Symmetristä ja langatonta keveyttä – arvostelussa Roccatin Burst Pro Air -pelihiiri Kommentit pois päältä artikkelissa Symmetristä ja langatonta keveyttä – arvostelussa Roccatin Burst Pro Air -pelihiiri

Roccat Burst Pro Air

Roccat Burst Pro Air

8 / 10
Hyvää Symmetrinen ulkomuoto sopii monelle otteelle, mukana tuleva kaapeli erittäin laadukas, USB-dongle kulkee kätevästi hiiren mukana Huonoa Akkujen kesto välillä arvaamatonta, hiiren sivuilla voisi olla parempi grippi sekä DPI-valinta näppäin turhankin suuri.

Erityisesti pelaajien vaatimuksiin oheislaitteita valmistava on tuonut markkinoille langattoman version suositusta Burst Pro -pelihiirestä. Roccat Burst Pro Air tarjoilee langattomuuden lisäksi keveyttä, symmetrisen rakenteen, tarkemman sensorin sekä enemmän RGB-valoja.

Lankaversion kanssa Burst Pro Air jakaa myös symmetrisyyden, eli hiiren käyttö onnistuu sekä vasen, että oikea kätisiltä. Hiiren vasemmalta puolelta löytyy kaksi painiketta. Näiden lisäksi hiiressä on perinteisten vasemman, oikean ja keskinäppäimen lisäksi näppäin, josta hiiren tarkkuutta voi säätää lennosta. Päänäppäimissä on käytössä Roccatin omat optiset Titan Switch -kytkimet, joille luvataan toimivan ainakin 100 miljoonan klikin verran.

Sensori on puolestaan sama Roccatin oma Owl-Eye, joka löytyy myös Burst Pro -hiirestä. Mutta tämän 16 000 dpi:n sijaan Airissa tarkkuus on nostettu 19 000 dpi:hin. Hiiressä on myös säädettävä nostokorkeuden tunnistus. Burst Pro Airin kiihtyvyydeksi on ilmoitettu 50 grammaa ja seurantanopeudeksi 400 IPS (tuumaa sekuntia kohden).

Yhteys laitteeseen hoidetaan 2.4GHz langattoman yhteyden avulla, Bluetooth 5.2 yhteyden tai USB-C -johdon avulla. Näistä ensimmäisen yhteyden mahdollistaa erillinen USB-dongle, joka kulkee kätevästi mukana hiiren sisään kiinnitettynä. Langattoman ja Bluetooth yhteyttä voi vaihtaa helposti hiiren pohjassa olevan kytkimen avulla. Mukana tuleva Phantom Flex -kaapeli on puolestaan erityisen kevyt ja mahdollistaa lähes langattoman pelaamisen tunnon, ilman pelkoa akun loppumisesta. Akun kestoksi luvataan noin 100 tuntia, mutta testikäytössä akku tyhjeni vaihtelevasti ennenaikojaan.

Painoa hiirelle kertyy 81 grammaa, joka ei ole sieltä aivan kevyimmästä päästä, mutta kuitenkin erittäin riittävän kevyt langattomaksi hiireksi. Verraten Burst Pro -lankaversio painaa 68 grammaa. Pinta on Roccatin omaa hunajakennomaista Bionic Shell -materiaalia, joka on veden- ja pölynpitävää. Hiiren sisältä löytyy neljä RGB -aluetta, jotka on säädettävissä ja synkronoitavissa Roccatin oman AIMO sovelluksen avulla.

Burst Pro Air on myös yhteensopiva Nvidian Reflex -teknologian kanssa ja mahdollistaa yhdessä RTX 30-sarjan näytönohjaimien sekä G-Sync yhteensopivan näytön kanssa alle 25 ms:n vasteajan. Reflex -teknologiassa yhteensopiva näyttö mittaa hiiren klikkauksista ja näytöllä tapahtuvien pikselien muutoksista latenssin.

Burst Pro Air on kategoriassaan kevyiden langattomien pelihiirien varteenotettava ja laadukas vaihtoehto. Pohjassa oleva yhteyskytkin mahdollistaa helpon käytön useammallakin laitteella. Erityisen hiirestä tekee se, että se sopii keskikokoiselle kädelle jopa kaikilla kolmelle otteella: kämmen-, pihti tai sormenpääotteella. Kätevyyttä lisää myös hiireen tallentuvat asetukset, joten erillistä sovellusta ei tarvitse asentaa jokaiselle laitteelle erikseen.

