System Shock -uusinto ilmestyy ensi vuonna – katso uudet kuvat pelistä Kommentit pois päältä artikkelissa System Shock -uusinto ilmestyy ensi vuonna – katso uudet kuvat pelistä

System Shock

Kovasti odotettu alkuperäisen System Shock -pelin uusinto ilmestynee vihdoin ensi vuoden puolella. Samalla pelistä on saatu liuta uusia kuvankaappauksia, jotka voit katsoa alta.

Julkaisu tapahtuu yhdessä kehittäjä Nightdive Studiosin ja julkaisija Prime Matterin toimesta. Prime Matter on osa Koch Media konsernia ja on julkaissut pelejä kuten Kingdom Come: Deliverance sekä Wasteland 3.

System Shock -uusinto on ollut kehitteillä jo pitkään aina vuoden 2016 Kickstarter huumasta lähtien. Pelin piti alunperin ilmestyä jo vuonna 2018, mutta kehittäjien suunnitelmat olivat liian laajat ja homma levisi pian käsiin. Sittemmin kehittäjät ovat palanneet takaisin alkuperäiselle uskollisempaan linjaan.

System Shock -uusinto ilmestyy vuoden 2022 puolella PC:lle. Pelin demo on parhaillaan ladattavissa PC:lle Steam, Epic Games Store ja GOG -kauppapaikkojen kautta.

Harva indie-peli tienaa isosti Steamissa – suurin osa häviää jopa listausmaksunsa Kommentit pois päältä artikkelissa Harva indie-peli tienaa isosti Steamissa – suurin osa häviää jopa listausmaksunsa

Steamissa julkaistiin vuonna 2025 tähän mennessä yli 15 000 peliä, mikä on hurja määrä, mutta ei vielä yltänyt vuoden 2024 ennätykseen 18 604 pelillä. Suurin osa näistä uutuuksista on pieniä indie-projekteja, joiden tekijät toivovat löytävänsä yleisönsä ja unelmansa toteutuvan.

Käytettävissä olevien arvioiden mukaan jopa 40 prosenttia julkaistuista peleistä ei ole palauttanut edes 100 dollarin (~95 euroa) Steam-listausmaksua. Vielä synkempi lukema kertoo, että 65,9 prosenttia peleistä on tienannut alle 1 000 dollaria (~950 euroa) tänä vuonna. Toisaalta 8 prosenttia on yltänyt yli 100 000 dollarin (~95 000 euroa) myyntiin, eli todellinen menestys on edelleen harvinaista.

Soulash-pelin tekijä Artur Smiarowski huomauttaa, että indie-pelien kultakausi saattoi huipentua jo viime vuonna, ja tänä vuonna menestys on harvinaisempaa. Silti Steam tarjoaa edelleen tärkeän alustan uusille tekijöille näyttää osaamistaan ja myydä projektejaan, vaikka palkkio olisi pieni.

Gamalyticin analyysin mukaan Steam on todellinen oppimisympäristö, vaikka suurin osa peleistä ei tee suuria tuloja, se antaa kehittäjille mahdollisuuden kokeilla, oppia ja kenties seuraavalla pelillään rikkoa ennätyksiä. Indie-studiojen tarina on siis yhtä paljon intohimosta ja luovuudesta kuin suurista myyntiluvuista.

Kuten monilla kilpailullisilla aloilla, huipulle pääseminen vaatii paitsi taitoa, myös ripauksen onnea. Steam tarjoaa mahdollisuuden yrittää, mutta vain harvat onnistuvat tekemään pelistäsä suuren menestyksen.

Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja

Xbox 2042

Xboxin johtaja Sarah Bond on julistanut aikakauden vaihteen, sillä yksinoikeuspelit ovat hänen mukaansa ”vanhanaikaisia”. Hänen mukaansa pelaajat eivät enää valitse laitetta sen eksklusiivisten pelien vuoksi, he haluavat vain pelata ystäviensä kanssa, missä tahansa ja millä tahansa laitteella.

Call of Duty, Minecraft, Fortnite ja Roblox, ne ovat ne, jotka oikeasti rakentavat yhteisöjä. – Bond sanoi haastattelussa.

Bondin näkemyksen mukaan maailma on siirtynyt konsolisodista yhteispelaamisen aikaan. Xbox ei siis halua enää olla vain laite, vaan palvelu, jonka kautta voi pelata pelejä riippumatta alustasta. Tämä sopii yhtiön strategiaan, jossa omat pelit kuten Halo, voivat löytyä muiltakin alustoilta kuin Xboxilta.

Vaikka jotkut näkevät Bondin lausunnoissa puolustuskannan, kun Xboxilla ei juuri nyt ole suuria yksinoikeusjulkaisuja. Bondin sanojen viesti on kuitenkin selvä, tulevaisuus on pelattavuudessa ja saavutettavuudessa, ei rajoissa. Xbox panostaa nyt pilvipelaamiseen, PC:hen ja jopa käsikonsoleihin, kuten ROG Xbox Ally X:ään, joka toimii porttina “pelaa missä vain” -maailmaan.

Microsoftin mukaan seuraava Xbox tulee silti olemaan erittäin laadukas ja huolella kuratoitu kokemus. Mutta jos Bondin puheita on uskominen, konsolin yksinoikeudet jäävät historiaan ja pelaaminen vapautuu lopullisesti laiterajoista.