Synkkä toimintapeli Mortal Shell ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Synkkä toimintapeli Mortal Shell ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Mortal Shell

jatkaa perinnettään jakamalla viikoittain ilmaisia pelejä -pelaajille. Tällä viikolla luvassa on , joka on saatavilla ilmaiseksi ensi torstaihin 20. maaliskuuta asti. Peli on lisättävissä pysyvästi omaan digitaaliseen kirjastoon, kunhan sen lunastaa ennen määräajan päättymistä.

Mortal Shell on Cold Symmetryn kehittämä ja Soulslike-peleistä inspiraationsa saanut toimintaroolipeli, joka haastaa pelaajat tarkkuuteen ja strategiseen lähestymistapaan taistelutilanteissa. Pelissä ohjataan mystistä olentoa, joka voi ottaa haltuunsa kaatuneiden sotureiden ”kuoria” (engl. Shells), joilla jokaisella on omat ainutlaatuiset kykynsä ja pelityylinsä. Synkkä ja kryptinen maailma sekä vaativa lähitaistelumekaniikka tekevät pelistä houkuttelevan valinnan haastavia pelejä etsiville pelaajille.

Vaikka peli on saanut vaihtelevia arvioita – osa pelaajista kehuu sen tunnelmaa ja taistelumekaniikkaa, kun taas toiset kritisoivat sen kenttäsuunnittelua ja sisällön vähyyttä – se tarjoaa ainutlaatuisen kokemuksen niille, jotka nauttivat -tyylisestä pelattavuudesta.

Älä myöskään unohda, että samaan aikaan on saatavilla myös  -pelin Anniversary Party Favor -paketti ilmaiseksi, joka sisältää runsaasti pelinsisäisiä bonuksia.

Lunasta Mortal Shell ja tutustu sen synkkään maailmaan ennen ensi torstaita!

Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa

on vahvistanut, että pitkään odotettu tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.

CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.

Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. julkaistaan vuonna 2027 , ja Xbox Series X|S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.

Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.

Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa :ttä vuonna 2031 ja vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.