Synkässä Beast -roolipelissä voi pelata myös pelin pahiksella – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Synkässä Beast -roolipelissä voi pelata myös pelin pahiksella – katso uusi traileri

Beast

Puolalaisen False Prophetin tulevassa vuoropohjaisessa taktisessa -roolipelissä pelaajat voivat hypätä pääpahiksen prinssi Nicolain rooliin. Katso uusi traileri alta.

Kuningas Luriuksen adoptoima Nicolai kasvoi kruunun perilliseksi ja tottui etuoikeutettuun asemaansa, kunnes hänelle selvisin kuninkaan synkkä menneisyys. Nicolai lähtee estämään päähahmo Anton Sabbadosin tehtävää.

Pelissä sukelletaan ruton riivaamaan pimeään keskiaikaan, jossa pelaaja tekee valinnan onko tämä sankari vai hirviö. Käytätkö sisäistä petoa vai peittoatko sen?

Tarinan päähahmo on Anton Sabbados, kovaksi taistelijaksi karaistunut sotaveteraani, joka palaa kotiin vuosien vankeuden jälkeen. Kuningas-profeetta Lurius värvää hänet tehtävään taistelemaan tappavaa ruttoa vastaan.

Anton ja hänen ryhmänsä lähtevät vaaralliselle matkalle ruton saastuttamien Karpaattien vuoristojen halki, missä liittolaisten, aseiden ja varusteiden kerääminen on elintärkeää menestyksen kannalta.

”Beastin kehittäminen on ollut meille suorastaan mullistava kokemus. Rikomme taktisten roolipelien rajoja tarjoamalla ennennäkemättömiä pelimekaniikkoja ja rikkaan, kypsän tarinan. Yli 30 omistautuneesta ammattilaisesta koostuva tiimimme on työstänyt tämän tunnelmallisen kokemuksen huolellisesti, emmekä malta odottaa, että pelaajat pääsevät astumaan tähän monimutkaiseen, moraalisesti monitulkintaiseen maailmaan.”

kertoo Piotr Pacynko, False Prophetin perustaja.

Beast ilmestyy :lle Steamin kautta ensi vuoden puolella. Peli on myös yhteensopiva Deck -laitteen kanssa.

Subnautica 2 -menestys pakottaa Kraftonin maksamaan 250 miljoonan dollarin bonuksen kehittäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 -menestys pakottaa Kraftonin maksamaan 250 miljoonan dollarin bonuksen kehittäjille

on noussut valtavaksi myyntimenestykseksi, ja sen seurauksena julkaisija joutuu maksamaan kehittäjilleen jopa n. 230 miljoonaa euron tulospalkkion. Summa liittyy pitkään jatkuneeseen kiistaan pelin tekijöiden ja julkaisijan välillä.

Peli on myynyt Early Access -julkaisunsa jälkeen yli 4 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt Steamissa huippuhetkellä satoja tuhansia yhtäaikaisia pelaajia. Menestys on ollut niin suurta, että se laukaisi sopimukseen kirjatun “earnout”-bonuksen täysimääräisen maksun.

Tilanne ei kuitenkaan ole ollut suoraviivainen. Krafton erotti aiemman -johdon jo ennen julkaisua, ja tästä alkoi oikeuskiista, jossa entiset johtajat syyttivät yhtiötä yrityksestä välttää bonuksen maksaminen. Krafton puolestaan väitti, että kyse oli kehityksen ongelmista ja sopimusehtojen tulkinnasta.

Oikeusprosessissa paljastui jopa erikoisia yksityiskohtia, kuten se, että yhtiön sisäisessä pohdinnassa käytettiin apuna myös tekoälyä, kun pohdittiin bonusten vaikutuksia ja sopimuksen ehtoja. Lopulta oikeus määräsi bonuksen maksettavaksi, ja nyt raporttien mukaan Krafton on myös suostunut maksusuoritukseen.

Kaiken taustalla on lopulta yksinkertainen pelialan totuus, kun peli myy tarpeeksi hyvin, myös riidat rahasta muuttuvat hyvin konkreettisiksi ja tällä kertaa kehittäjät pääsevät sukeltamaan suoraan bonusten syvään päätyyn.

The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past

Melkein kymmenen vuotta vanha ei näytä suostuvan eläköitymään. ilmoitti yllättäen, että peli saa vuonna 2027 täysin uuden kolmannen lisäosan nimeltä .

Uudessa lisäosassa pelaajat palaavat jälleen legendaarisen hirviönmetsästäjän Geralt of Rivian saappaisiin täysin uudessa tarinassa. Tarkempia juoniyksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisätietoja luvataan loppukesälle 2026. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että lisäosa julkaistaan :lle, 5:lle ja Series X|S:lle.

Projektia ei tehdä yksin, sillä mukana kehityksessä on myös , jonka riveissä työskentelee useita alkuperäisen Witcher 3:n veteraaneja. Tämä on monille faneille hyvä merkki, sillä odotukset ovat luonnollisesti korkealla. Kun peliä on pidetty jo vuosia yhtenä kaikkien aikojen parhaista roolipeleistä, uuden lisäosan pitää olla jotain muutakin kuin “Geralt käy taas hakemassa kattilan kylän mummolle”.

The Witcher 3 julkaistiin alun perin vuonna 2015, ja sen suosio on ollut lähes poikkeuksellista. Peliä on myyty yli 60 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt satoja Vuoden peli -palkintoja. Harva peli saa uutta suurta sisältöä näin pitkän ajan jälkeen, joten Songs of the Past on monella tavalla poikkeuksellinen paluu vanhaan mutta erittäin rakastettuun fantasiamaailmaan.