Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet vetäytyy eläkkeelle Kommentit pois päältä artikkelissa Super Marion ääninäyttelijä Charles Martinet vetäytyy eläkkeelle

Super Mario

Super Marion ääninäyttelijänä tunnettu Charles Martinet ripustaa saappaat naulaan 27 vuoden jälkeen Nintendon hahmona, japanilainen peliyhtiö on ilmoittanut.

67-vuotias Charles Martinet oli alkuperäinen ääni italialaiselle putkimiehelle, aloittaen vuonna 1996 64 -julkaisusta. Hän antoi äänensä myös muille hahmoille pelisarjassa, mukaan lukien Marion kaksoisveli Luigi sekä pahansuovat Wario ja Waluigi.

tiedottaa asiasta seuraavanlaisesti:

”Charles siirtyy nyt upouuteen Marion lähettilään rooliin. Tässä siirtymässä hän vetäytyy tallentamasta hahmojen ääniä peleihimme, mutta hän jatkaa maailman matkustamista jakamassa Marion iloa ja vuorovaikutusta teidän kaikkien kanssa! On ollut kunnia työskennellä Charlesin kanssa Mario-hahmon tuomiseksi eloon näin monen vuoden ajan, ja haluamme kiittää ja juhlia häntä.”

Mario Kart Worldin valintaruudussa piilee salainen sävel Kommentit pois päältä artikkelissa Mario Kart Worldin valintaruudussa piilee salainen sävel

-fanit ovat jälleen löytäneet uuden piilotetun yllätyksen, eli niin kutsutun easter eggin, tuoreesta -pelistä. Tällä kertaa kyseessä on varsin ikoninen sävelmä, joka on hiipinyt vuosien varrella kymmeniin Nintendo-peleihin lähes huomaamatta – Totakan laulu on palannut.

Kyseinen kappale on pelisäveltäjä Kazumi Totakan käsialaa, ja se on tunnettu siitä, että se löytyy piilossa peleissä kuten , , . ja . Nyt se on bongattu myös Mario Kart Worldin hahmovalintaruudusta – eikä miten tahansa, vaan Yoshin hyräilemänä.

Temppu toimii näin: valitse Yoshi hahmolistasta ja jätä vihreä dinosaurus seisoskelemaan paikalleen. Hetken kuluttua se alkaa hyräillä tuttua sävelmää, aivan kuten :ssakin. Ensimmäisenä löydöstä raportoi -käyttäjä charizardtelephone, joka sattui jättämään ruudun päälle hetkeksi ja kuuli Yoshin hyräilyn.

Samaan aikaan Mario Kart World kiitää myyntitilastoissa. Japanissa peli on jo ohittanut alkuperäisen Switchin julkaisuhitin Zelda: Breath of the Wildin fyysiset myynnit, kiitos muun muassa -konsolin mukana tulevan pelipaketin.

Yoshin hyräily on pieni, mutta nostalginen kunnianosoitus Totakalle, jonka sävel elää edelleen Nintendo-pelien sielussa.

Nintendo julkaisee uuden Switch 2 -yksinoikeuspelin Drag x Driven vaatimattomaan 20 euron hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo julkaisee uuden Switch 2 -yksinoikeuspelin Drag x Driven vaatimattomaan 20 euron hintaan

on paljastanut uuden Switch 2 -yksinoikeuspelin julkaisupäivän, peli ilmestyy 14. elokuuta 2025 yksinoikeudella Nintendo eShopissa. Samalla yhtiö vahvisti hinnan: 19,99 dollaria eli noin 20 euroa. Fyysistä versiota ei ole tulossa, joten peli löytyy vain digitaalisena.

Drag x Drive ei ole aivan tavanomainen urheilupeli. Kyseessä on kolmen hengen koripallotyylinen moninpeli, jossa pelihahmot liikkuvat pyörätuoleilla ja ohjaus tapahtuu Joy-Con 2 -ohjainten avulla. Ohjaimet asetetaan mouse mode -tilaan, jolloin niillä simuloidaan pyörätuolin työntämistä, vauhdin lisäämistä ja temppujen suorittamista.

Vaikka peli maksaa tuplasti enemmän kuin Switch 2:n opastuspelinä toiminut Welcome Tour (joka maksoi vain 10 euroa), Nintendo ei ole tarjonnut Drag x Drivea konsolin mukana. Tämä onkin herättänyt pientä napinaa fanien keskuudessa, jotka olisivat toivoneet sen tulevan ilmaisena kylkiäisenä.

Julkaisupäivän myötä Switch 2:n pelikalenteri alkaa näyttää varsin lupaavalta loppuvuodelle. Heinäkuussa ilmestyvät ja Party Jamboree, ja elokuun lopussa vuorossa on uusi versio Kirby and the Forgotten Landista. Näiden lisäksi odotetaan myös isompia julkaisuja, kuten ja .

Vaikka Drag x Drive kuulostaa hieman erikoiselta, se on juuri sitä oudon omaperäistä Nintendoa, jota moni fani rakastaa ja ehkä juuri siksi kannattaa pitää peli silmällä.