Tältä näyttää fanin tekemä Burnout 3 -peli GTA 5:n pelimoottorilla Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää fanin tekemä Burnout 3 -peli GTA 5:n pelimoottorilla

Burnout 3: Takedown

Eräs Burnout 3: Takedown -pelin fani on ottanut asiakseen tehdä pelin GTA Online -editorin avulla. Voit katsoa tekeleestä videon alta.

So I recreated a famous racing game with the Rockstar Editor from gtaonline

Reddit käyttäjä LucasRPDJ on luonut pelin avausanimaatioita, valikkoja ja tietenkin itse kisaa myöten. Videolta löytyvät myös autenttiset äänitehosteet ja alkuperäiset musiikit.

Burnout 3: Takedown ilmestyi alunperin vuonna 2004 Playstation 2 ja alkuperäiselle Xbox -konsolille. Vuonna 2008 se ilmestyi myös Xbox 360 -konsolille.

Microsoft paljastaa Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Showssa syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft paljastaa Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Showssa syyskuussa

Microsoft on ilmoittanut, että se esittelee Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Show 2025 -tapahtumassa myöhemmin syyskuussa. Lähetys on torstaina 25. syyskuuta kello 19:00 Japanin aikaa, eli Suomessa aamuyöllä 12:00. Tilaisuudessa nähdään niin Microsoftin omia pelejä kuin päivityksiä myös kolmannen osapuolen julkaisijoilta.

Xboxin Aasian johtaja Mena Kato kertoo, että lähetyksessä keskitytään Japanin ja Aasian pelikehittäjien luoviin tuotoksiin, mutta mukana on myös maailmanlaajuisia uutisia. Fanien odotukset ovat korkealla, sillä Japan-aiheinen sisältö ja Aasiassa kehitetyt pelit kiinnostavat pelaajia ympäri maailman.

Erityisesti odotettavissa on Ninja Gaiden 4, jonka luvataan olevan pelattavissa TGS-tapahtumassa. Koei Tecmon Team Ninja ja PlatinumGames, Bayonettan kehittäjä, ovat olleet yhteistyössä pelin tuotannossa. Lisäksi Microsoft tuo esille uudet käsikonsolit ROG Xbox Ally ja ROG Xbox Ally X, joiden hinnasta ei vielä ole tietoa, mutta julkaisu on luvattu lokakuussa 2025.

Bethesda puolestaan pitää TGS:ssa yhteisen myyntipisteen, jossa nähdään virallista tavaraa muun muassa Fallout, Starfield, Doom ja The Elder Scrolls IV: Oblivion -peleistä. Mahdollisesti myös pelipäivityksiä voidaan kuulla lähetyksen aikana.

Huhut vihjaavat, että TGS-lähetyksessä saatetaan saada myös ensimmäisiä paljastuksia Forza Horizon 6:sta, jonka tapahtumapaikaksi on veikkailtu Japania. Xboxin visuaalisen ilmeen urbaani neon-tyyli vihjaa ainakin Tokyo-katukuvan inspiroivaan teemaan, mutta lopulliset paljastukset nähdään lähetyksessä.

Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan

Assassin's Creed Mirage

Ubisoft on julkaissut ilmaisen mobiilisovelluksen Discovery Tour App: Medieval Baghdad, jonka avulla käyttäjät voivat tutustua 800-luvun Bagdadiin ilman pelin taisteluita tai haastavia tehtäviä. Sovellus toimii Assassin’s Creed Mirage -pelin kumppanina ja tarjoaa virtuaalisen historiallisen kierroksen kaupungin kaduilla, kauppapaikoissa ja kulttuurikeskuksissa.

Sovellus sisältää kaksi tilaa, tietokirjamaisen Access Codexin, joka tarjoaa faktoja kalifaateista, aikakauden tavoista ja taiteesta, sekä pelillisemmän Explore Baghdad -tilan, jossa käyttäjä voi kerätä Codex-palasia minipelien kautta kahden tunnin virtuaalimatkalla. Sovellus hyödyntää lisättyä todellisuutta ja mahdollistaa historiallisten esineiden tarkastelun yksityiskohtaisesti, esimerkiksi Pariisissa sijaitsevan arabimaailman instituuttimuseon rubiininpunaisen kulhon.

Discovery Tour App: Medieval Baghdad on kehitetty yhteistyössä Sugar Creativen ja Creative Walesin kanssa, ja se on ladattavissa ilmaiseksi App Store- ja Google Play Store -kaupoista. Sovellus sopii kaikille, jotka haluavat oppia muinaisen Bagdadin historiasta ja kulttuurista pelillisin keinoin.

Assassin’s Creed Mirage vie pelaajan Basimin saappaisiin ja esittelee 800-luvun Bagdadin kaupan, politiikan ja kulttuurin keskuksen. Peli on saatavilla Xbox-, PlayStation- ja PC-alustoille sekä Ubisoft+-pelipalvelusta, ja sen ikäraja on PEGI 18.