Super Mario RPG-remake on saanut ennakkoon hyvin positiivista palautetta maailmalla Kommentit pois päältä artikkelissa Super Mario RPG-remake on saanut ennakkoon hyvin positiivista palautetta maailmalla

Square Enixin legendaarinen SNES-peli Super Mario RPG palaa myöhemmin tänä kuussa Switchille.

Ennen 17. marraskuuta tapahtuvaa julkaisua, maailmalla on julkaistu kevyesti jo ennakko-arvosteluita, jotka ovat pääsääntöisesti olleet hyvinkin positiivisia.

Comingsoon.net on kertonut pelistä seuraavaa:

”Näyttää siltä, että Nintendo on onnistunut täydellisesti -uusioversiossa. Olit sitten pelannut SNES-alkuperäistä useita kertoja tai tämä on ensimmäinen kerta, päivitetty Switch-versio on ehdoton pelattava RPG-faneille. Siinä on enemmän viehätystä kuin koskaan aiemmin, ja mukana on älykkäitä päivityksiä, jotka pitävät sen raikkaana. Tämä on kaikkea, mitä toivoisit uusioversiolta.”

RPG-remake on uudelleen tehty versio vuonna 1996 julkaistusta Super Mario RPG:stä. Peli on roolipeli, jossa Mario, Bowser ja Peach yhdistävät voimansa pelastaakseen Star Roadin ja pysäyttääkseen Smithy Gangin.

Yoshi and the Mysterious Book ilmestyy toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Yoshi and the Mysterious Book ilmestyy toukokuussa

Vain päivä sen jälkeen, kun kertoi Donald Gloverin ääninäyttelevän Yoshia tulevassa Galaxy Movie -elokuvassa, yhtiö ilmoitti myös uuden Yoshi-pelin julkaisupäivän. Sivuttain rullaava tasohyppely ilmestyy 21. toukokuuta yksinoikeudella -konsolille.

Pelin keskiössä on salaperäinen kirja ja sen sivuille piilotetut olennot. Trailerissa esitellään puhuva tietosanakirjahahmo nimeltä Mr. E, jonka kirjan sivuille Yoshi voi kirjaimellisesti hypätä tutkimaan uusia eläinlajeja ja ympäristöjä. Käytännössä tämä tarkoittaa tuttua Yoshi-tyyliä, tutkimista, tasohyppelyä ja tietysti satunnaista vihollisten nielaisua.

Esimerkiksi trailerissa nähty sammakko ei lopulta maistu Yoshille kovin hyvin, mutta siitä on silti hyötyä. Kun sammakolle syöttää erilaisia ruokia, se voi puhaltaa erikoisia kuplia, joiden avulla Yoshi pääsee liikkumaan nopeasti kentissä. Pelaajat voivat myös antaa löytämilleen lajeille omia nimiä, mikä tuo peliin pienen tutkimuspelin vivahteen.

Seikkailun edetessä kirjan sivuilta avautuu lisää ympäristöjä ja uusia olentoja tutkittavaksi. Trailerin lopussa nähdään myös vilahdus tutusta pahiksesta Bowser Jr., joka näyttää sotkeutuvan Yoshin tutkimusretkeen tavalla tai toisella.

Uutinen julkaistiin Mario Dayn yhteydessä, jota fanit juhlivat vuosittain 10. maaliskuuta. Päivämäärä muistuttaa kirjoitettuna “Mar10”-merkintää, eli käytännössä Marioa, joten Nintendolla oli selvästi hyvä syy jakaa Yoshi-faneille hieman ylimääräistä iloa juuri nyt.

Nintendo esitteli nipun indie-uutuuksia – tältä näytti vuoden ensimmäinen Indie World Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo esitteli nipun indie-uutuuksia – tältä näytti vuoden ensimmäinen Indie World

Nintendo järjesti vuoden 2026 ensimmäisen Indie World Showcase -lähetyksensä 3. maaliskuuta. Vain 15 minuuttiin pakattu esitys esitteli joukon tulevia pelejä – ja -konsoleille. Mukana oli kaikkea tunnelmallisista seikkailuista nopeatempoisiin räiskintöihin ja useampi peli julkaistiin saman tien.

Yksi illan erikoisimmista nimistä oli Denshattack!, jossa hurjastellaan akrobaattisella junalla neonvärein hehkuvassa tulevaisuuden Japanissa. Se saapuu Switch 2:lle 17. kesäkuuta, ja demoversio on jo testattavissa. Tunteikkaampaa osastoa edustaa My Little Puppy, jossa nelijalkaiset ystävät johdatetaan sateenkaarisillan tuolle puolen, pelin julkaisu on 29. toukokuuta.

Jatko-osien ystäville nähtiin Moonlighter 2: The Endless Vault, joka tuo kauppias Willin uusiin maisemiin vielä tämän vuoden aikana. puolestaan tarjoaa rauhallista rakentelua, jossa puiset dioraamat heräävät eloon pelaajan käsissä kesällä. Toimintaa kaipaaville ilmestyi heti, ja , Don’t Starve -kehittäjän uusi mätkintä julkaistiin niin ikään saman tien Switch 2:lle konsoliyksinoikeutena.

Tunnelmallisempiin elämyksiin lukeutuu , joka saapuu Switch 2:lle 26. maaliskuuta, sekä nostalginen , jonka soundtrackilta löytyy muun muassa DEVOa ja The Smashing Pumpkinsia. Lisäksi syksylle luvattiin intensiivinen , ja palkittu pulmapeli julkaistiin heti esityksen jälkeen.

Muita kalenteriin merkittäviä nimiä ovat esimerkiksi Outbound (23.4.), Unrailed 2: Back on Track (toukokuu), TOEM 2 (kesä), RATATAN (16.7.) sekä 90-luvun Japaniin sijoittuva (30.4.). On selvää, että Switch 2:n pelikirjasto kasvaa vauhdilla ja indie-kehittäjät ovat vahvasti mukana rakentamassa sen identiteettiä heti alusta lähtien.