Tältä näyttää Resident Evil Village -kauhupeli PSVR2 -virtuaalilaseilla Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää Resident Evil Village -kauhupeli PSVR2 -virtuaalilaseilla

Resident Evil Village VR

Village -kauhupelin VR-versiosta on saatu uusi pelivideo, jonka voit katsoa alta. Peli ilmestyy helmikuussa Sonyn PSVR2 -laseille.

VR Mode -kauhupelikokemus tekee entuudestaankin piinaavasta pelistä aiempaakin pelottavamman elämyksen. Laajennusosana julkaistava VR-päivitys on pelin -version omistajille ilmainen.

Pelin virtuaalitodellisuustila kattaa koko pelikampanjan ja nostattaa palkitun kokemuksen aivan uudelle karmivuuden tasolle. Sen myötä pelaaja pääsee uppoutumaan Ethan Wintersin sydäntä kouraiseviin hetkiin entistäkin lähemmin ja taatusti sykettä nostattavalla tavalla. Peli hyödyntää monipuolisesti virtuaalitodellisuuslasien tarjoamia ominaisuuksia, minkä ansiosta peli näyttää äärimmäisen aidolta. Intensiivinen kauhukokemus saa pelaajan tuntemaan kuin olisi itse osana kauhujen ympäristöä. Koristeellinen Dimitrescun linna tuntuukin entistä isommalta ja vaikuttavammalta tapahtumapaikalta kaikkine yksityiskohtineen.

Pelikokemus ei jää vain virtuaalilasien varaan, sillä pelaaja pääsee myös nauttimaan uudenlaisesta ohjaustavasta PlayStation VR2 Sense -ohjaimilla. Näin pelaaja pääsee ohjaamaan Ethanin käsiä uudenlaisella tavalla, mikä tuo oman ulottuvuutensa pelimaailman kokemiseen. Pelaaja voi esimerkiksi nostaa omat kätensä suojakseen vihollisen käydessä liian lähelle. Lisäksi aseiden hallinta tuntuu entistä luonnollisemmalta VR-ohjainten avulla.

Resident Evil Village VR Mode ilmestyy helmikuuta 2023 PSVR2 -laseille.

Resident Evil Village Gold Edition on saatavana sekä PlayStation 5, , ja S sekä -konsoleille että :lle. Peli on ilmaiseksi päivitettävissä PlayStation 4 -versiosta PlayStation 5 -versioksi ja se tukee Smart Delivery -tekniikkaa Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleilla.

Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa

-sarja tekee uuden loikan puhelimille, kun julkaistaan – ja -laitteille 29. lokakuuta. TiMi Studio Groupin ja Capcomin kehittämä peli on ilmaiseksi pelattava avoimen maailman metsästyspeli, joka on suunniteltu alusta alkaen mobiililaitteille.

Outlanders sijoittuu uuteen Aesolandin maailmaan, jossa pelaajat pääsevät tutkimaan ympäristöä, metsästämään hirviöitä ja rakentamaan oman seikkailunsa. Mukana on myös kokonaan uusia seikkailijoita, kumppaneita ja hirviöitä. Yksi uusista tuttavuuksista on Elder Dragon -luokan Ruger Aidal, joka saapuu näyttävästi paikalle auringon tavoin hehkuvana.

Taistelussa käytössä on julkaisussa seitsemän tuttua Monster Hunter -asetta: Great Sword, Long Sword, Dual Blades, Hammer, Lance, Heavy Bowgun ja Bow. Jokainen ase yhdistyy erilaisiin seikkailijoihin ja tarjoaa uusia jatkohyökkäyksiä. Kehittäjät lupaavat lisää aseita myöhempiin päivityksiin.

Hirviöitä voi lähteä metsästämään yksin tai yhdessä muiden kanssa. Mukaan voi kutsua enintään neljän pelaajan metsästysryhmän, joten suurempien hirviöiden kaatamiseen ei tarvitse lähteä aivan yksin. Mukana ovat myös Palico, Rutaco ja Trillan -kumppanit, joilla on omat persoonallisuutensa ja tapahtumansa.

Monster Hunter Outlanders julkaistaan 29. lokakuuta App Storeen ja Google Playhin. Manner-Kiinassa julkaisu tapahtuu myöhemmin vuonna 2027. Peli on ilmainen, joten Capcomin ja TiMi Studio Groupin mobiiliversio tarjoaa sarjan metsästysmeininkiä ilman erillistä hintalappua.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.