Tällä hetkellä kesän lippuluukkuja dominoivat Oppenheimer ja Barbie – 30 vuotta sitten vapaaksi päästettiin dinosaurukset ja Tom Cruise Kommentit pois päältä artikkelissa Tällä hetkellä kesän lippuluukkuja dominoivat Oppenheimer ja Barbie – 30 vuotta sitten vapaaksi päästettiin dinosaurukset ja Tom Cruise

Kesä 2023 on dominoinut valkokankaille valtavien murskatuloksien kera, kun leffaluukkuja hallitsivat tänä kesänä muutkin, kuin rakkaat supersankarimme. Tämän kesän elokuvasuosikit ovat astuneet esiin muodossa, jota harva olisi osannut ennakoida. Christopher Nolanin ohjaama, atomipommin isästä kertova on takonut kasaan jo hurjat 650 miljoonaa dollaria. Greta Gerwigin ohjaama 1.03 biljoonaa dollaria, joka on kyllä jo melkoinen hatun noston arvoinen suoritus. Nämä kaksi toisistaan täysin erilaista hahmoa ovat valloittaneet katsojien sydämet ja herättäneet intohimoisia keskusteluja elokuvamaailmassa.

Kuitenkin, kun katsomme taaksepäin 30 vuoden päähän, paljastuu mielenkiintoinen kontrasti. Kesällä 1993 valkokankailla vallitsi aivan toisenlainen maailma, kun leffaluukkuja hallitsivat jylisevät dinosaurukset ja aina niin karismaattinen ikinuori, Tom Cruise.

Jurassic Park

 Julkaisu 11.6.1993  

” on kesällä 1993 julkaistu yhdysvaltalainen tieteiselokuva, jonka ohjasi Steven Spielberg. Elokuvan tuotannosta vastasivat Kathleen Kennedy ja Gerald R. Molen. Tarina sijoittuu kuvitteelliselle Isla Nublarin saarelle lähellä Costa Ricaa Keski-Amerikan Tyynenmerellä. Saarelle on perustettu villieläinpuisto, jossa esitteillä ovat sukupuuttoon kuolleista dinosauruksista luodut upeat elävät olennot. Liikemies John Hammondin ja hänen tiiminsä geenitutkijoiden ponnistelujen ansiosta.

Kun teollinen sabotaasi aiheuttaa puiston voimalaitosten ja turvajärjestelmien romahduksen, pieni vierailijaryhmä joutuu taistelemaan selviytymisestään vaarallisella saarella. Heidän on nyt ponnisteltava paetakseen hengenvaarallisista oloista.

Jurassic Park teki tuohon aikaan teatterikierroksellaan huomattavan summan rahaa, noin 357 miljoonaa dollaria.

The Firm

Julkaisu 30.6.1993  

Kesällä 1993 valkokankailla kukoisti dinosaurusten sijaan myös perinteisempi jännitys, kun Sydney Pollackin ohjaama elokuvataide Firma teki odotetun ensi-iltansa. Tämä kiehtova teos upottaa katsojat synkkään ja monimutkaiseen yritysmaailmaan, jossa pääosan esittää Hollywoodin kirkkaimpiin tähtiin kuuluva Tom Cruise. Cruisea tukevat näyttävät roolisuoritukset Jeanne Tripplehornilta, Gene Hackmanilta, Ed Harrisilta, Holly Hunterilta, Hal Holbrookilta ja David Strathairnilta.

Elokuvan perustana toimii John Grishamin samanniminen romaani, joka ilmestyi vuonna 1991. Grisham oli luonut tiheän ja jännittävän juonen, joka imee katsojan mukaansa vaivatta. Sydney Pollackin ohjaus tuo tarinan eloon valkokankaalla monitahoisuudellaan ja taidokkaalla otteellaan.

Elokuva tuotti tuona aikana hieman rapeat 158 miljoonaa dollaria, joka jäi reilusti Jurassic Parkin jalkoihin. Sama ilmiö on havaittavissa myös tänäkin kesänä, kun kaksi yleisön suosikkia porskuttaa murskalukemin, mutta toinen, tässä tapauksessa siis Barbie, johtaa kisaa ylivoimaisesti.

Teksti: S.Pirnes

Jurassic Worldin aikakausi on ohi? Uusi dinosauruselokuva näyttää haastavan genren vakavissaan Kommentit pois päältä artikkelissa Jurassic Worldin aikakausi on ohi? Uusi dinosauruselokuva näyttää haastavan genren vakavissaan

on hallinnut dinosauruselokuvien kärkeä jo yli kolme vuosikymmentä. Nyt sille on kuitenkin noussut yllättävä haastaja.

David Robert Mitchellin ohjaama on uusi scifi-trilleri, jossa kokonainen 1980-luvun esikaupunkialue siirtyy hetkessä mesotsooiselle maailmankaudelle. Anne Hathawayn ja Ewan McGregorin tähdittämä elokuva laittaa Oak Streetin asukkaat selviytymään dinosaurusten keskellä.

Elokuva on saanut erinomaisia arvioita ja sitä pidetään jo vakavasti otettavana kilpailijana jopa alkuperäiselle Jurassic Parkille.

