Tältä näyttää Crysis -uusinto 8K-laadulla – katso traileriKommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää Crysis -uusinto 8K-laadulla – katso traileri
Perjantaina ilmestyvä Crysis Remastered -uusinnon säteenseurantaa on jo nähty aiemmin, mutta nyt pelistä on julkaistu uusi traileri 8K-laadulla.
Videolla nähdään miltä peli näyttää koko komeudessaan 8K-laadulla ja sitä verrataan myös alkuperäiseen vuoden 2007 peliin. Luonnollisesti trailerista kaiken irti halutakseen täytyy omistaa 8K-laatua tukeva näyttö.
Karun polun kulkenut uusinto piti ilmestyä jo heinäkuun lopulla, mutta fanit eivät pitäneet siitä mitä näkivät pelin trailerilla, joten sen julkaisua päätettiin viivästyttää syyskuulle.
Crysis Remastered ilmestyy PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle Epic Games Storen kautta tänä perjantaina syyskuun 18. päivä. Peli on jo saatavilla Nintendo Switch -konsolille.
Tieteistoimintaa ja romunkeräystä yhdistelevä ARC Raiders laajenee kunnolla, kun Embark Studiosjulkaisee Riven Tides -päivityksen. Kyseessä on pelin tähän mennessä suurin sisältölisäys, ja se saapuu pelaajien käsiin jo 28. huhtikuuta.
Päivityksen suurin vetonaula on uusi Riven Tides -kartta, joka vie pelaajat hiekkarannoille ja rapistuneeseen lomakohteeseen. Trailerilla nähdään muun muassa hylätty Hotel Panorama Azzurro, vesiliukumäkiä, satama-alue sekä tenniskenttiä, kaikki tietenkin postapokalyptisessa kunnossa. Kyseessä on vasta toinen uusi kartta pelin julkaisun jälkeen, joten odotukset ovat olleet korkealla.
Mukana tulee myös uusi vihollinen, Arc Turbine, joka erottuu selvästi aiemmista. Siinä missä pelin tutut vastustajat ovat olleet lähinnä droneja, tämä kartion muotoinen ilmauhka on suurempi ja vaatii pelaajilta uudenlaista varautumista. Vanhoista vihollisista mukana nähdään tuttuun tapaan muun muassa Vaporizerit, Hornet-dronet ja Shredderit.
Riven Tides tuo mukanaan myös uutta tekemistä. Beachbombing-niminen erikoistilanne antaa pelaajille mahdollisuuden etsiä arvokasta saalista rannikkoalueilta Dockmaster’s Detectorin avulla. Lisäksi Last Resort -tapahtuma palkitsee pelaajia kokemuspisteistä ja keräiltävistä pienoismalleista 25. toukokuuta asti, ja Avian Alarm -projekti tarjoaa lisäpalkintoja, kuten pelivaluuttaa ja kosmeettisia varusteita.
Samalla peliin tehdään muutoksia aiemmin kritisoituun Expedition-järjestelmään, missä jatkossa lisäpisteitä saa tekemällä vahinkoa vihollisille pelkän varaston arvon sijaan. Päivitys julkaistaan ilmaiseksi PC:lle, PlayStation 5:lle, Xboxille, ja PS5 Pro -pelaajille luvataan vielä entistä siistimpi grafiikka uuden kuvanparannusteknologian ansiosta.
Legendaarinen agentti James Bondpalaa pelikentille tuoreella otteella, kun 007 First Light sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.
Pelin kehittää IO Interactive, joka tunnetaan erityisesti Hitman-sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.
Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.
007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. NintendoSwitch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.