Taktinen Insurgency: Sandstorm -moninpeli rynnäköi tänään pelikonsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Taktinen Insurgency: Sandstorm -moninpeli rynnäköi tänään pelikonsoleille

Insurgency: Sandstorm

-tietokoneilla suureksi moninpelihitiksi muodostunut nauttii suosiota realistisemman lähestymistapansa ansiosta. Vihdoin myös konsolipelaajat pääsevät nauttimaan suositun moninpelin kattavasta annista kiivaissa taisteluissa.

Vauhdikkaan ja taktisen sotilastoimintapelin keskiössä on ryhmävetoinen toiminta, jossa kommunikaatio ja yhteen pelaaminen ovat avainasemassa. Moninpelivetoiset taistelut keskittyvät tiiviille sota-alueille, joissa hyvät hermot, nopeat refleksit ja taktinen ajattelu ovat kaikki tärkeitä ominaisuuksia.

Pelin realistinen lähestymistapa näkyy ja tuntuu sotilashahmojen haavoittuvaisuudessa. Ihmeparannuksia ei ole ja ammukset loppuvat helposti villisti räiskien. Myös ympäröivä hiekkamyrsky tuo omat ongelmansa alati vaaralliseen sotatilaan, jossa pelaajan ohjastaman sotilashahmon henki on höllässä.

Erilaiset moninpelitilat, sulava pelattavuus, näyttävä grafiikka ja yksityiskohtainen äänimaailma tekevät pelistä ensiluokkaisen kokemuksen. Hahmon varustus ja erilaiset aseet tarjoavat pelaajalle valinnanvapautta pelattavuuteen. Myös raskaat aseet, kuten autoihin asennetut konekiväärit, tarjoavat työkaluja oman joukkueen menestykseen.

Insurgency: Sandstorm on saatavilla – ja Xbox One -pelikonsoleille. Peli on yhteensopiva myös uuden sukupolven pelikonsolien kanssa. – ja -pelikonsolit pyörittävät pelin grafiikkaa 4K-tarkkuudella ja 60 kuvan sekuntivauhdilla.

Insurgency: Sandstorm ilmestyy PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille 29. syyskuuta 2021. Peli on myös yhteensopiva uuden sukupolven pelikonsolien kanssa. PlayStation 5 ja Xbox Series X -konsolit pyörittävät pelin grafiikkaa 4K-tarkkuudella ja 60 kuvan sekuntivauhdilla. Lisäksi pelille on luvassa ensi vuonna lisää uuden pelikonsolisukupolven ominaisuuspäivityksiä.

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. 5:llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.

The Blood of Dawnwalker sai julkaisupäivän syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa The Blood of Dawnwalker sai julkaisupäivän syyskuulle

Pimeyden ystäville on luvassa hyviä uutisia, kun julkaistaan maailmanlaajuisesti 3. syyskuuta. Julkaisijana toimii ja kehittäjänä , ja peli saapuu :lle, 5:lle sekä Series -konsoleille.

Peli vie pelaajat 1300-luvun Eurooppaan, jossa rutto riehuu ja yhteiskunta horjuu. Tilaisuus tekee varkaan ja tässä tapauksessa vampyyrin. Verenimijät nousevat varjoista ottamaan sen vallan, jota heiltä on vuosisatoja evätty. Pelaaja astuu Coenin saappaisiin, nuoren miehen, joka tasapainoilee ihmisen ja hirviön rajalla. Päätös on yksinkertainen mutta kivulias: pelastatko perheesi hinnalla millä hyvänsä vai menetätkö sielusi matkalla?

Yksi pelin keskeisistä koukuista on valinnoilla pelaaminen. Jokainen teko, tai tekemättä jättäminen vaikuttaa tarinaan ja maailmaan. Aika ei pysähdy odottamaan, ja kaikkea ei yksinkertaisesti ehdi tehdä. Tämä tuo mukaan pientä painetta ketä autat ja kenet jätät oman onnensa nojaan?

Pelimekaniikka rakentuu päivän ja yön ympärille. Päivällä Coen toimii enemmän ihmisenä, turvautuen miekkaan ja magiaan, kun taas yöllä vampyyrivoimat pääsevät valloilleen. Lopputuloksena on jatkuvaa tasapainoilua eri pelityylien välillä ja mahdollisuus kokeilla, kumpi tapa selviytyä tuntuu omalta.

Avoin pelimaailma lupaa tutkittavaa metsistä vuoristoihin ja synkistä raunioista keskiaikaisiin kyliin. Kaikki tämä pyörii Unreal Engine 5 -pelimoottorilla, joten visuaalinen ilme tähtää korkealle. Jos vampyyrit, moraaliset valinnat ja synkkä fantasia kuulostavat yhdistelmältä, joka iskee, syyskuun alkuun kannattaa merkitä kalenteriin pieni, verellä kirjoitettu muistutus.