Switch 2:n GameCube-ohjain näyttäisi toimivan virallisesti vain GameCube-klassikoiden kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Switch 2:n GameCube-ohjain näyttäisi toimivan virallisesti vain GameCube-klassikoiden kanssa

Nintendo tuo GameCube-pelit osaksi Nintendo Switch Online -palvelua Switch 2:n julkaisun yhteydessä – ja mukana seuraa myös klassinen GameCube-ohjain. Mutta pienellä präntillä varustettu huomautus viittaa siihen, että uusi GameCube-ohjain on virallisesti tarkoitettu toimimaan vain GameCube-klassikoiden kanssa.

UK-version trailerissa Switch 2:n GameCube-ohjaimesta lukee: ”The controller is only compatible with Nintendo GameCube – Nintendo Classics.” Tämä viittaa siihen, että ohjain toimii virallisesti vain pelattaessa GameCube-pelejä Switch 2:n Online Expansion Packin kautta, eikä muihin Switch 2 -peleihin ole tukea.

Kuten VGC huomauttaa, aiemmat vastaavat rajoitukset muissa Nintendo-ohjaimissa eivät ole olleet täysin sitovia. Pelaajat ovat usein voineet käyttää retro-ohjaimia muiden pelien kanssa, vaikka virallinen tuki puuttuisi. Lisäksi sama huomautus puuttuu kokonaan Nintendo of American julkaisemasta trailerista.

Tämä on kiinnostavaa, sillä GameCube-ohjaimessa on riittävästi painikkeita monien Switch 2 -pelien pelaamiseen. Kyse voi olla siitä, että Nintendo haluaa asettaa käyttäjien odotukset oikealle tasolle tai välttää pettymyksiä, jos joku yrittäisi käyttää GameCube-ohjainta, esimerkiksi, hiirenä.

GameCube-pelien lisääminen Nintendo Switch Onlineen on suuri päivitys palveluun. Julkaisussa kesällä mukana ovat muun muassa The Legend of Zelda: The Wind Waker, F-Zero GX ja Soulcalibur 2. Kirjasto kasvaa tulevina vuosina, ja tulossa ovat myös esimerkiksi Super Mario Sunshine, Luigi’s Mansion, Super Mario Strikers ja Pokémon XD: Gale of Darkness.

Rayman hyppää nykykonsoleille: 30-vuotisjuhlapainos listattu PS5:lle ja Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman hyppää nykykonsoleille: 30-vuotisjuhlapainos listattu PS5:lle ja Switchille

Rayman-sarja juhlii pyöreitä vuosia, ja nyt australialainen ikäluokitusviranomainen paljasti yllättävän uutisen, kun Rayman 30th Anniversary Edition oli listattu tulevaksi peliksi. Julkaisua odotetaan PS5:lle ja Nintendo Switchille, ja peli on saanut lapsiystävällisen “G”-luokituksen hyvin lievän väkivallan vuoksi. Kehittäjäksi ja julkaisijaksi on merkitty Atari, mikä herättää kysymyksiä Ubisoftin roolista projektissa.

Ubisoft on aiemmin kertonut, että Rayman on hyvissä käsissä. Merkkituottaja Loic Gounon lupasi viime vuonna faneille katsauksen sarjan 30-vuotiseen historiaan, mukaan lukien kulissien takaiset tarinat, haastattelut ja konseptikuvat. Samalla hän vihjasi, että uusi tiimi Montpellieristä ja Milanosta työskentelee Raymanin tulevaisuuden parissa.

Juhlapainos tuo takaisin sarjan värikkään tasohyppelymaailman, jossa hulvaton huumori ja seikkailu kohtaavat. Vaikka Ubisoft on viime aikoina perunut useita projekteja, kuten pitkään viivästyneen Prince of Persia: The Sands of Time Remaken, Rayman näyttää selviävän vahvana ja jatkaa hyppelyä uusien pelaajien iloksi.

Vaikka tarkkaa julkaisupäivää ja hintaa ei vielä tiedetä, fanit voivat odottaa klassisen Rayman-tyylisen kokemuksen saapuvan kauppoihin ensi vuonna, noin 60–70 euron hintaluokassa. Tämä juhlapainos saattaa myös vihjata tulevasta Rayman Legends -remakesta.

Ghost of Yotei nousi Japanin myyntilistojen huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yotei nousi Japanin myyntilistojen huipulle

Sony Interactive Entertainmentin ja Sucker Punch Productionsin Ghost of Yotei on noussut Japanissa vuoden 2025 toiseksi myydyimmäksi PS5-peliksi. Famitsun tuoreiden myyntilukujen mukaan peli on ylittänyt yli 200 000 kappaleen rajan, jääden vain Monster Hunter Wildsin taakse. Kyseessä on kova saavutus markkinalla, jossa kotimaiset pelisarjat hallitsevat perinteisesti myyntilistoja.

Erityisen huomionarvoista on se, että Ghost of Yotei julkaistiin jo 2. lokakuuta 2025, mutta se näkyy yhä vahvasti myyntitilastoissa. Tammikuun alussa peli oli ainoa PS5-nimike Japanin 30 myydyimmän fyysisen pelin joukossa. Listaa dominoivat Nintendo Switch- ja Switch 2 -pelit. Digitaalisesti Ghost of Yotei ylsi myös kolmanneksi ladatuimmaksi PS5-peliksi vuonna 2025 Japanissa.

Myyntimenestys ei rajoitu vain fyysisiin kopioihin. Fyysiset ja digitaaliset myynnit yhteen laskettuna peli on ylittänyt 200 000 kappaleen rajan Japanissa. Julkaisunsa yhteydessä Ghost of Yotei teki myös historiaa, sillä se oli viidenneksi suurin PS5-julkaisu Japanissa, myyden yli 120 000 fyysistä kappaletta heti ensiviikolla.

Globaalisti peli on ollut vieläkin suurempi hitti. Sony kertoi marraskuussa 2025, että Ghost of Yotei oli myynyt 3,3 miljoonaa kappaletta ensimmäisten 32 päivän aikana. Tämä tekee siitä Sonyn menestyneimmän oman studion julkaisun Japanissa sitten Gran Turismo 7:n.

Ghost of Yotei on itsenäinen jatko-osa Ghost of Tsushimalle ja sijoittuu vuoteen 1603 Ezon alueelle. Tarina seuraa Atsua, naispuolista samuraisoturia, joka etsii kostoa Yōtei Six -ryhmittymää vastaan. Historiallinen miljöö, elokuvallinen kerronta ja vahva päähenkilö ovat vakuuttaneet kriitikot ja myyntilukujen perusteella myös pelaajat.