MovieWebin mukaan elokuvan suurin vahvuus on siinä, ettei dinosauruksia käytetä pelkkinä näyttävinä toimintakohtauksina. Tarina keskittyy myös perhedraamaan ja hahmoihin, kun taas dinosaurukset rakentavat ympärille jatkuvasti kasvavaa uhkaa.

Erityisesti jännityksen rakentamista kehutaan. Dinosauruksia ei näytetä jatkuvasti kokonaan, vaan katsojalle tarjotaan vain vilauksia niiden liikkeistä ja läsnäolosta. Tämän kerrotaan tekevän olennoista aidosti pelottavia, jopa tavalla, joka on jäänyt useimmissa Jurassic Park -elokuvissa alkuperäisen jälkeen saavuttamatta.

Vaikka -elokuvat ovat tarjonneet valtavat budjetit, nimekkäät näyttelijät ja kasapäin dinosauruksia, niiden on kritisoitu nojanneen liikaa näyttäviin toimintakohtauksiin tarinan kustannuksella.

The End of Oak Street näyttää ainakin tämän arvion perusteella löytäneen toisen tien: vähemmän dinosaurusähkyä ja enemmän jännitystä, hahmoja sekä tunnetta.

Lähde: MovieWeb

”Dinosaurusmiehen” muistoa kunnioittaen: Path of Titans -pelaajien koskettava ele levisi viraaliksi verkossa Kommentit pois päältä artikkelissa ”Dinosaurusmiehen” muistoa kunnioittaen: Path of Titans -pelaajien koskettava ele levisi viraaliksi verkossa

Pelimaailmasta kantautuu sydämiä lämmittäviä uutisia surun keskeltä. Hiljattain 78-vuotiaana Sydneyssä menehtyneen näyttelijälegenda Sam Neillin poismeno kosketti syvästi  -fanikuntaa ympäri maailman. Tämä suru näkyi poikkeuksellisella tavalla dinosaurusteemaisessa Path of Titans -moninpelissä, jossa pelaajat järjestivät massiivisen in-game-kunnianosoituksen edesmenneelle tähdelle.

Yleensä taisteluista tunnetussa MMO-pelissä nähtiin jotain ainutlaatuista, kun suuri joukko pelaajia päätti unohtaa keskinäiset ottelut. Sen sijaan, että dinosaurukset olisivat taistelleet toisiaan vastaan, ne kerääntyivät yhteen rauhanomaista muuttovaellusta varten kunnioittaakseen Neillin muistoa.

@dizzyblues2394

I’m not crying, you are 😢. Yesterday was a very sad day indeed for millions of us around the world in learning that Sam Neill had passed away. And so, the EchoedArk community came together for a peaceful Migration in honour of The Dinosaur Man🦕. #thedinosaurman #samneill #fyp #pathoftitans #foryou

♬ The Park is Closed – Michael Giacchino

Yli 700 000 katselukertaa saavuttanut viraalivideo herkisti kansan

TikTok-käyttäjä ’DizzyBlues’ jakoi pelipalvelimelta taltioidun videon, jossa pelaajien ohjaamat dinosaurukset marssivat halki maisemien samalla, kun taustalla soi pianoversio ikonisesta Jurassic Park -tunnusmusiikista. Videosta tuli hetkessä jättimenestys, ja se keräsi vain kolmessa päivässä yli 155 000 tykkäystä ja huikeat 744 000 katselukertaa.

Videon kuvauksessa DizzyBlues tiivisti yhteisön tunnelmat:

Eilinen oli todella surullinen päivä miljoonille meille ympäri maailmaa, kun saimme tietää Sam Neillin nukkuneen pois. Ja niin EchoedArk-peliyhteisö kerääntyi yhteen rauhanomaiselle vaellukselle ’Dinosaurusmiehen’ kunniaksi.

Tempauksesta tekee erityisen vaikuttavan se, että suuren lauman koordinointi ja yhteisen rauhan ylläpitäminen vaati pelaajilta halua osoittaa kunnioitusta. Vaellukseen osallistui sulassa sovussa suuri joukko näitä faneja, jotka halusivat osoittaa kunnioitustaan Neillille.

Peliyhteisöt näyttävät parhaat puolensa tragedian hetkellä

Sosiaalisen median kommenttikentissä pelaajat ylistivät EchoedArk-palvelimen väkeä tästä kauniista eleestä. Eräs kommentaattori tiivisti monen ajatukset osuvasti:

Peliyhteisöt osaavat joskus olla todella myrkyllisiä, mutta tällaiset hetket – kuten tämä Sam Neillin ja aiemmin Lance Reddickin kohdalla nähty – todistavat, miten upeita ne voivat parhaimmillaan olla.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun pelimaailmat pysähtyvät kunnioittamaan viihdealan suuruuksia. Maaliskuussa 2023 Destiny 2 -pelaajat kerääntyivät sankoin joukoin pelin Torniin osoittamaan kunnioitustaan hahmon ääninäyttelijälle Lance Reddickille tämän kuolemaa seuranneena päivänä. Vastaavasti elokuussa 2021 Final Fantasy XIV -pelaajat järjestivät kunniavartion menehtyneelle Berserk-manga-luoja Kentaro Miuralle pukeutumalla pelin Dark Knight -varusteisiin.

Sam Neill näytteli tohtori Alan Grantia kolmessa eri Jurassic Park -elokuvassa, joista viimeisimmäksi jäi  Dominion.