Taistelua, fantasiaa ja retrohenkeä – Kolme peliä ladattavissa ilmaiseksi Epic Games Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa Taistelua, fantasiaa ja retrohenkeä – Kolme peliä ladattavissa ilmaiseksi Epic Games Storesta

River City Girls

hemmottelee pelaajia jälleen kolmella täysin ilmaisella -pelillä. Tällä viikolla tarjolla on värikästä arcade-mättöä, klassista D&D-taktikointia -pelissä sekä vanhan koulukunnan tappelupelifiilistelyä -pelissä. Kaikki pelit ovat lunastettavissa maksutta Epicin kaupasta ensi viikon torstaihin.

Arcadegeddon – neonvärinen räiskintäfestari

Arcadegeddon on värikäs ja vauhdikas kolmannen persoonan co-op-räiskintäpeli, jossa yhdistyvät PvE- ja PvP-elementit saumattomasti. Pelaajat sukeltaa digitaaliseen arcade-maailmaan, joka on täynnä villejä vihollisia, salaisuuksia ja nopeatahtista toimintaa. Pelin tyyli on kuin suoraan neonvalojen ja sähköisen musiikin kyllästämästä unesta – täydellinen niille, jotka rakastavat hektistä ja näyttävää menoa kavereiden kanssa. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Idle Champions of the Forgotten Realms – D&D-taktikointia automaattipelimuodossa

Jos olet -fani ja tykkäät strategiasta, mutta et aina jaksa klikkailla hiki päässä, Idle Champions of the Forgotten Realms voi olla just sun juttu. Tämä idle- eli ”lomailupeli” antaa sun rakentaa tiimin klassisista D&D-hahmoista ja katsoa, kun he mättävät vihollisia automaattisesti – mutta fiksu sijoittelu ja oikeiden kombinaatioiden käyttö tekee menestymisestä entistä koukuttavampaa. Kevyttä pelaamista, syvällä fantasiatwistillä. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

River City Girls – tappelupelien kultakauden comeback

River City Girls tuo beat 'em up -genren klassikot takaisin komealla tavalla. Kyseessä on sivuttaisrullaava tappelupeli, jossa kaksi kovapäistä koulutyttöä lähtee pelastamaan poikaystäviään läpi katujen, koulun ja ostoskeskusten. Pelissä on sarjakuvamainen tyyli, humoristinen tarina ja napakka taistelumekaniikka – sekä tietenkin co-op mahdollisuus. Jos joskus pelasit tai -pelejä, tämä on kuin nostalgian täyttämä halaus. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Nämä pelit ovat ladattavissa maksutta Epic Games Storesta 18. huhtikuuta 2025 asti. Nyt on hyvä hetki täydentää pelikirjastoa kolmella tyyliltään täysin erilaisella, mutta jokaisella omalla tavallaan viihdyttävällä nimikkeellä.

Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun

Muistatko vielä LucasArtsin Monkey Islandin tai Sierran King's Questin? Nämä aivotyötä ja huumoria yhdistäneet point-and-click-seikkailut olivat 90-luvun -pelien kuninkaita, kunnes katosivat lähes kokonaan konsolien vallatessa pelimaailman. Nyt tämä rakastettu genre elää uuden indie-kultakauden, ja 2 saattaa olla se kipinä, joka nostaa sen taas parrasvaloihin.

Switch 2 tuo pöytään ominaisuuksia, jotka kuulostavat seikkailupelien ystävän unelmalta. Uusi Joy-Conien hiiritila mahdollistaa pelaamisen lähes PC-tyyliin ilman 80-luvun mikroaaltouunilta näyttävää monitoria. Lisäksi suurempi näyttö helpottaa pikselinmetsästystä ja jokainen vanhan koulun pelaaja tietää, että klikkailu on tarkkaa puuhaa.

Shaun Aitcheson, The Excavation of Hob's Barrow -pelin kehittäjä, uskoo vahvasti Switch 2:n potentiaaliin.

Tämä on ehdottomasti parempi alusta näille peleille kuin aiemmat laitteet. – Shaun sanoo.

Silti hän varoittaa, että kehittäjien on huomioitava kaikki ohjainvaihtoehdot, konsolilla hiiri ei ole itsestäänselvyys.

Ongelma on kuitenkin entisellään, vaikka pelit kuten Hob's Barrow ja ovat saaneet kriitikoilta suitsutusta myös Switchillä, myynti jää reilusti jälkeen PC:stä. Francisco Gonzalez (, Rosewater) epäilee, että uusi laite yksin ei käännä virtaa, mutta näkee mahdollisuuden houkutella ainakin pienen määrän uusia faneja, jos saa eShopin löytötoiminnon kuntoon.

Point-and-click tuskin syrjäyttää räiskintöjä hittilistojen kärjestä, mutta jos Switch 2 onnistuu tuomaan lajityypin takaisin suuremman yleisön tietoisuuteen, voi edessä olla pieni retroherätys. Sillä jos jokin ansaitsee uuden nousun, niin se on peli, jossa yksittäinen lusikka saattaa olla koko juonen avain.

Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle

Ubisoftin sijoittajapuhelussa lipsahti useita vihjeitä, jotka viittaavat siihen, että Assassin's Creed: Shadows on matkalla 2:lle, vaikka virallista vahvistusta ei vielä tullut.

Yhtiön talousjohtaja Frédérick Duguet kertoi, että kuluvan tilikauden (joka päättyy maaliskuussa 2026) julkaisuihin kuuluu pari muuta peliä, jotka paljastetaan myöhemmin. Hän lisäsi myös, että yksi näistä julkaistaan Switch 2:lle. Myöhemmin toimitusjohtaja Yves Guillemot vihjasi, että Shadowsista on tulossa uusia versioita muille laitteille.

Vaikka ei suoraan myöntänyt mitään, peli on jo saanut huhutut PEGI-luokitukset Switch 2:lle, ja kun huomioi rivien välistä annetut vihjeet, on melko todennäköistä, että samurait ja ninjat löytävät tiensä Nintendon uutuuskonsolille ennen ensi kevättä.

Assassin's Creed: Shadows julkaistiin aiemmin :lle, Xbox Series X|S:lle, :lle ja pilvipalveluihin.