Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti :tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. ja pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten , ja , se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.

Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu Kommentit pois päältä artikkelissa Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu

Hakkeriryhmä ShinyHunters on julkaissut Gamesilta varastamaansa dataa sen jälkeen, kun yhtiö ei suostunut maksamaan lunnaita. Vuodettu aineisto paljastaa ennennäkemättömän tarkasti, kuinka massiivinen rahasampo yli vuosikymmenen ikäinen edelleen on.

Miljoonaeuroa joka päivä

Vuodetun datan mukaan Online on tuottanut viimeisen puolen vuoden aikana (syyskuu 2025 – huhtikuu 2026) keskimäärin 1,3 miljoonaa dollaria päivässä. Viikkotasolla liikevaihto pyörii noin 10 miljoonan dollarin tuntumassa.

Vertailu Rockstarin toiseen verkkopeliin, Red Dead Onlineen, on karua luettavaa. Siinä missä GTA takoo satoja miljoonia vuodessa, villin lännen seikkailu kerää vain noin puoli miljoonaa dollaria viikossa. Tämä selittää suoraan, miksi Rockstar on keskittänyt kaiken huomionsa GTA-sarjaan.

PC-pelaajat jäävät kakkoseksi

Datan mielenkiintoisin anti liittyy alustakohtaisiin tuloihin. PlayStation 5 on Rockstarin ehdoton ykkösmarkkina, ja -pelaajien tuottama liikevaihto on yllättävän pientä konsoleihin verrattuna:

AlustaViikoittaiset aktiiviset käyttäjätViikoittainen liikevaihto
3,4 miljoonaa4,5 milj. $
Series X1,1 miljoonaa1,9 milj. $
PC0,9 miljoonaa0,3 milj. $

Tämä selittää, miksi Rockstar panostaa ensisijaisesti konsoleihin tulevassa GTA 6 -julkaisussa marraskuussa 2026.

Vain pieni osa pelaajista maksaa

Vuoto paljastaa myös, että koko valtava liikevaihto lepää pienen vähemmistön harteilla. Vain noin 4 prosenttia pelaajista käyttää oikeaa rahaa pelin sisäisiin ostoksiin. Silti nämä ”valaat” ovat auttaneet yhtiötä tahkoamaan yli 5 miljardia dollaria pelkästään Shark Card -myynnillä viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Vaikka Rockstar vahvisti tietomurron viikonloppuna, se on vähätellyt vuodetun tiedon merkitystä. Yhtiö ei ole kommentoinut nyt julkaistuja lukuja, mutta alan analyytikot pitävät dataa aitona.

Xbox vahvisti vuodot: uusi Metro-peli on Metro 2039 – ensiesittely jo tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox vahvisti vuodot: uusi Metro-peli on Metro 2039 – ensiesittely jo tällä viikolla

Viikonloppuna netissä kiertäneet vuodot osuivat nappiin. :n vahvisti virallisesti, että seuraava -pelisarjan osa kantaa nimeä , ja peli nähdään ensimmäistä kertaa jo tällä viikolla.

Vuodot sisälsivät pätkiä pelin välivideoista ja pelattavuudesta, ja huhumylly kävi kuumana erityisesti tunnetun vuotajan NateTheHate kommenttien jälkeen. Nyt Xbox on lyönyt faktat pöytään. Xbox First Look: Metro 2039 -esittely julkaistaan torstaina 16. huhtikuuta Xboxin -kanavalla.

Itse pelistä tiedetään toistaiseksi yllättävän vähän. Tarinasta tai pelimekaniikoista ei ole paljastettu juuri mitään, ei edes sitä jatkaako peli :n avoimempaa rakennetta vai palaako sarja tiukemmin lineaariseen etenemiseen. Kyseessä on kuitenkin täysiverinen jatko-osa, ei sivuprojekti.

Metro 2039:n juuret ulottuvat jo vuoteen 2020, jolloin jatko-osa julkistettiin ilman nimeä. Sarjan luoja Dmitry Glukhovsky on myös vahvistanut olevansa edelleen mukana projektissa, mikä on faneille hyvä uutinen, sillä tarinallinen linja pysynee uskollisena alkuperäisteoksille.

Edellisestä osasta on vierähtänyt jo seitsemän vuotta, ja samalla postapokalyptiset räiskinnät ovat jälleen kovassa nosteessa. Jos Metro 2039 onnistuu hiomaan Exodusin vahvuudet entistä terävämmiksi, voi käsissä olla yksi tulevien vuosien kiinnostavimmista selviytymisseikkailuista.