Take-Two julkaisemassa kolme peliuusintoa ensi vuoden puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two julkaisemassa kolme peliuusintoa ensi vuoden puolella

Grand Theft Auto V

Rockstar ja 2K Games -pelistudiot omistavat Take-Two on julkaissut kertonut sijoittajilleen suunnatussa tiedotustilaisuudessa julkaisevansa kolme vielä nimeämätöntä uusintoa.

TakeTwo
Sijoittajille suunnatussa materiaalissa mainitaa kolme vielä nimeämätöntä peliuusintoa.

Nähtäväksi jäänee onko kyseessä kenties Grand Theft Auto -pelisarjan osia vai kenties Red Dead Redemption 2 pelin uusinto uuden sukupolven konsoleille. Tulossa saattanee olla myös jotain 2K Gamesin valikoimasta kuten Mafia, Civilization tai kenties BioShock -pelisarjojen osat.

Rockstar muistaa soul-legenda D’Angeloa – ”Unshaken” jää elämään ikuisesti Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar muistaa soul-legenda D’Angeloa – ”Unshaken” jää elämään ikuisesti

Soul-musiikin suurmies D’Angelo on menehtynyt, ja peliyhtiö Rockstar Games on julkaissut lämpimän kunnianosoituksen artistille, jonka ääni soi syvällä Red Dead Redemption 2:n sydämessä. D’Angelo esitti pelissä kappaleen Unshaken, jonka moni fani muistaa yhtenä pelihistorian koskettavimmista hetkistä – erityisesti silloin, kun Arthur Morgan ratsastaa vuorten halki ja laulu alkaa soida taustalla.

Rockstar kuvaili D’Angeloa todelliseksi soul-titaaniksi ja sanoi olevansa ikuisesti kiitollinen kappaleesta, joka tulee aina olemaan osa Red Dead Redemption 2:n perintöä. Sosiaalinen media täyttyi muistoviesteistä ja pelaajien muistoista, joissa Unshaken nousi esiin pelin tunnetuimpana hetkenä.

D’Angelo julkaisi elinaikanaan kolme arvostettua albumia: Brown Sugar, Voodoo ja Black Messiah ja neljäs levy oli tekeillä hänen kuollessaan. Hänen musiikkinsa yhdisti sielukkaan R&B:n, bluesin ja gospelin, ja juuri tuo sama lämpö ja herkkyys soi myös Rockstarin länkkärimaailmassa.

Red Dead Online saa Halloween-päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Red Dead Online saa Halloween-päivityksen

Rockstar on vahvistanut, että Red Dead Online juhlii tänäkin vuonna Halloweenia erikoispäivityksellä. Pelaajat voivat lokakuussa osallistua karmiviin tapahtumiin, kerätä tuplasti ja jopa triplasti RDO-dollareita, kultaa ja kokemuspisteitä, sekä napata itselleen uusia asusteita aina silmälapusta punamustiin buutseihin.

Lisäystä saavat myös All Hallows’ Call to Arms -taistelut, joihin on tuotu kaksi uutta taistelukenttää: Van Horn ja Bronten kartano. Palkinnot vaihtelevat viikoittain, ja mukana on niin harvinaisia takkeja kuin paluuta tekevää Halloween Pass 2 -kausikorttia, joka on tarjolla 3. marraskuuta asti.

Vaikka päivitys tuo mukanaan paljon pientä puuhaa, moni pelaaja on pettynyt. Faneja harmittaa, että Rockstar kierrättää jo vanhaa sisältöä eikä tarjoa suuria lisäseikkailuja, esimerkiksi toivottua Undead Nightmare 2 -zombitarinaa. Osa pelaajista vitsaileekin, että GTA Online saa edelleen kaiken rakkauden, kun taas Red Dead Online joutuu tyytymään murusiin.

Silti niille, jotka kaipaavat villin lännen kauhumeininkiä, lokakuu tarjoaa hyvän syyn satuloida hevonen ja vetää musta hattu päähän. Pieniä palkintoja ropisee melkein jokaiselle, joka uskaltautuu pelaamaan Halloweenin aikana.