Kuten monet suositut modernit pelit aiemmin, nyt myös kotimainen Control on saanut PS1-versionnin pelivideon muodossa.
Tällä kertaa kuitenkin videon on tuottanut fanien sijasta itse kehittäjä Remedy Entertainment. Video toimi firman aprillipilana ja siinä luvattiin pelin olevan oikeasti pelattavissa alkuperäisellä PlayStation -konsolilla.
Yksi pelimaailman pitkäaikaisimmista aikakausista on tulossa päätökseensä. Sony on ilmoittanut, että tammikuusta 2028 lähtien kaikki uudet PlayStation-pelit julkaistaan ainoastaan digitaalisina. Päätös koskee sekä Sonyn omia että kolmansien osapuolten pelejä, joten levyasemaan sujahtavat uutuudet jäävät pian pelkkään nostalgiaan.
Muutos ei tullut täysin yllätyksenä, sillä Sonyn mukaan lähes neljä viidestä PlayStation 4– ja PlayStation 5 -pelistä ostetaan jo digitaalisesti. Yhtiö perustelee ratkaisua kuluttajien muuttuneilla ostotottumuksilla ja viihdealan yleisellä siirtymisellä suoratoistoon ja latauksiin. Pelejä voi silti ostaa myös kivijalkakaupoista, mutta vielä ei tiedetä, myydäänkö hyllyissä jatkossa pelikoteloita latauskoodeilla vai esimerkiksi erillisiä pelikoodeja sisältäviä kortteja.
Ilmoitus herättää myös spekulaatioita seuraavan sukupolven PlayStationista. Analyytikoiden mukaan päätös viittaa siihen, ettei mahdollinen PlayStation 6 saapuisi ennen vuotta 2028, ja sen perusmalli saattaisi ilmestyä ilman levyasemaa. Sony ei kuitenkaan ole kommentoinut tulevaa konsolia tai sitä, miten vanhojen levyjen yhteensopivuus mahdollisesti ratkaistaan.
Samalla Sony vahvisti sulkevansa PlayStation 3:n ja PS Vitan verkkokaupat useimmissa maissa heinäkuussa 2027. Jo ostettujen pelien lataamisen luvataan jatkuvan toistaiseksi, mutta uusia ostoksia ei enää voi tehdä kauppojen sulkeuduttua. Monille keräilijöille ja fyysisten pelien ystäville Sonyn päätös tuntuu varmasti karvaalta. Pelilevyn ojentaminen kaverille saattaa pian olla yhtä nostalginen näky kuin muistikortin puhaltaminen ennen pelisessiota.
Hideo Kojima ei ole tunnettu siitä, että hän tekisi pelejä turvallisella kaavalla ja nyt kehittäjän tulevaXbox-kauhupeli OD lupaa jotain täysin uutta. Peli sisältää erikoisen järjestelmän pelaajille, jotka muuten saattaisivat jättää pelin kesken liian suuren pelon takia.
Kojima kertoi haastattelussa, että hänen tavoitteensa on viedä kauhun tunne pidemmälle kuin aiemmissa peleissä. Hän ei kuitenkaan suostunut paljastamaan, miten tämä uusi järjestelmä toimii, koska paljastus antaisi liikaa vihjeitä sen toiminnasta.
Voisin joutua vaikeuksiin, jos kertoisin liikaa. – Kojima totesi.
OD on edelleen yksi pelimaailman suurimmista mysteereistä. Pelin julkaisee Xbox Game Studios yhteistyössä elokuvaohjaaja Jordan Peelen kanssa, joka tunnetaan muun muassa kauhuelokuvasta Get Out. Mukana näyttelijäkaartissa ovat olleet esimerkiksi Sophia Lillis ja Hunter Schafer.
Kojiman mukaan OD ei ole vain tavallinen kauhupeli, vaan yritys luoda jotain, mitä kukaan ei ole ennen tehnyt. Hän kertoo suunnitelleensa ideaa jo Death Stranding -pelin aikaan ja etsineensä tapaa rikkoa perinteisen pelisuunnittelun rajoja.
Monille kauhufaneille OD tuo mieleen Kojiman aiemman legendaarisen projektin P.T., joka tunnetaan yhtenä pelihistorian pelottavimmista demoista. Vaikka Silent Hills ei koskaan valmistunut, Kojiman uusi projekti näyttää jatkavan samaa ajatusta, eli tehdä pelaajalle kokemus, joka jää mieleen vaikka yöunet menisivätkin samalla.