Syyskausi saapui ilmaiseen Trackmania-ajopeliin – mukana liuta ratoja ja uusi pelimuoto Kommentit pois päältä artikkelissa Syyskausi saapui ilmaiseen Trackmania-ajopeliin – mukana liuta ratoja ja uusi pelimuoto

Trackmania

Ubisoftin ilmainen ajopeli on saanut uuden kauden, joka tuo mukanaan runsaasti uutta pelattavaa. Syyskausi tarjoaa pelaajille 25 uutta rataa, uuden pelimuodon ja muita kiinnostavia ominaisuuksia.

Uudet radat on suunniteltu haastamaan pelaajia monipuolisesti. Mukana on niin jäisiä, hiekkaisia kuin teknisesti haastavia ratoja. Lisäksi mukana on ensimmäinen yhteistyössä luotu rata, joka on myös pelin historian suurin rataprojekti.

Uutena pelimuotona nähdään Platform, jossa tavoitteena on päästä maaliin mahdollisimman vähillä uusinnoilla. Pelimuoto tuo peliin lisää haastetta ja takaa pitkäikäisen pelikokemuksen.

Syyskausi tuo mukanaan myös muita parannuksia, kuten mahdollisuuden pelata Royal-ratoja yksin tai yhdessä ystävien kanssa.

Uuden kauden myötä Trackmania tarjoaa pelaajille jälleen kerran runsaasti uusia haasteita ja mahdollisuuksia. Olipa kyseessä sitten muiden pelaajia vastaan tai omasta ennätyksen parantamisesta, Trackmania tarjoaa jokaiselle jotakin.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , One, ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s Creed -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä Assassin’s Creed IV: Black Flag on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed Unity saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 julkaistaan :lle sekä X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja

on lähteiden mukaan aikeissa höllentää tahtia -yksinoikeuspelien tuomisessa :lle. Syynä kerrotaan olevan odotuksia heikommat myyntiluvut sekä huoli siitä, että PC-julkaisut voisivat syödä -konsolin ja sen seuraajien vetovoimaa.

Lähteiden mukaan moninpelit eivät kuitenkaan ole katoamassa muilta alustoilta. Esimerkiksi sekä Marvel Tōkon: Fighting Souls ovat yhä tulossa useammalle alustalle. Sen sijaan yksinpeleissä saatetaan nähdä tiukempaa yksinoikeuslinjaa. ja Housemarquen uusi toimintapeli pysyisivät toistaiseksi vain PS5:llä.

Sony aloitti näkyvän PC-laajentumisen vuonna 2020 tuomalla Steam-palveluun isoja nimiä, kuten God of War ja The Part I. Myöhemmin : Director’s Cut toi PC:lle jopa PlayStation-ominaisuuksia, kuten trophyt ja PSN-profiilit erillisen overlayn kautta. Kaikki ei kuitenkaan sujunut kitkattomasti. 2 herätti närää pakollisen PSN-kirjautumisen vuoksi, ja Sony perääntyi vaatimuksesta palautteen jälkeen.

Sony ei kommentoinut väitteitä. Taustalla voi vaikuttaa myös laajempi strateginen pohdinta. Viime kuussa raportoitiin, että yhtiö saattaa siirtää seuraavan sukupolven konsolin julkaisua vuosiin 2028–2029 tekoälybuumin aiheuttaman muistipulan vuoksi. Jos tiedot pitävät paikkansa, Sony näyttää tasapainoilevan PC-markkinoiden ja perinteisen konsolistrategiansa välillä, eikä tämä päätös ole ihan yksinkertainen.