Take-Two:n CEO: AI ei voi luoda seuraavaa Grand Theft Autoa Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two:n CEO: AI ei voi luoda seuraavaa Grand Theft Autoa

Grand Theft Auto VI

Vaikka tekoäly työntyy yhä syvemmälle luoville aloille, Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick muistuttaa, että ei vielä pysty haastamaan ihmisten luovuutta. Zelnick totesi CNBC:n Technology Executive Council Summit -tapahtumassa, että tekoäly on pohjimmiltaan taaksepäin katsova ja perustuu suuriin tietomassoihin menneistä tiedoista.

Zelnick painotti, että vaikka AI voi olla hyödyllinen esimerkiksi datan analysoinnissa tai monimutkaisten ongelmien ratkomisessa, se ei kykene luomaan monitasoisia pelimaailmoja tai syvällisiä tarinoita, kuten Rockstar Gamesin Grand Theft Auto -sarja tekee.

Ei ole olemassa luovuutta, joka voisi syntyä tekoälyllä, koska se on datavetoista. – Zelnick kiteytti.

Myös tekijänoikeudet ja muiden oikeuksien suojaaminen muodostavat rajoitteen AI:n hyödyntämiselle pelituotannossa.

Jos luot tekoälyn avulla immateriaalioikeuksia, niitä ei voi suojata. – Zelnick sanoi.

Hän muistutti, että pelijulkaisijan tehtävä on paitsi luoda laadukasta sisältöä myös varmistaa, ettei muiden oikeuksia rikota.

Take-Two on säilyttänyt kilpailuetunsa luovuuden avulla. Yrityksellä on useita menestyneitä pelisarjoja, ja myi ensimmäisen kolmen päivän aikana 1 miljardin dollarin edestä. Sarjan seuraava osa julkaistaan toukokuussa 2026, ja odotukset ovat korkealla. Zelnick korosti, että Rockstarin tiimin luovuus on poikkeuksellista ja heidän tavoitteensa on yhä luoda pelejä, jotka lähestyvät täydellisyyttä.

Vaikka tekoäly tarjoaa uusia työkaluja pelinkehittäjille, Zelnickin mukaan seuraavaa Grand Theft Autoa ei synny pelkällä algoritmilla, siihen tarvitaan ihmisen kädenjälkeä ja mielikuvitusta.

Modintekijöitä v*tuttaa AI-modien uusi trendi Kommentit pois päältä artikkelissa Modintekijöitä v*tuttaa AI-modien uusi trendi

Tekoälyllä tehtyjen pelimodien uusi aalto on saanut X:n hetkessä täyteen mitä erikoisempia pelimashuppeja. World of Warcraft on tungettu Call of Duty: World at Wariin, Escape from Tarkov Skyrimiin ja Spider-Man heiluu Batmanin Gothamissa.

Ja vaikka ajatus kuulostaa paperilla aika hauskalta, kaikki eivät ole asiasta yhtä innoissaan.

Erityisesti pitkän linjan modintekijät ovat alkaneet antaa palautetta varsin suoraan. Osa kutsuu uutta trendiä käytännössä -slopiksi eli nopeasti kyhätyksi sisällöksi, jossa tärkeintä tuntuu olevan saada mahdollisimman paljon klikkejä mahdollisimman vähällä vaivalla.

Ironista kyllä, mukana on myös modaajia, jotka itse käyttävät tekoälyä koodin tekemisen apuna. Heidän ongelmansa ei siis välttämättä ole itsessään, vaan se, mihin sitä nyt käytetään.

Taustalla on Claude Opus 5.5:n halventunut käyttö sekä parantunut koodintuotanto. Tekoälylle voi antaa pelin tutkittavaksi ja yrittää rakentaa sen päälle jotain aivan muuta. Lopputulos on kuitenkin ainakin toistaiseksi melko vaihtelevaa tavaraa.

Videoilla nähdään esimerkiksi vihollisia, jotka eivät reagoi pelaajaan lainkaan, sekä avaruusalus, joka lentää yhteen suuntaan mutta ampuu aivan toiseen. Eli ihan valmista pelistudiokamaa ei ole vielä syntynyt.

Sitten tulee se vähän ikävämpi puoli.

Näitä modeja ei nimittäin ole juuri näkynyt Nexus Modsin kaltaisilla alustoilla. Syynä ovat todennäköisesti tekijänoikeudet: monet AI-modeista käyttävät purettua pelien koodia ja alkuperäisiä assetteja, joihin modaajilla ei ole oikeuksia.

Nexus Mods onkin jo aiemmin suhtautunut AI-generoituun sisältöön varovaisesti ja kehottanut välttämään työkaluja, jos niiden käyttämiseen ei ole tarvittavia oikeuksia.

Tällä hetkellä ilmiö näyttää olevan ennen kaikkea X:n omaa klikkimyllyä. Mutta jos tällaiset modit alkavat löytää tiensä varsinaisille modialustoille, edessä voi olla aika mielenkiintoinen keskustelu siitä, missä kohtaa modaaminen loppuu ja AI:lla tehty sisällön sylkeminen alkaa.

Tulevan GTA:n ikärajoitus ei takuulla yllätä ketään – sisältökuvauksessa rajua väkivaltaa ja päihteiden käyttöä ja tokikin seksiä Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevan GTA:n ikärajoitus ei takuulla yllätä ketään – sisältökuvauksessa rajua väkivaltaa ja päihteiden käyttöä ja tokikin seksiä

Grand Theft Auto VI on saanut Euroopassa PEGI 18 -ikärajan. PEGI virallinen sisältökuvaus paljastaa samalla uusia yksityiskohtia pelin väkivallasta, huumeiden käytöstä ja seksuaalisesta sisällöstä.

PEGI kuvailee pelin väkivaltaa veriseksi ja realistiseksi. Osa aseista voi aiheuttaa erityisen vakavaa vahinkoa, kuten yksityiskohtaista raajojen irtoamista ja mestaamista.

Myös huumeiden käyttö on kuvauksen perusteella näkyvässä roolissa. Pelaajat voivat käyttää pelissä laittomia huumeita, ja erityisesti kokaiinin kerrotaan olevan merkittävä osa Vice Cityn maailmaa. Jason ja Lucia voivat käyttää kokaiinia suoraan inventaariosta milloin tahansa.

Ikärajakuvauksessa mainitaan lisäksi voimakkaat seksuaaliset teemat, kuten alastomuus, seksikohtaukset ja satunnaiset seksuaaliset fetissit.

PEGI 18 -luokitus ei sinänsä yllätä Grand Theft Auto -sarjan tuntien, mutta virallinen sisältökuvaus antaa ensimmäistä kertaa varsin yksityiskohtaisen kuvan siitä, kuinka pitkälle Rockstar on tällä kertaa mennyt.