Synkkä Beast -roolipeli ilmestyy ensi vuonna – katso black metalin siivittämä traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Synkkä Beast -roolipeli ilmestyy ensi vuonna – katso black metalin siivittämä traileri

Beast

Puolalainen pelinkehittäjä False Prophet on julkaisemassa uutta vuoropohjaista taktista roolipeliä nimeltään Beasti ensi vuoden puolella PC:lle.

Pelissä sukelletaan ruton riivaamaan pimeään keskiaikaan, jossa pelaaja tekee valinnan onko tämä sankari vai hirviö. Käytätkö sisäistä petoa vai peittoatko sen?

Tarinan päähahmo on Anton Sabbados, kovaksi taistelijaksi karaistunut sotaveteraani, joka palaa kotiin vuosien vankeuden jälkeen. Kuningas-profeetta Lurius värvää hänet tehtävään taistelemaan tappavaa ruttoa vastaan.

Anton ja hänen ryhmänsä lähtevät vaaralliselle matkalle ruton saastuttamien Karpaattien vuoristojen halki, missä liittolaisten, aseiden ja varusteiden kerääminen on elintärkeää menestyksen kannalta.

”Beastin kehittäminen on ollut meille suorastaan mullistava kokemus. Rikomme taktisten roolipelien rajoja tarjoamalla ennennäkemättömiä pelimekaniikkoja ja rikkaan, kypsän tarinan. Yli 30 omistautuneesta ammattilaisesta koostuva tiimimme on työstänyt tämän tunnelmallisen kokemuksen huolellisesti, emmekä malta odottaa, että pelaajat pääsevät astumaan tähän monimutkaiseen, moraalisesti monitulkintaiseen maailmaan.”

kertoo Piotr Pacynko, False Prophetin perustaja.

Beast ilmestyy PC:lle Steamin kautta ensi vuoden puolella. Peli on myös yhteensopiva Steam Deck -laitteen kanssa.

Sword and Fairy 4 Remake herättää déjà vu -tunteita Kommentit pois päältä artikkelissa Sword and Fairy 4 Remake herättää déjà vu -tunteita

Kiinalaisen Up Softwaren kehittämän ja Cube Gamen julkaisemman Sword and Fairy 4 Remaken ensimmäinen traileri on herättänyt runsaasti huomiota, eikä pelkästään hyvässä mielessä. Pelaajat ovat nimittäin huomanneet, että peli näyttää ja tuntuu hyvin samankaltaiselta kuin viime aikoina supersuosituksi noussut roolipeli Clair Obscur: Expedition 33. Osa faneista onkin kysynyt vitsillä (ja vähän tosissaan), onko kyseessä melkeinpä saman pelin jatko-osa.

Yhtäläisyydet näkyvät erityisesti taistelujärjestelmässä. Trailerissa vilahtaa dynaaminen käyttöliittymä, toiminnallinen torjuntamekaniikka (niin sanottu perfect parry) sekä kameratyöskentely, joka tuo vahvasti mieleen Expedition 33:n näyttävät taistelut. Monien mielestä inspiraation lähde on ilmeinen, kun toisten mielestä taas kyse on vain modernista vuoropohjaisesta roolipelistä, joita on nähty esimerkiksi Persona-sarjassa jo pitkään.

Taustalla on kuitenkin pitkä historia. The Legend of Sword and Fairy on Kiinassa erittäin tunnettu pelisarja, joka sai alkunsa jo vuonna 1995. Sarja ammentaa kiinalaisesta mytologiasta ja xianxia-fantasiasta, ja siihen kuuluu yhdeksän pääpeliä sekä useita sivuosia. Sword and Fairy 4 on itse asiassa sarjan viides pääosa ja toimii esiosana kolmannelle pelille. Remake-versio tuo vanhan tarinan nykyaikaan Unreal Engine 5:n avulla ja on tulossa PC:lle ja konsoleille.

Keskustelu käy kuumana etenkin siksi, että Clair Obscur: Expedition 33 on juuri voittanut vuoden 2025 Game of the Year -palkinnon ja julkaissut samalla uutta lisäsisältöä. Suosion vanavedessä kaikki samantyylinen herättää väistämättä vertailuja ja epäilyksiä kopioinnista. Kehittäjien mukaan Sword and Fairy 4 Remake seisoo kuitenkin omilla jaloillaan, ja lisää tietoa on luvassa pian, kun englanninkielinen traileri julkaistaan.

Yhteenvetona: osa pelaajista näkee uuden “Expedition-tyylisen” peligenren syntyvän, osa vain vanhan sarjan palaavan uudessa kuosissa. Totuus selviää vasta, kun peli päästään kunnolla pelaamaan, mutta ainakin keskustelua ja kulmakarvojen kohottelua tämä remake on jo ehtinyt tarjota.

Total War: Three Kingdoms ja Wildgate ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Total War: Three Kingdoms ja Wildgate ilmaiseksi PC:lle

Total War: Three Kingdoms

Epic Games Store jatkaa ilmaispelien jakamista ja tarjoaa tällä viikolla ladattavaksi kaksi täysiveristä PC-peliä. Strategiapeli Total War: Three Kingdoms ja moninpelipainotteinen avaruusräiskintä Wildgate ovat molemmat saatavilla maksutta ensi torstaihin asti. Kun pelit lisää kirjastoon tarjousajan puitteissa, ne jäävät pysyvästi omistukseen.

Total War: Three Kingdoms vie strategian historiallisiin mittasuhteisiin

Vuonna 2019 ilmestynyt Total War: Three Kingdoms sijoittuu Kiinan kolmen kuningaskunnan aikakauteen. Pelaaja johtaa omaa valtakuntaansa vuoropohjaisella kartalla ja käy reaaliaikaisia massataisteluita tuhansien sotilaiden voimin.

Peli tunnetaan erityisesti diplomatiasta, liittoutumista ja henkilöhahmojen välisistä suhteista. Kokonaisuus tarjoaa pitkälle hiotun strategiakokemuksen, joka vaatii sekä pitkän aikavälin suunnittelua että nopeaa reagointia taistelukentällä. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Wildgate yhdistää avaruustoiminnan ja moninpelitaktiikan

Viime vuoden huhtikuussa ilmestynyt Wildgate edustaa täysin toisenlaista lähestymistapaa. Kyseessä on moninpeli, jossa pelaajat ohjaavat avaruusaluksia ja kilpailevat toisiaan vastaan samalla kun ympäristö asettaa omat haasteensa.

Peli yhdistelee PvP- ja PvE-elementtejä, joten vastassa on sekä muita pelaajia että tekoälyn ohjaamia uhkia. Kokemus painottaa yhteistyötä, tilannetajua ja nopeita päätöksiä, mikä tekee jokaisesta ottelusta hieman erilaisen. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.