinni maatalouden virtuaaliseen kokemukseen.

Lisäksi pelille on luvassa ladattavia lisäosia pelin kausikortin myötä sekä ilmaisina päivityksinä.

Farming Simulator 22 on saatavilla , ja S, sekä -konsoleilla että :llä ja :llä.

The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä

Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. ei nimittäin paljastanut , vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.

Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.

Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. -pelaajille ja -käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.

Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.

Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.