Super Mario Bros. Theme ensimmäisenä videopelimusiikkina musikaalisten suuruuksien joukkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Super Mario Bros. Theme ensimmäisenä videopelimusiikkina musikaalisten suuruuksien joukkoon

Library of Congress  ilmoitti keskiviikkona Nintendon “ Bros.” sarjan liittyvän John Lennonin, The Police:n ja Led Zeppelinin seuraan National Recording Registry:yn.

Nintendon 1985 “Ground Theme” kappale, josta tuli sarjan pääteema, on ensimmäinen arkistoon päässyt videopelimusiikki.

Erittäin hyvin tunnettu Koji Kondon sävellys, joka ilmestyi ensimmäisen kerran 1985 Famicom:in ja Entertainment System -konsoleiden mukana, on nyt huomioitu kulttuurisesti ja historiallisesti tärkeäksi.

”Tämän musiikin säilyttäminen muiden klassikkojen joukossa on suuri kunnia. Tätä on todellisuudessa hieman vaikea uskoa.” Kondo kertoo

Vastikään “Super Mario Bros.” elokuvan ensiesitys teattereissa tuotti $427 miljoonaa maailmanlaajuisesti, ottaen paikkansa tuottoisimpana videopeliadaptaationa ohittaen aiemmin titteliä pitäneen 2022 vuoden “Sonic the Hedgehog 2.” elokuvan.

Huhut pitivät paikkansa: Nintendo paljasti virallisesti täysiverisen Zelda: Ocarina of Time -remaken Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut pitivät paikkansa: Nintendo paljasti virallisesti täysiverisen Zelda: Ocarina of Time -remaken

The Legend of Zelda: Ocarina of Time x Unreal 5

Pitkään velloneet ja hartaat fanihuhut ovat vihdoin osoittautuneet todeksi: pelijätti on virallisesti ilmoittanut kehittävänsä täysiveristä, modernia uusintaversiota (remake) legendaarisesta -mestariteoksestaan.

​Realistisempi graafinen ilme Switch 2 -konsolille

​Uusi The Legend of Zelda: Ocarina of Time on suuntaamassa suoraan Nintendon odotetulle seuraavan sukupolven Nintendo 2 -konsolille. Pelin on määrä ilmestyä myyntiin jo kuluvan vuoden 2026 aikana.

​Nintendo Directissä näytetyn lyhyen teaser-trailerin perusteella uusintaversio ottaa merkittävän pesäeron sarjan viimeisimpiin hittipeleihin. Siinä missä Breath of the Wild ja Tears of the Kingdom luottivat satumaiseen ja maalaukselliseen cel-shading-tyyliin ja Link’s Awakening lelumaisen söpöön dioraamamaailmaan, uusi Ocarina of Time luottaa huomattavasti realistisempaan, astetta synkempään ja graafisesti vaikuttavampaan visuaaliseen ilmeeseen.

​Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun alun perin vuonna 1998 Nintendo 64 -konsolille ilmestynyt klassikko julkaistaan uudelleen – moni muistaa yhä käsikonsolille tehdyn Ocarina of Time 3D -version. Tällä kertaa kyseessä on kuitenkin alusta asti uusiksi rakennettu massiivinen graafinen ja pelimekaaninen päivitys, joka ottaa kaiken tehon irti Nintendon uudesta raudasta.

​Lisää paljastuksia odotettavissa Zeldan 40-vuotisjuhlalähetyksessä

​Vaikka Nintendo vahvisti pelin ilmestyvän vielä tämän vuoden puolella, tarkkaa julkaisupäivää ei Direct-lähetyksessä paljastettu. Traileri pidettiin tarkoituksella hyvin lyhyenä ja arvoituksellisena, sillä siinä näytettiin vain nopea, vilaukselta ohitettu kuva itse päähenkilö Linkistä.

​Alan asiantuntijat uskovatkin, että Nintendo säästää varsinaista pelikuvaa ja suurempia paljastuksia tulevaan The Legend of Zelda -pelisarjan 40-vuotisjuhlastriimiinsä. Tuossa lähetyksessä fanit tulevat suurella todennäköisyydellä saamaan huomattavasti syvemmän katsauksen siihen, miltä Hyrule ja sen ikoniset temppelit näyttävät modernilla huippuraudalla.

Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä Kommentit pois päältä artikkelissa Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä

Yksi pelihistorian tunnetuimmista hiiviskelyklassikoista tekee paluun. : The Dark Project Remastered on julkistettu Switchille ja 2:lle, ja sen on määrä ilmestyä tämän talven aikana. Kyseessä on kunnianosoitus vuoden 1998 alkuperäiselle pelille, joka auttoi määrittelemään koko stealth-pelien genren.

Uudelleenversio ei ole pelkkä pintakiillotus, vaan mukana on myös Thief Gold -version lisämissiot ja sisältö. Peli on päivitetty modernille KEX Engine -moottorille, ja samalla sen grafiikkaa, käyttöliittymää ja animaatioita on hiottu nykypäivän tasolle. Mukaan on lisätty myös pieniä elämänlaatupäivityksiä, kuten selkeämpi valikkojärjestelmä ja asevalitsin.

Pelaajat palaavat jälleen Garrettin saappaisiin varjoissa viihtyvän mestarivarkaan, joka liikkuu kaupungissa enemmän äänettömänä huhuna kuin sankarina. Pelin ydin ei ole miekkojen kalistelu vaan piiloutuminen, valon ja äänen hallinta sekä nokkela ongelmanratkaisu. Yksi väärä askel, ja vartijat ovat jo tutkimassa, mistä kolina kuului.

Thief tunnetaan siitä, että se ei johda pelaajaa kädestä, vaan antaa vapauden keksiä omat reitit ja ratkaisut. Vartijat reagoivat ääniin ja liikkeeseen realistisesti, ja ympäristöstä tulee itse asiassa tärkein “vastustaja” pelaajalle. Siksi peliä pidetään yhä yhtenä immersiivisen simulaation uranuurtajista.

Kehittäjien mukaan tarkoitus on säilyttää alkuperäisen pelin tunnelma, mutta tehdä siitä helpommin lähestyttävä uudelle sukupolvelle. Lopputuloksena on paluu peliin, jossa varjoissa pysyminen ei ole vain taktiikka, vaan selviytymisen ehto.

Lähde: NintendoEverything