Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.

New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio New Blood Interactive tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten Dusk. Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. Dungeons of Dusk on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna PC:lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden Doom RPG:hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Steam Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan Steam Next Fest -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas Epic Games Store on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.

Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa

Amazon on päättänyt lopettaa julkaisusopimuksensa brittiläisen Maverick Gamesin kanssa, joka kehittää vielä nimeämätöntä avoimen maailman ajopeliä. Päätös ei kuitenkaan tarkoita peliprojektin päättymistä, vaan Maverick Games jatkaa kehitystä ja lupaa paljastaa lisää tietoa pelistä myöhemmin tänä vuonna.

Amazon kertoi, että strategian muutos ohjaa yhtiön keskittymään omiin vahvuuksiinsa, kuten Luna-alustan uudelleenkäynnistykseen ja Tomb Raider -yhteistyöhön Crystal Dynamicsin kanssa.

Päätös antaa Maverick Gamesille joustavuutta etsiä julkaisijaa, jonka strategia sopii paremmin pelin markkinoille tuomiseen. – Amazon tiedotti.

Maverick Games perustettiin vuonna 2022, kun osa Playground Gamesin Forza Horizon -tiimistä erosi ja perusti uuden studion. Mukana olivat muun muassa entinen Forza Horizon 5:n luova johtaja Mike Brown sekä muita kokeneita tekijöitä. Tavoitteena on luoda premium-luokan avoimen maailman ajopeli konsoleille ja PC:lle.

Vaikka Amazon ei enää ole mukana, Brown vakuuttaa, että kehitys etenee vahvasti. Fanit voivat siis odottaa pelistä lisätietoja vielä tämän vuoden aikana, ja Maverick Games aikoo jatkaa omaa visiota narratiivipainotteisesta ajokokemuksesta.

Peli on lupaava näyte siitä, että kokenut tiimi ei kaadu, vaikka alkuperäinen julkaisija vetäytyisikin. Maverick Games jatkaa matkaa omilla ehdoillaan.