Suosittu The Settlers -strategiapelisarja tekee tänään paluun PC:lle – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Suosittu The Settlers -strategiapelisarja tekee tänään paluun PC:lle – katso julkaisuvideo

The Settlers: New Allies

tuo 30-vuotiaan -pelisarjan tänään helmikuun 17. päivä :lle. Peli on tulossa ensi kuussa myös pelikonsoleille. Voit katsoa julkaisuvideon alta.

Jo 1990-luvulta lähtien pelaajia viihdyttänyt The Settlers -strategiapelisarja tunnetaan paitsi jouhevasta pelattavuudestaan, myös silmiä hivelevästä piirrosgrafiikasta ja taktisesta lähestymistavastaan. Ubisoft Düsseldorf -pelistudion kehittämä on nykyaikaistettu näkemys pitkäikäisestä pelisarjasta. Sen uusin osa tuo monipuolisen infrastruktuurin ja polveilevan talousjärjestelmän reaaliaikaisen taistelumekaniikan rinnalle. Nämä yhdessä tekevät pelistä miellyttävän monipuolisen kokonaisuuden, joka on helppo hallita ja sujuva pelata.

Pelin alussa pelaajan ohjattavana on vain pieni ryhmä uudisasukkaita, jotka tutkivat ja asuttavat ympäröivää maailmaa. Ensimmäisen asutuksen jälkeen on aika rakentaa kylään lisää rakennuksia ja määrittää suunta, johon yhteisö kehittyy. Erilaisten rakennusten ja tuotantoketjujen sekä puolustusjoukkojen myötä kyläyhteisö vahvistuu ja kehittyy kohti entistä isompaa yhteiskuntaa. Lisäksi pelaaja pääsee tutkimaan uusia keksintöjä sekä taloudellisella että sotilaallisella näkökulmalla. Nämä osaltaan muodostavat yhteiskunnan viemisen seuraavalle tasolle teknologisin kehitysaskelein. Näitä myös tarvitaan, sillä kilpailevat yhdyskunnat tarjoavat pahimmillaan kovan vastuksen.

The Settlers: New Allies -pelissä on kolme pääasiallista pelimuotoa. Näitä ovat tarinavetoinen pelikampanja, moninpelitila ja erityinen haastetila. Pelikampanjassa kotimaastaan häädetty kansa joutuu etsimään asukasjoukolleen uuden ympäristön ja tekemään siitä kodin omalle väelleen. Tapahtumien myötä uudisasukkaat kohtaavat monia eri haasteita, kuten muita kansoja ja ryösteleviä joukkoja, joista asukkaiden täytyy selviytyä viedessään uuden kotinsa kohti parempaa tulevaisuutta.

Moninpelissä on luvassa erilaisia vaihtoehtoja, kuten yksittäiset kahakat tekoälyvastustajaa vastaan yksin tai yhteistyössä toisen pelaajan kanssa. Kohokohtana on peräti kahdeksan pelaajan moninpelitaistelu, jossa kukin pelaaja valitsee heimonsa kolmesta eri vaihtoehdosta. Haastepelissä pelaaja saa kokeilla osaamistaan ja sopeutumistaitojaan vaikeissa tehtävissä, jotka vaihtelevat rajoituksiltaan ja tavoitteillaan tilanteesta toiseen.

Ubisoftin omalla Snowdrop-pelimoottorilla kehitetty peli vie pelaajan keskiaikaiseen fantasiamaailmaan täynnä yksityiskohtia ja lumoavia hahmoanimaatioita. Mukana on 13 erilaista ja toisistaan poikkeavaa pelikarttaa täynnä tekemistä ja haasteita.

Peli tulee myyntiin kahtena eri versiona. Perusversio sisältää peruspelin, kun taas Deluxe-versio sisältää pelin ohella lisäsisältöä peliin, digitaalisen taidekirjan ja pelimusiikkialbumin. Lisäksi mukana tulee Explorer-lisäpaketti täynnä pelisisältöä.

The Settlers: New Allies ilmestyy tänään helmikuun 17. päivä PC:lle Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoilla. Lisäksi peli on kehitysvaiheessa Xbox-, PlayStation ja Nintendo Switch -pelikonsoleille. Tietokoneversion lisäksi peli julkaistaan Xbox One-, PlayStation 4- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille 23. maaliskuuta 2023. Pelikonsolien yhteensopivuusominaisuuden ansiosta peliä voidaan pelata myös Xbox Series- ja PlayStation 5 -pelikonsoleilla.

Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun

Riders Republic

Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.

Quicksilver ja DC astuvat peliin

Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.

Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.

Rabbid-jänöjä metsästämässä

Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.

Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.

Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä

on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.

Riders Republic on saatavana :lle, :lle, :lle, Series S:lle ja Xbox Onelle sekä :lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.