Donut Dodo saa jatkoa – Fantastico-seikkailu tuo lisää retrohuumaa Kommentit pois päältä artikkelissa Donut Dodo saa jatkoa – Fantastico-seikkailu tuo lisää retrohuumaa

Retrohenkisten tasohyppelyiden ystäville on luvassa herkkua: kehittäjä Pixel Games SARL-S on ilmoittanut työstävänsä jatko-osaa kehutulle -pelille. Uusi peli kantaa nimeä , ja sen kehitys on parhaillaan käynnissä.

Alkuperäinen Donut Dodo julkaistiin kesäkuussa 2022 :lle, Atari VCS:lle ja -alustalle. Se hurmasi nopeasti pelaajat värikkäällä grafiikallaan, napakalla pelattavuudellaan ja humoristisella tarinallaan, jossa leipuri yrittää napata takaisin varastetut donitsinsa. Sittemmin peli on saatu myös muun muassa Nintendo Switchille ja -konsolille, sekä arcade-versiona -järjestelmälle.

Jatko-osassa pelaajat pääsevät seuraamaan Donut Dodoa ja hänen poikaansa hupaisalla tivoliretkellä, joka saa odottamattoman käänteen, kun vanha tuttu leipuri ilmestyy paikalle. Donut Dodo Fantastico tarjoaa kuusi huvipuistoteemaista kenttää, uusia pelimekaniikkoja, tarkkaa yksinpelattavaa toimintaa sekä salaisuuksia ja vaihtoehtoisia loppuja taidokkaimmille pelaajille.

Mukana on lisäksi maailmanlaajuiset tulostaulukot, aitoa pikselitaidetta 16-väripaletilla sekä vauhdikas chiptune-soundtrack. Jatko-osa noudattaa alkuperäisen hengessä klassista arcade-tyyliä: jatkoja ei ole – jokainen pelikerta on uusi mahdollisuus kiivetä pistelistojen kärkeen.

Pelin julkaisupäivää ei ole vielä vahvistettu, mutta sen voi jo nyt lisätä toivelistalle Steamiin. Donut Dodo Fantastico vaikuttaa olevan lupaava jatko-osa yhdelle viime vuosien parhaista arcade-tasoloikista.

Seuraava Xbox on käytännössä pelitietokone – Microsoft kurkottaa kohti PC-pelaajien sydämiä Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraava Xbox on käytännössä pelitietokone – Microsoft kurkottaa kohti PC-pelaajien sydämiä

Microsoftin seuraava näyttää olevan kaikkea muuta kuin perinteinen pelikonsoli, se vaikuttaa olevan suoraan sanottuna täysiverinen pelitietokone. Yhtiö ilmoitti yhteistyöstä :n kanssa uuden sukupolven Xbox-laitteiden kehittämisessä, mutta todellinen uutispommi piilee siinä, miten tiiviisti Xbox-tiimi työskentelee nyt -kehittäjien kanssa.

Tavoitteena on tehdä Windowsista maailman paras pelialusta. Tämä viittaa siihen, että uusi Xbox tulee olemaan enemmän kuin konsoli, se voi olla , joka käynnistyy Xbox-sovellukseen ja tukee ehkä jopa pelialustoja kuten ja . vihjasi jo tähän suuntaan -laitteen yhteydessä, joka käyttää muokattua Windows-versiota ja ohittaa turhat työpöytätoiminnot parantaakseen pelitehoa.

Xboxin presidentti Sarah Bondin mukaan visio on selkeä: pelit pitää voida pelata missä ja miten halutaan, ilman rajoituksia. Se ei olisi kovin yllättävää, sillä Microsoft on jo pitkään puskenut Play Anywhere -ohjelmaa, jossa pelit ja tallennukset siirtyvät sujuvasti laitteelta toiselle.

PC-pelaaminen on kuitenkin kallista puuhaa, ja tässä Microsoftilla voi olla ässä hihassaan. Jos uusi Xbox tarjoaa PC-tason tehot, mutta konsolimaisen hinnan, eli laite on osittain tuettu pelimyynnillä kuten nykykonsolit, se voisi mullistaa koko PC-pelaamisen kentän. Se olisi juuri se piristysruiske, jota koko ala kaipaa näinä hintaherkkinä aikoina.

Laitetta ei ole vielä virallisesti paljastettu, mutta suunta on selvä: seuraava Xbox ei enää yritä peitellä PC-juuriaan, se saattaa omaksua ne täysin.