Tältä klassinen Fallout -peli olisi näyttänyt 3D-versiona Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä klassinen Fallout -peli olisi näyttänyt 3D-versiona

Fallout 3D

Vuoden 1997 klassinen isometrinen roolipeli on saanut uuden kuvakulman kun eräs fani on luonut näkymän siitä miltä peli olisi näyttänyt 3D-versiona.

Kyseessä on toki vain animoitu GIF-pätkä, mutta kyllähän tätä haluaisi nähdä lisää ja tietenkin myös päästä kokeilemaan! Tyyliltään taiteellinen näkemys noudattelee esimerkiksi alkuperäisen Doomin tyyliä.

Kuvan taustalla on Fallout-modaaja ja artisti Red888guns, jonka DeviatArt -tili on täynnä Fallout aiheista sisältöä.

Fallout valtaa Universal Studiosin Halloween Horror Nightsin 2025 – Mukana myös Five Nights at Freddy’s Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout valtaa Universal Studiosin Halloween Horror Nightsin 2025 – Mukana myös Five Nights at Freddy’s

Universal Studiosin legendaarinen Halloween Horror Nights saa tänä vuonna kaksi pelottavan kovaa uutuuskohdetta: ensimmäistä kertaa koskaan nähdään -sarjaan perustuva kauhutalo sekä -elämys, joka pohjautuu elokuvaan ja tuo mukanaan Jim Hensonin Creature Shopin tekemät animatroniikat.

Falloutin maailma herää eloon – Vault 33:sta Yao Guai -karhuihin

Fallout-kauhuelämys aukeaa Universal Resortissa 29. elokuuta ja Hollywoodissa 4. syyskuuta. Kävijät pääsevät suoraan :n sisuksiin seuraamaan pakoyritystä verilöylyn keskeltä. Tämän jälkeen matka jatkuu karuun Wastelandiin, jossa vastaan tulevat Scavengerit, Raiderit, jättimäiset RAD-roachit ja tutut paikat kuten .

Universal Studiosin tiimi on tehnyt tiivistä yhteistyötä Fallout-tuotannon kanssa tuodakseen sarjan yksityiskohdat eläväksi. Hollywoodin versiossa nähdään muun muassa täysikokoinen, täysin animoitu sekä hirvittävä -karhu. Orlandossa taas on luvassa taistelukohtaus sekä vierailu Fillyyn – Fallout-faneille siis todellinen herkku.

Molemmissa versioissa vilisee viittauksia peleihin ja sarjaan: Easter eggejä, -laitteita ja yksityiskohtia, jotka palkitsevat erityisesti sarjan vannoutuneita faneja.

Five Nights at Freddy's – kuin suoraan elokuvasta

Toinen iso vetonaula on Five Nights at Freddy's -kauhutalo, joka perustuu suoraan vuoden 2023 elokuvaan. Elämyksen toteutuksesta vastaa legendaarinen Jim Henson's Creature Shop, joka vastasi myös elokuvan hyytävistä animatroniikoista.

John Murdyn ( Hollywood) mukaan kokemus tulee olemaan täysin immersiivinen: ”Tuntuu kuin eläisit elokuvassa.” Lisää yksityiskohtia tästä pelottavasta elämyksestä on vielä tulossa.

Post-apokalypsia ja painajaisia – faneille herkkua joka nurkassa

Halloween Horror Nights -tiimi lupaa, että niin Fallout- kuin Freddy's-elämykset ovat enemmän kuin pelkkiä säikyttelyjä. Koko kokonaisuus rakentuu tarinankerronnan, visuaalisen rikkauden ja yksityiskohtaisen maailman ympärille – oli kyse sitten ruumiista Vaultin ovella tai myymälän ikkunasta pilkottavasta yllätyksestä.

Falloutin luovaa tiimiä vetänyt John Murdy tiivisti odotuksen:


”Kun astut sisään Vaultiin ja näet kaiken ympärilläsi, haluamme, että sanot: 'Tämä on Fallout. Miten siistiä!'”

DOOM: The Dark Ages alisuorittaa – Vain 800 000 myytyä kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa DOOM: The Dark Ages alisuorittaa – Vain 800 000 myytyä kappaletta

Uusimman -pelin, , julkaisu ei ole sujunut aivan odotetusti. Vaikka ilmoitti ylpeänä pelin saavuttaneen 3 miljoonaa pelaajaa, todellisuus myyntilukujen takana on huomattavasti hillitympi: analyytikkoyhtiö Alinea Analyticsin mukaan peli on myynyt vain noin 800 000 kappaletta.

Näistä myynneistä arviolta:

  • 400 000 tapahtui Steamissä
  • 200 000 5:llä
  • 200 000 Xboxilla

Suurin osa pelaajista, noin 2,2 miljoonaa, on kokeillut peliä Game Passin kautta, jolloin pelin 70 dollarin hintalapun sijaan käyttäjät maksavat vain kuukausimaksun.

Toinen analytiikkayritys arvioi hieman toisin: heidän mukaansa pelin pelaajista 500 000 oli PlayStationilla ja yli 2 miljoonaa Xboxilla, sekä myyntien että Game Passin kautta.

Tämä tuo jälleen esiin laajemmankin keskustelun siitä, voiko pelaajamäärillä enää mitata pelin kaupallista menestystä, kun yhä useampi pelaaja pääsee uusiin peleihin käsiksi tilauspalvelujen kautta. Vaikka Game Passin kautta pelaaminen tuo pelille laajaa näkyvyyttä, se ei välttämättä kata kehityskustannuksia tai tuo toivottua tuottoa, mikä huolestuttaa sijoittajia.

DOOM: The Dark Ages on siis selvästi jäänyt jälkeen edeltäjiensä, kuten DOOM (2016) ja , vastaanotosta ja myyntimenestyksestä. Tapaus herättää kysymyksiä myös videopelien hinnoittelusta – onko 70 dollarin ”teollisuusstandardi” enää perusteltu, kun pelaajat äänestävät lompakoillaan yhä varovaisemmin?