Tältä kotimainen Control -peli näyttäisi PS1 -konsolilla Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä kotimainen Control -peli näyttäisi PS1 -konsolilla

Control

Kuten monet suositut modernit pelit aiemmin, nyt myös kotimainen on saanut PS1-versionnin pelivideon muodossa.

Tällä kertaa kuitenkin videon on tuottanut fanien sijasta itse kehittäjä . Video toimi firman aprillipilana ja siinä luvattiin pelin olevan oikeasti pelattavissa alkuperäisellä -konsolilla.

Aiemmin mm. The Last of Us sekä Death Stranding -pelit ovat saaneet fanien toimesta PS1-versionnit. Myös -pelin kohuttu kylpyammekohtaus on saanut oman PS1-versioinnin.

PlayStation-johtaja paljaa: Crash Bandicoot oli liian hardcore Japanin markkinoille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-johtaja paljaa: Crash Bandicoot oli liian hardcore Japanin markkinoille

Crash Bandicoot

Entinen PlayStationin johtaja Shuhei Yoshida on paljastanut, että Crash Bandicootin menestys Japanissa oli lähellä kariutua pelin liian korkean vaikeustason vuoksi. Yoshida, joka tunnettiin tarkasta analyysistään, vertasi peliä Nintendon Donkey Kong Countryyn ja huomasi, että Crash Bandicootissa oli liian vähän vaihtelua ja liikaa haastetta.

”Peli oli liian vaikea japanilaisille pelaajille”, Yoshida kertoo. ”He olivat tottuneet peleihin, jotka tarjoavat enemmän ohjausta ja vähemmän haastetta.”

Yoshida esitti kehittäjille selkeän analyysin, joka osoitti, että peli tarvitsi muutoksia. Tämän ansiosta sai uuden, helpomman version Japanin markkinoille. Peli sai lisäohjeita ja tasot muokattiin pelaajaystävällisemmiksi. Tämä osoittaa, kuinka tärkeää on ymmärtää eri markkinoiden mieltymyksiä pelisuunnittelussa.

Koko haastattelun voit ottaa haltuun alta:

The Last of Us -luoja paljasti uuden pelin tavoitteet: ”Haluan, että pelaaja tuntee itseään erittäin eksyneeksi ja hämmentyneeksi” Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -luoja paljasti uuden pelin tavoitteet: ”Haluan, että pelaaja tuntee itseään erittäin eksyneeksi ja hämmentyneeksi”

The Last of Usin ohjaaja Neil Druckmann on antanut uusia yksityiskohtia Naughty Dogin tulevasta pelistä, , joka on ollut työn alla jo neljän vuoden ajan. Druckmann kertoi haastattelussa, että peli vie pelaajan mystiseen maailmaan, jossa vallitsee monimutkainen uskonto. Peli sijoittuu vaihtoehtoiseen aikajanalle ja seuraa päähenkilöä, joka joutuu tutkijan rooliin maailmassa, jossa yhteydenpito on katkennut jo 600 vuodeksi.

Druckmann paljasti, että pelissä ei ole perinteistä liittolaista, vaan pelaajan täytyy selvittää, mitä planeetalla on tapahtunut ja miksi kaikki yhteydet on katkenneet. Tavoitteena on, että pelaaja tuntisi itsensä täysin eksyneeksi ja hämmentyneeksi pelin alussa – täysin uudenlaiseen kokemukseen verrattuna aiempiin peleihin, joissa liittolaisia on ollut mukana.

Tämä innovatiivinen lähestymistapa ei ole ainoa, joka kiinnostaa. Pelin uskonnollinen teema ja sen käsittely tarjoavat myös syvällistä pohdittavaa. Druckmannin mukaan, vaikka peli herättää monia tunteita ja kysymyksiä, se on tarkoitettu myös herättämään keskustelua ja pohdintaa uskonnon roolista maailmassa.

Pelin julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta fanit odottavat sitä jo innokkaasti.