Super Mario Bros. Wonder saapuu Switch 2:lle maaliskuussa – Nintendo paljasti nyt uusia lisätietoja Kommentit pois päältä artikkelissa Super Mario Bros. Wonder saapuu Switch 2:lle maaliskuussa – Nintendo paljasti nyt uusia lisätietoja

Flower Kingdomissa tapahtuu taas: Switch 2 Edition + Meetup in Bellabel Park julkaistaan 26. maaliskuuta :lle. Uusi versio tuo mukanaan täysin uuden alueen, runsaasti moninpeliä ja nipun parannuksia, jotka on tehty nimenomaan uutta konsolia silmällä pitäen.

Uusi Bellabel Park toimii kokoontumispaikkana yhteistyölle ja kisailulle. Tarjolla on sekä co-op- että kilpailullisia pelimuotoja, joissa kerätään kolikoita, ammutaan kuplia ja yritetään pysyä hengissä pidempään kuin kaverit. Paikallisessa moninpelissä jopa neljä pelaajaa voi pelata samalla konsolilla, ja GameShare-toiminnon ansiosta yksi pelin omistaja voi jakaa kokemuksen muille. Verkossa ja langattomasti mukaan voi liittyä jopa 12 pelaajaa.

Mukana on myös uutta yksinpelisisältöä. Toad Brigade Training Camp tarjoaa haasteita Wonderin kentissä, Assist Mode helpottaa uusien pelaajien elämää, ja Flower Kingdom saa uusia vieraita: Rosalina tekee ensiesiintymisensä pelissä, ja Luma auttaa moninpelissä vahingoittumattomana tukihahmona. Tasapainon vuoksi myös Koopalingsit palaavat keppostelemaan ja levittämään kaaosta ympäri valtakuntaa.

Jos omistat jo Super Mario Bros. Wonderin ja Nintendo Switch 2 -konsolin, uuteen sisältöön pääsee käsiksi erillisellä Upgrade Pack -päivityksellä, jonka ennakkotilaukset ovat jo alkaneet. Julkaisun yhteydessä myyntiin tulee myös kolme uutta amiiboa: Elephant Mario, Poplin & Prince Florian sekä Captain Toad & Talking Flower.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, :lle sekä Series X|S -konsoleille.

Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin

laajenee uusille alustoille juuri sopivasti kesän kynnyksellä. ja ilmoittivat, että lämminhenkinen ötökänkeräilypeli saapuu 28. toukokuuta Switchlle, One- ja Xbox Series -konsoleille sekä Windows Storeen. Samalla peli liittyy myös Xbox Game Passiin.

Pelissä seurataan käsinpiirrettyä Hanaa, joka viettää kesälomaansa pyydystellen hyönteisiä ja haastamalla muita ötökkätaistelijoita. Idea kuulostaa hieman siltä kuin joku olisi yhdistänyt kesäleirin, Pokémonin ja hyönteisverkon samaan pakettiin, eikä se ole lainkaan huono asia. Pelaajat voivat kerätä, kouluttaa ja kehittää erilaisia ötököitä sekä rakentaa niistä oman taistelutiiminsä.

Erityisesti Switch-versio saa hauskan lisämausteen, sillä Joy-Con-ohjaimia voi heiluttaa kuin oikeaa hyönteisverkkoa ötököiden pyydystämiseksi. Jos naapuri siis näkee jonkun huitovan olohuoneessa ilmaa keskellä kesäpäivää, kyseessä ei välttämättä ole kärpässota vaan täysin normaali pelisessio.

Alun perin Steamissa vuonna 2025 julkaistu Kabuto Park on kerännyt lähes 3000 “Ylivoimaisesti myönteinen” -arvostelua, joten pienestä mutta pidetystä indie-hitistä on kyse. Pelin voi läpäistä alle viidessä tunnissa, joten kyseessä ei ole satojen tuntien jättiseikkailu vaan enemmänkin kevyt ja rentouttava kesäpeli.

Pelin hinnaksi ilmoitettiin noin 5 euroa, ja samalla tarjolle tulee myös pakettiversio yhdessä Minami Lanen kanssa noin 8 eurolla. Halvemmalla ei taida saada edes oikeaa hyönteisverkkoa kioskista.