Suosittu farmipelisimulaattori Harvest Days ilmestyy konsoleille ja saa täyden version heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Suosittu farmipelisimulaattori Harvest Days ilmestyy konsoleille ja saa täyden version heinäkuussa

Harvest Days

Espanjalainen -kehittäjästudio Family Devs ja julkaisija ovat paljastaneet, että suositun Harvest Days -farmipelin Early Access -vaihe on päättymässä. Heinäkuun 25. päivä ei vain julkaista peliä täydellisenä versiona 1.0 PC:lle, vaan se saapuu samana päivänä myös konsoleille.

Harvest Days aloitti taipaleensa Early Accessissa toukokuussa 2022. Lukuisien päivitysten ja koko kehityksen ajan kerätyn pelaajapalauteen myötä on aika siirtyä seuraavalle tasolle. Kauniilla lo-fi-grafiikallaan, rentouttavalla tunnelmallaan ja intuitiivisilla ohjaimilla kaikilla alustoilla tämä peli on täydellinen valinta kaikille ikäisille aloitteleville farmoreille.

Jätä suurkaupungin stressi taakse astuessasi Harvest Daysin maailmaan ja muuttaessasi ”Duda’s Villageen” hoitamaan hylättyä tilaa. Kehitä omaisuuttasi omaan tahtiisi tutustuessasi naapureihin, hankkiessasi suloisia lemmikkejä tai tutkiessasi avointa maailmaa. Sinä päätät, mitä teet ja milloin teet sen.

Käytä helppokäyttöistä askartelujärjestelmää rakentaaksesi omia huonekaluja keräämistäsi raaka-aineista tai tuottaaksesi tuotteita myytäväksi paikallisille. Sijoita voittosi tilasi laajentamiseen ja optimointiin. Harvest Daysissa on aina hauskaa tekemistä.

Harvest Days -pelin täysi versio 1.0 julkaistaan PC:lle sekä , , ja S, sekä -konsoleille heinäkuun 25. päivä.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

Ubisoft on raottanut verhoa -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. : Codename Hexe on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. Assassin’s Creed: Codename Invictus puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 -päivitys julkaistaan 5:lle sekä Xbox Series |S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa Netflix-palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja

on lähteiden mukaan aikeissa höllentää tahtia PlayStation 5 -yksinoikeuspelien tuomisessa :lle. Syynä kerrotaan olevan odotuksia heikommat myyntiluvut sekä huoli siitä, että PC-julkaisut voisivat syödä -konsolin ja sen seuraajien vetovoimaa.

Lähteiden mukaan moninpelit eivät kuitenkaan ole katoamassa muilta alustoilta. Esimerkiksi Marathon sekä Tōkon: Fighting Souls ovat yhä tulossa useammalle alustalle. Sen sijaan yksinpeleissä saatetaan nähdä tiukempaa yksinoikeuslinjaa. ja Housemarquen uusi toimintapeli pysyisivät toistaiseksi vain PS5:llä.

Sony aloitti näkyvän PC-laajentumisen vuonna 2020 tuomalla -palveluun isoja nimiä, kuten God of War ja The Last of Part I. Myöhemmin : Director’s Cut toi PC:lle jopa PlayStation-ominaisuuksia, kuten trophyt ja PSN-profiilit erillisen overlayn kautta. Kaikki ei kuitenkaan sujunut kitkattomasti. herätti närää pakollisen PSN-kirjautumisen vuoksi, ja Sony perääntyi vaatimuksesta palautteen jälkeen.

Sony ei kommentoinut väitteitä. Taustalla voi vaikuttaa myös laajempi strateginen pohdinta. Viime kuussa raportoitiin, että yhtiö saattaa siirtää seuraavan sukupolven konsolin julkaisua vuosiin 2028–2029 tekoälybuumin aiheuttaman muistipulan vuoksi. Jos tiedot pitävät paikkansa, Sony näyttää tasapainoilevan PC-markkinoiden ja perinteisen konsolistrategiansa välillä, eikä tämä päätös ole ihan yksinkertainen.