Superman-elokuvan ensimmäinen traileri julkaistaan torstaina Kommentit pois päältä artikkelissa Superman-elokuvan ensimmäinen traileri julkaistaan torstaina

DC Studiosin James Gunn vahvisti, että ensimmäinen traileri hänen ohjaamastaan -elokuvasta saapuu torstaina, 19. joulukuuta.

julkaisi tiedon Gunnin viralliselta X-tililtä (), ja samalla Superman-elokuvan tili jakoi uuden kuvan David Corenswetista ikonisen sankarin roolissa. Kuvaan liittyvä iskulause kuuluu: ”Look up.”

Uusi alku DCU:lle

James Gunnin ohjaama Superman on ensimmäinen elokuva hänen rakentamassaan uudessa -elokuvasarjassa. Se toimii jatkona aiemmin tänä vuonna julkaistulle -animaatiosarjalle. Elokuva saa ensi-iltansa 11. heinäkuuta 2025.

Gunnin mukaan uusi tulee olemaan jossain määrin ”enemmän kuin ” – aikanaan nähtäväksi jää, mitä hän tällä tarkalleen tarkoittaa.

Fanit voivat odottaa mielenkiinnolla myös Krypto the Superdog -hahmon esiintymistä, joka vahvistettiin aiemmassa ensivilkaisussa elokuvasta.

Darth Vader voi saada vihdoin oman tarinansa valkokankaalla Kommentit pois päältä artikkelissa Darth Vader voi saada vihdoin oman tarinansa valkokankaalla

-fanien keskuudessa kiertää jälleen huhu, joka kuulostaa melkein liian hyvältä ollakseen totta. Tuoreiden huhujen mukaan neuvottelisi Disneyn ja Lucasfilmin kanssa kokonaan omasta -elokuvasta. Virallista vahvistusta projektille ei kuitenkaan ole, joten tässä vaiheessa kyse on nimenomaan huhusta.

Jos elokuva toteutuisi, tarina sijoittuisi todennäköisesti Star Wars -esiosien ja alkuperäisen trilogian väliin. Tämä tarjoaisi mahdollisuuden seurata Vaderia aikana, josta elokuvat eivät ole vielä kertoneet kovin laajasti. Christensen on puolestaan palaamassa Anakin Skywalkerina Ahsokan toiselle kaudelle, joten ajatus näyttelijän uudesta Vader-roolista ei ole aivan tuulesta temmattu.

Ajatus on kiinnostava myös siksi, että Vaderista saisi rakennettua huomattavasti synkemmän Star Wars -tarinan. Obi-Wan Kenobi näytti jo, kuinka armottomaksi hahmo voi yltyä, kun hän päästetään irti. Hurjimmassa tapauksessa voisi jopa tehdä ensimmäisen K-18-ikärajalla julkaistavan Star Wars -elokuvan, jossa Vaderin väkivaltaisuudelle annettaisiin kunnolla tilaa.

Todennäköisyys tällaiselle elokuvalle on kuitenkin tällä hetkellä pieni. Disney on suhtautunut viime vuosina varovaisesti uusiin Star Wars -elokuvaprojekteihin, ja yhtiö on myös hylännyt useita fanien innolla vastaanottamia ideoita. Toistaiseksi kannattaa siis odottaa virallista ilmoitusta, mutta jos Darth Vader -elokuva joskus toteutuu Hayden Christensenin tähdittämänä, kiinnostus tuskin jää galaksin kaukaisimmalle reunalle.

Lähde: ScreenRant

Star Wars: The Mandalorian and Grogu saapuu Disney+:aan syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars: The Mandalorian and Grogu saapuu Disney+:aan syyskuussa

saapuu yksinoikeudella +-palveluun 2. syyskuuta. Samalla Disney julkaisi elokuvasta uuden trailerin.

Elokuva jatkaa Din Djarinin (Pedro Pascal) ja Grogun tarinaa The Mandalorian -sarjan jälkeen. Kaksikko saa tällä kertaa tehtäväkseen auttaa Imperiumin jälkeistä Uutta Tasavaltaa, joka kamppailee edelleen eri puolille galaksia hajaantuneiden keisarillisten sotaherrojen kanssa.

Elokuvan ohjaajana toimii Jon Favreau, joka on myös yksi sen tuottajista. Tuottajina toimivat lisäksi Kathleen Kennedy, Dave Filoni ja Ian Bryce. Musiikin säveltää Ludwig Göransson.

Elokuvassa nähdään Pedro Pascalin lisäksi muun muassa Sigourney Weaver ja Jeremy Allen White.

Disney kuvailee elokuvaa itsenäiseksi seikkailuksi, jonka luvataan sisältävän uusia maailmoja, olentoja ja avaruustaisteluita. Tarinan on tarkoitus toimia myös uusille katsojille, vaikka se jatkaa The Mandalorian -sarjan tapahtumia.

Myös kaksi uutta Star Wars -julkaisua

Elokuvan yhteydessä Disney+ saa 2. syyskuuta myös uuden animoidun LEGO : The Mandalorian -erikoisjakson.

Päivää myöhemmin, 3. syyskuuta, palveluun saapuu puolestaan Star Wars: The Mandalorian and Grogu Official Podcast.

Disney julkaisi samalla trailerit kaikista kolmesta julkaisusta.

Star Wars: The Mandalorian and Grogu saapuu Disney+-palveluun 2. syyskuuta 2026.