Taas paukkui ennätykset – Steamissä 22 miljoonaa pelaajaa samaan aikaan Kommentit pois päältä artikkelissa Taas paukkui ennätykset – Steamissä 22 miljoonaa pelaajaa samaan aikaan

Counter-Strike: Global Offensive

Steam on rikkonut ahkerasti omia ennätyksiään alkuvuonna 2020. Viime kuussa palvelu rikkoi samanaikaisten käyttäjien määrällä 18,8 miljoonaa. Viikko sitten maaliskuun 14. päivä samanaikaisia käyttäjiä oli yhteensä 19 728 027. Nyt ennätys on rikkoutunut 22 miljoonalla samanaikaisella käyttäjällä.

Isossa roolissa ennätysten rikkoutumisessa pelaa varmasti koronavirus ja sen leviäminen. Ihmiset eristäytyvät koteihinsa, joko pakosta tai omasta tahdostaan ja aikaa pelaamiseen löytyy entistä enemmän.

Tammikuussa 2018 palvelussa oli yhteensä 18,5 miljoonaa. Tällöin piikin aiheutti Playerunknown’s Battlegrounds -pelin suuri suosio. Viikko sitten Counter-Strike: Global Offensive -pelissä oli samaan aikaan yhteensä 1 002 031 pelaajaa.

Steamin VR käyttäjien määrä on noussut tänä vuonna 75% ja yhteensä VR-pelaajia on noin 1,3 miljoonaa. Vuoden loppuun summan odotetaan kasvavan 2,75 miljoonaan käyttäjään. VR-pelaajien suosiota varmasti kasvattaa Valven tänään ilmestyvä ja kovasti odotettu uusi Half-Life: Alyx -peli.

Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia

Corporationin on saanut uuden erikoisen tapauksen, joka herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Kyseessä on peli nimeltä , jonka hinta on lähes 1 000 dollaria (noin 920 euroa), mutta “peliaika” on vain noin kymmenen minuuttia.

Pelissä ei oikeastaan pelata perinteisessä mielessä lainkaan. Pelaaja kävelee punaisen maton läpi ja jättää nimensä seinälle, jonka muut ostajat näkevät myöhemmin. Kehittäjän mukaan hinta ei ole virhe vaan koko kokemuksen ydin. Hänen mukaansa kyse on enemmänkin “kokeellisesta taideteoksesta” kuin itse pelistä.

Pelikuvaus korostaa, ettei mukana ole taistelua, tehtäviä tai etenemistä, vain kävely, katselu ja oman nimen jättämisen hetki. Taustalla oleva idea onkin kyseenalaistaa, mitä “arvo” peleissä oikeastaan tarkoittaa, kun hinta ja sisältö eivät enää seuraa perinteisiä sääntöjä.

ei ole toistaiseksi kommentoinut, aikooko se puuttua tilanteeseen. Steamissa tällaiset tapaukset eivät ole täysin ennenkuulumattomia, sillä alusta on tunnettu melko vapaasta julkaisupolitiikastaan, jossa yhteisö ja algoritmit tekevät suuren osan suodatuksesta.

Pelaajien reaktiot ovat olleet odotetun jakautuneita, kun osa pitää teosta huijauksena ja osa taas “ironisena taideprojektina”. Yksi asia on kuitenkin varma, harva peli on onnistunut herättämään näin paljon keskustelua näin pienellä sisällöllä ja näin suurella hintalapulla.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, :lle ja :lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.