Tältä näyttää Crysis -uusinto 8K-laadulla – katso traileriKommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää Crysis -uusinto 8K-laadulla – katso traileri
Perjantaina ilmestyvä Crysis Remastered -uusinnon säteenseurantaa on jo nähty aiemmin, mutta nyt pelistä on julkaistu uusi traileri 8K-laadulla.
Videolla nähdään miltä peli näyttää koko komeudessaan 8K-laadulla ja sitä verrataan myös alkuperäiseen vuoden 2007 peliin. Luonnollisesti trailerista kaiken irti halutakseen täytyy omistaa 8K-laatua tukeva näyttö.
Karun polun kulkenut uusinto piti ilmestyä jo heinäkuun lopulla, mutta fanit eivät pitäneet siitä mitä näkivät pelin trailerilla, joten sen julkaisua päätettiin viivästyttää syyskuulle.
Crysis Remastered ilmestyy PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle Epic Games Storen kautta tänä perjantaina syyskuun 18. päivä. Peli on jo saatavilla Nintendo Switch -konsolille.
Pelinkehittäjä Silver Bullet on julkistanut Mr Trippyn, omaperäisen hallintapelin, jossa pelaaja pyörittää näennäisesti tavallista jäätelöautoa. Pinnan alla liiketoiminta on kuitenkin kaikkea muuta kuin viatonta, sillä makeiden herkkujen ohella asiakkaille kaupataan myös laittomia huumeita.
Pelin ideana on tasapainoilla laillisen ja rikollisen liiketoiminnan välillä. Pelaajan on välteltävä poliisin valvontaa, pidettävä epäilykset kurissa ja laajennettava toimintaansa uusille asuinalueille. Samalla jäätelöautoa voi päivittää ja muokata tehokkaammaksi, kun ”yritys” kasvaa.
Rahanpesu on myös tärkeä osa pelimekaniikkaa. Laittomasti ansaitut rahat täytyy kierrättää paikallisten yritysten kautta, jotta viranomaiset tai verottaja eivät pääse jäljille. Mitä suuremmaksi bisnes kasvaa, sitä haastavammaksi muuttuu myös poliisin välttely.
Mr Trippylle ei ole vielä ilmoitettu julkaisupäivää, mutta peli on tulossa PC:lle, ja sen voi lisätä jo nyt Steamin toivelistalle. Kyseessä on selvästi pilke silmäkulmassa tehty rikollisuusteemainen simulointipeli, joka yhdistelee yrityksen johtamista ja hiiviskelyä varsin epätavallisella tavalla.
Saber Interactiven tulevan Rideshare Stimulatorin traileri sisältää pienen mutta melko suoran piikin Gearboxin pomolle Randy Pitchfordille. Vitsi on piilotettu kohtaukseen, joka vilahtaa trailerissa noin 63 sekunnin kohdalla.
Kuvan etualalla näkyvän katumaasturin rekisterikilvessä lukee ”USB DRV”, ja tekstin keskellä on hammasratas. Kyseessä on viittaus Gearboxiin ja erityisesti Pitchfordiin liittyneeseen vuosia vanhaan USB-muistitikkuun liittyneeseen kohuun. Saber Interactiven toimitusjohtaja Matt Karch vahvisti Game Filelle, että kyseessä ei ole sattuma.
Karchin mukaan piikki on vastaisku Pitchfordille ja Gearboxille. Taustalla on yhtiöiden yhteinen historia Embracer Groupin alaisuudessa. Embracer osti Saberin vuonna 2020 noin 150 miljoonalla dollarilla eli noin 129 miljoonalla eurolla ja Gearboxin vuonna 2021 noin 363 miljoonalla dollarilla eli noin 310 miljoonalla eurolla. Vuonna 2024 molemmat studiot kuitenkin irtautuivat Embracerista, Saber Karchin johtaman sijoitusyhtiön haltuun ja Gearbox Take-Twolle.
Karchin mukaan Gearbox puolestaan kuittaili entiselle omistajalleen Borderlands 4:ssä, jossa nähtiin muun muassa ”Embracer’s Bluff” -niminen alue. Karch on tunnetusti puolustanut Embracerin toimintaa, joten Saber näyttää nyt päättäneen vastata samalla mitalla.
Rideshare Stimulator on muuten huomattavasti harmittomampi tapaus. Pelissä kuljetetaan toinen toistaan erikoisempia matkustajia ympäriinsä. Trailerin piilotettu vitsi osoittaa kuitenkin, että Saberin kyytiin voi hypätä myös hieman henkilökohtaisempaa huumoria.