Suosittu The Settlers -strategiapelisarja tekee tänään paluun PC:lle – katso julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Suosittu The Settlers -strategiapelisarja tekee tänään paluun PC:lle – katso julkaisuvideo

The Settlers: New Allies

Ubisoft tuo 30-vuotiaan The Settlers -pelisarjan tänään helmikuun 17. päivä PC:lle. Peli on tulossa ensi kuussa myös pelikonsoleille. Voit katsoa julkaisuvideon alta.

Jo 1990-luvulta lähtien pelaajia viihdyttänyt The Settlers -strategiapelisarja tunnetaan paitsi jouhevasta pelattavuudestaan, myös silmiä hivelevästä piirrosgrafiikasta ja taktisesta lähestymistavastaan. Ubisoft Düsseldorf -pelistudion kehittämä The Settlers: New Allies on nykyaikaistettu näkemys pitkäikäisestä pelisarjasta. Sen uusin osa tuo monipuolisen infrastruktuurin ja polveilevan talousjärjestelmän reaaliaikaisen taistelumekaniikan rinnalle. Nämä yhdessä tekevät pelistä miellyttävän monipuolisen kokonaisuuden, joka on helppo hallita ja sujuva pelata.

Pelin alussa pelaajan ohjattavana on vain pieni ryhmä uudisasukkaita, jotka tutkivat ja asuttavat ympäröivää maailmaa. Ensimmäisen asutuksen jälkeen on aika rakentaa kylään lisää rakennuksia ja määrittää suunta, johon yhteisö kehittyy. Erilaisten rakennusten ja tuotantoketjujen sekä puolustusjoukkojen myötä kyläyhteisö vahvistuu ja kehittyy kohti entistä isompaa yhteiskuntaa. Lisäksi pelaaja pääsee tutkimaan uusia keksintöjä sekä taloudellisella että sotilaallisella näkökulmalla. Nämä osaltaan muodostavat yhteiskunnan viemisen seuraavalle tasolle teknologisin kehitysaskelein. Näitä myös tarvitaan, sillä kilpailevat yhdyskunnat tarjoavat pahimmillaan kovan vastuksen.

The Settlers: New Allies -pelissä on kolme pääasiallista pelimuotoa. Näitä ovat tarinavetoinen pelikampanja, moninpelitila ja erityinen haastetila. Pelikampanjassa kotimaastaan häädetty kansa joutuu etsimään asukasjoukolleen uuden ympäristön ja tekemään siitä kodin omalle väelleen. Tapahtumien myötä uudisasukkaat kohtaavat monia eri haasteita, kuten muita kansoja ja ryösteleviä joukkoja, joista asukkaiden täytyy selviytyä viedessään uuden kotinsa kohti parempaa tulevaisuutta.

Moninpelissä on luvassa erilaisia vaihtoehtoja, kuten yksittäiset kahakat tekoälyvastustajaa vastaan yksin tai yhteistyössä toisen pelaajan kanssa. Kohokohtana on peräti kahdeksan pelaajan moninpelitaistelu, jossa kukin pelaaja valitsee heimonsa kolmesta eri vaihtoehdosta. Haastepelissä pelaaja saa kokeilla osaamistaan ja sopeutumistaitojaan vaikeissa tehtävissä, jotka vaihtelevat rajoituksiltaan ja tavoitteillaan tilanteesta toiseen.

Ubisoftin omalla Snowdrop-pelimoottorilla kehitetty peli vie pelaajan keskiaikaiseen fantasiamaailmaan täynnä yksityiskohtia ja lumoavia hahmoanimaatioita. Mukana on 13 erilaista ja toisistaan poikkeavaa pelikarttaa täynnä tekemistä ja haasteita.

Peli tulee myyntiin kahtena eri versiona. Perusversio sisältää peruspelin, kun taas Deluxe-versio sisältää pelin ohella lisäsisältöä peliin, digitaalisen taidekirjan ja pelimusiikkialbumin. Lisäksi mukana tulee Explorer-lisäpaketti täynnä pelisisältöä.

The Settlers: New Allies ilmestyy tänään helmikuun 17. päivä PC:lle Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoilla. Lisäksi peli on kehitysvaiheessa Xbox-, PlayStation ja Nintendo Switch -pelikonsoleille. Tietokoneversion lisäksi peli julkaistaan Xbox One-, PlayStation 4- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille 23. maaliskuuta 2023. Pelikonsolien yhteensopivuusominaisuuden ansiosta peliä voidaan pelata myös Xbox Series- ja PlayStation 5 -pelikonsoleilla.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.

Ubisoft myöntää: AI-kuva lipsahti Anno 117: Pax Romanan lopulliseen versioon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft myöntää: AI-kuva lipsahti Anno 117: Pax Romanan lopulliseen versioon

Ubisoft joutuu selittelemään Anno 117: Pax Romana -fanien keskuudessa, kun paljastui, että yksi latausruudun kuvitus oli AI:n tuottama. Studio kertoo kuvan olleen tarkoitettu vain väliaikaiseksi ja vahingossa päätyneen lopulliseen peliin.

Steam-sivulla näkyvä ”tekoälyn tuottamaa sisältöä” on ensimmäinen laatuaan Ubisoftin peleissä, mutta se ei ole hillinnyt pelaajien kritiikkiä. Kuvassa näkyy muun muassa vääristyneitä kasvonpiirteitä, puuttuvia raajoja ja outoja taustaelementtejä, jotka paljastavat sen tekoälyperäisyyden. Jotkut pelaajat ovat jopa vaativat, että tällaiset ”säästölöydöt” eivät kuulu premium-peliin.

Ubisoft lupaa korjata tilanteen päivityksellä 1.3, joka tuo kuvan tilalle käsityönä tehdyn version. Studio painottaa, että peliin tulevat kaikki elementit heijastavat taiteilijoiden käsityötä ja luovaa visiota, ja AI-työkaluja on käytetty vain prototyyppien ja ideoinnin tukena.

Ongelmat eivät rajoitu kuviin. Osa pelaajista väittää, että pelin tekstien lokalisaatio on osittain edelleen AI:n tekemää, erityisesti saksankielisen version kohdalla. Yksi käyttäjä totesi, että miljoonan euron kulttuurituen jälkeenkin lopputulos on hänen mielestään kunnioittamaton kieltä kohtaan.

Anno 117: Pax Romana vie pelaajat antiikin Rooman maailmaan ja on Ubisoft Blue Byte -studion laajimman tiimin työstämä Anno-peli koskaan. Päivityksen myötä studio toivoo palauttavansa uskottavan ja laadukkaan pelikokemuksen, josta fanit voivat jälleen nauttia.