Suuret televisiot valloittavat markkinoita – Samsungin uusin jättiläinen lanseerataan Suomessa Kommentit pois päältä artikkelissa Suuret televisiot valloittavat markkinoita – Samsungin uusin jättiläinen lanseerataan Suomessa

Tänään Suomessa lanseerattava 98″ QLED Q80C -televisio vastaa yhä suurempien näyttöjen ja mukaansatempaavampien elämysten kysyntään.

Ihmiset ostavat koteihinsa yhä suurempia televisioita. Samsungilla trendi on huomattu selvästi viime vuosina, ja nyt sen vahvistaa myös markkinatutkimusyhtiö Omdian tutkimus1. Omdian raportin mukaan 85 tuuman näyttöjen maailmanmarkkinat ovat kasvaneet rajusti muutamassa vuodessa: siinä missä vuonna 2019 myytiin 180 000 85-tuumaista näyttöä, vuonna 2022 niitä myytiin 1,87 miljoonaa. Jopa 98 tuuman näyttöjen globaalit markkinat ovat kasvaneet räjähdysmäisesti: vuonna 2019 niitä myytiin alle tuhat ja vuonna 2022 noin 160 000.

Globaali trendi näkyy myös Pohjoismaissa, joissa Samsung lanseeraa tänään 98-tuumaisen QLED Q80C -television.

”Siinä missä kymmenisen vuotta sitten 55-tuumaista televisiota pidettiin erittäin suurena, nyt 65-tuumaiset ovat jo valtavirtaa ja niiden rinnalla suosiota ovat kartuttaneet myös 75- ja 85-tuumaiset televisiot” vahvistaa tv- ja audiotuotteiden myyntipäällikkö Markus Nummisalo Suomen Samsungilta.

Q80C on 98 tuuman QLED-televisio, joka SuperSlim-muotoilunsa ansiosta sulautuu kodin sisustukseen. Televisiossa on Neural Quantum Processor 4K -suoritin ja se käyttää AI Upscaling -tekniikkaa kuvanlaadun parantamiseen ja sovittamiseen4erittäin suurelle näytölle, mikä lisää sisällön syvyyttä ja terävyyttä. Lisäksi Quantum HDR+ -tekniikka tarjoaa uskomattoman suorituskyvyn mustantoiston ja kirkkauden osalta. Uuden lanseerauksen myötä Samsungin QLED TV -valikoima laajenee sen tähän asti suurimmalla mallilla.

Samsung 98″ QLED Q80C -televisio on nyt ennakkotilattavissa suositushintaan 7 990 euroa

Lisätietoa voit lukea Samsungin omalta tuotesivulta

Samsung toi jättinäytöt ja 3D-pelit Gamescomiin Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung toi jättinäytöt ja 3D-pelit Gamescomiin

Samsungin osasto Gamescom 2025 -messuilla Kölnissä oli kuin karkkikauppa pelaajille. Yhtiö esitteli uudet 37- ja 40-tuumaiset -näytöt, jotka lupaavat hurjempaa tarkkuutta, nopeampia virkistystaajuuksia ja ennen kaikkea entistä syvempää pelikokemusta. Suomessa nämä herkut tulevat myyntiin syyskuussa, hintaan 1 099 € (37”) ja 1 399 € (40”).

Näyttöjen speksit hivelevät tehopelaajan mieltä, 4K- ja 5K-resoluutiot, HDR10+ Gaming, AMD FreeSync Premium Pro -tuki sekä taustavaloa kuvaan synkronoiva CoreSync. Lisäksi näytöissä on monipuoliset liitännät, kuten HDMI 2.1 ja DisplayPort, sekä säädettävä jalusta, ettei maratonpelisessioissa tarvitse niskalihakset krampissa kärvistellä.

ei kuitenkaan pysähtynyt vain uusiin G7-malleihin. Yhtiö jatkaa myös 3D-pelaamisen valloitusta esittelemällä -näytön, joka tuo kolmiulotteiset pelit ilman kömpelöitä laseja. Kumppanuudet Netmarblen ja SHIFT UPin kanssa tuovat peleihin, kuten ja , näyttävät 3D-efektit, joita voi räätälöidä pelikohtaisesti.

Lisäksi messukävijät pääsivät testaamaan Samsungin OLED-näyttöjä Blizzardin ja Pearl Abyssin hittipeleillä. Erityisesti 500 Hz:n keräsi huomiota, kun World of Warcraftin faneille tarjottiin salamannopeaa, responsiivista pelikokemusta.

Samsung on jo kuusi vuotta pitänyt ykköspaikkaa pelinäyttöjen markkinoilla, eikä tahti näytä hiipuvan. Gamescomin perusteella voi todeta, että yhtiö haluaa yhtä aikaa hurmata sekä tekniikkahifistelijät että ne, jotka yksinkertaisesti haluavat ison ruudun täynnä kirkkaita värejä ja sulavaa menoa.

Samsung Galaxy A07 paljastui – kolme värivaihtoehtoa ja budjettispesifikaatiot Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy A07 paljastui – kolme värivaihtoehtoa ja budjettispesifikaatiot

Samsungin uusi Galaxy A07 on saamassa paljon huomiota vuotojen kautta. Viimeisimpien tietojen mukaan puhelin on nähty sertifiointisivustolla, ja sen julkaisun odotetaan tapahtuvan vielä tämän kuun aikana.

Uusien vuotokuvien perusteella Galaxy A07 tulee kolmessa värissä, harmaa/tummansininen, vihreä ja vaaleansininen. Design ei ole yllätys, mutta värit antavat puhelimelle persoonallista ilmettä.

Puhelimen tekniset tiedotkin ovat paljastuneet, se saa 6,7-tuumaisen HD+ LCD-näytön 90 Hz virkistystaajuudella, IP54-luokituksen, ja käyttöön tulee 6 nm -järjestelmäpiiri – todennäköisesti MediaTek Helio G99. RAM-muistia voi odottaa noin 6 GB, ja laite tulee 15 -käyttöjärjestelmällä.

lupaa myös pitkän tuen, Galaxy A07 saa kuusi vuotta Android-päivityksiä ja tietoturvapäivityksiä, mikä on varsin harvinaista budjettipuhelimissa. Kaiken kaikkiaan A07 vaikuttaa edulliselta mutta kestävyyttä ja pitkää käyttöikää arvostavalle vaihtoehdolta