Suositun Switch-emulaattorin kehittäjät ovat sopineet maksavansa Nintendolle 2,4 miljoonaa dollaria ja lopettavansa ohjelmiston kehittämisenKommentit pois päältä artikkelissa Suositun Switch-emulaattorin kehittäjät ovat sopineet maksavansa Nintendolle 2,4 miljoonaa dollaria ja lopettavansa ohjelmiston kehittämisen
Kerroimme aikaisemmin, että Nintendo aikoo haastaa oikeuteen suositun Nintendo Switch -emulaattori Yuzun kehittäjät. Rhode Islandissa tehty oikeusjuttu syytti Yuzua laajamittaisen The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom -pelin laittomasta jakamisesta ennen sen virallista julkaisua.
Nintendon mukaan yli miljoona pelikopiota ladattiin laittomasti Yuzun kautta puolitoistaviikkoa ennen pelin virallista julkaisua toukokuussa 2023.
Sittemmin asia on ratkennut niin, että Yuzun kehittäjät päätyivät lopettamaan projektinsa saavuttaakseen sovinnon Nintendon kanssa. Sovinto sisältää myös 2,4 miljoonan dollarin maksun Nintendolle ja edellyttää Yuzun kehittämisen ja jakelun lopettamista, mukaan lukien verkkosivusto ja sosiaalisen median tilit. Myös Citran tuki lopetetaan.
Nintendon oikeusjuttu syytti Yuzua piratismin mahdollistamisesta, kun taas Yuzun tiimi pahoitteli piratismin käyttöä ja ilmoitti sulkevansa projektin. Tämä tapaus liittyy laajempaan konsolivalmistajien ja emulaattorikehittäjien väliseen taisteluun.
Yuzun ensimmäinen julkaisu oli vuonna 2018, ja sen sulkeminen heijastaa epävarmuutta laitteiston emulaation tulevaisuudesta, erityisesti Switchin kaltaisissa uusissa konsoleissa.
Zynga on ilmoittanut sulkevansa Star Wars: Hunters -moninpelinsä vain yhdeksän kuukautta julkaisun jälkeen. Alun perin Nintendo Switchille sekä iOS- ja Android-laitteille kesäkuussa 2024 julkaistu peli ei ilmeisesti onnistunut keräämään tarpeeksi pelaajia, ja sen suunniteltu PC-versio on myös peruttu.
Viimeinen sisältöpäivitys julkaistaan 15. huhtikuuta 2025, ja sen jälkeen pelin sisäiset ostot poistetaan käytöstä. Uusi tukihahmo Tuya lisätään peliin ilmaiseksi kaikille pelaajille. Peli pysyy kuitenkin pelattavana 1. lokakuuta 2025 asti, jonka jälkeen sen palvelimet suljetaan lopullisesti.
Ymmärrämme, että tämä uutinen voi olla pettymys, mutta haluamme vakuuttaa, että päätös ei ollut helppo. Olemme kiitollisia pelaajiemme intohimosta ja tuesta. – Zynga kommentoi päätöstä.
Nintendolta on saapumassa tänä vuonna uusi pelikonsoli, jonka virallinen nimi on vahvistettu NintendoSwitch 2:ksi. Vaikka Nintendo on jo virallisesti ilmoittanut konsolista, monia yksityiskohtia on vielä pimennossa. Uusien FCC:n (Federal Communication Commission) dokumenttien mukaan konsoli tulee tukemaan NFC-teknologiaa, mikä viittaa siihen, että Amiibo-figuureiden tuki jatkuu myös uudessa laitteessa.
Dokumenteista selviää, että NFC-ominaisuus sijaitsee oikeassa Joy-Con-ohjaimessa, aivan kuten alkuperäisessäkin Switch-konsolissa. Näyttää siltä, että Nintendo jatkaa samaa käytäntöä, jossa pelaajat voivat helposti hyödyntää langattomia NFC-figuureja pelisisällön avaamiseen.
FCC-dokumenteissa Nintendo Switch 2 on merkitty koodilla BEE-001, jossa ”BEE” on Nintendon käyttämä merkintä Switch 2 -tuoteperheelle. Koodissa ”001” viittaa pääkonsoliin, ”014” oikeaan Joy-Con-ohjaimeen ja ”012” vasempaan ohjaimeen. Nintendo on noudattanut tätä koodausjärjestelmää vuosikymmeniä: ”DMG” oli alkuperäinen Game Boy, ”DOL” GameCube, ”RVL” Wii ja ”HAC” alkuperäinen Nintendo Switch.
Dokumenteista selviää myös, että Nintendo Switch 2:ta voidaan ladata sekä pohjassa että uudessa yläosassa sijaitsevista USB-C-porteista. Nintendo oli jo aiemmin vahvistanut, että konsoli saa ylimääräisen USB-C-portin yläosaan, mutta tämä on ensimmäinen vahvistus siitä, että molempia portteja voidaan käyttää lataamiseen.
Wi-Fi-yhteyksien osalta Switch 2 tarjoaa päivityksen alkuperäiseen verrattuna. Konsoli tukee Wi-Fi 6 (802.11ax) -verkkoja jopa 80 MHz:n kaistanleveydellä, kun alkuperäinen Switch tuki Wi-Fi 5 (802.11ac) -verkkoja. Dokumenttien perusteella konsoli ei kuitenkaan tue Wi-Fi 7:ää tai Wi-Fi 6E:tä, eikä siinä ole tukea nopeammalle 6 GHz:n taajuusalueelle, vaan ainoastaan 2,4 GHz:n ja 5 GHz:n verkoille.
FCC:n dokumenteissa olevat kaaviot näyttävät konsolia testattavan sekä kiinnitetyillä että irroitetuilla ohjaimilla ja sekä telakan kanssa että ilman sitä, mikä vahvistaa, että kyseessä on todella uusi Switch-konsoli.
Dokumenteista ei kuitenkaan selviä, onko Nintendo Switch 2:ssa nopeampi latausnopeus tai enemmän tehoa telakassa ollessaan. Alkuperäinen Switch toimitettiin epätavallisella verkkolaitteella, joka latasi jopa 15 voltin ja 2,6 ampeerin teholla. FCC-dokumentit osoittavat, että Switch 2:n enimmäisjännite on edelleen 15 volttia, mutta niissä mainitaan myös verkkolaite, joka lataa jopa 20 voltilla.
Nintendo ei ole vielä paljastanut Switch 2:n tarkkaa julkaisupäivää, mutta yhtiö on vahvistanut konsolin julkaistavan jossain vaiheessa tätä vuotta.