Tältä näyttää tuleva Garden Life puutarhasimulaatio – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää tuleva Garden Life puutarhasimulaatio – katso uusi traileri

Garden Life

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema on pelillinen sukellus rentouttavaan puuhasteluun ja virtuaaliseen puutarhaan.

Garden Life: A Cozy Simulator -pelin ytimessä ovat puuhastelu, rauhoittuminen ja rentoutuminen. Vaikka oma puutarha, kasvihuone ja näiden välitön ympäristö ovat täynnä tekemistä, puuhastelun luonne on kiireetöntä ja lämminhenkistä. Kasveja kasvatellaan ja hoidetaan, paikkoja siivotaan ja järjestellään, ja siinä sivussa myös nautitaan pienten edistymisaskelten saavutuksista.

Kaikki alkaa puutarhan ollessa hieman rempsallaan. Samalla tämä toimii myös alkusykäyksenä virtuaaliselle pakertamiselle ja paikkojen kuntoon laittamiselle. Ajan kuluessa vuodenajat vaihtuvat ja tekemisen luonnekin hieman muuttuu. Myös naapurit saattavat tehdä pyyntöjä, joita toteuttamalla pelaaja palkitaan pienin palkinnoin. Näitä ovat sekä uudet työkalut ja siemenet että koristeet ja puutarha-alueet, joita työstäessä pelaaja saa lisää tekemistä ja lisätavoitteita. Toisin sanoen peli kasvaa ja laajenee pelaajan edistymisen ja kehittymisen myötä.

Vaikka tekemisen paljous ja moninaisuus saattaa kuulostaa melkoiselta urakalta, Garden Life: A Cozy Simulator painottaa puuhastelun rentoutta ja kiireettömyyttä. Asiat tapahtuvat rennosti ja vailla paineita. Pelaaja voi vaikka rikkaruohojen siivoamisen ja kasvien kastelemisen jälkeen keskittyä nauttimaan kasvien kasvamisesta ja uusista kukinnoista. Peliä varten onkin kehitetty ainutlaatuinen pelimoottori, joka mallintaa kasvien kasvamista ja eri kasvuvaiheita.

Peliä voi pelata sekä tarinallisessa pelitilassa että vapauttaa luovuutensa ja kiireettömyytensä ilmoille tarinattomassa luovuustilassa. Vaikka molemmissa pelitiloissa keskitytään puutarhan hoitamiseen ja kasvien kasvattamiseen, erilaiset välitavoitteet ja tapahtumat poikkeavat toisistaan selvästi. Lisäksi pelistä on helppo napata kuvia valokuvatilassa ja jakaa ne vaikkapa kanssapelaajien ihasteltavaksi.

Garden Life julkaistaan 8. helmikuuta 2024 sekä , , ja S -pelikonsoleille että :lle. Pelin Nintendo -versio julkaistaan myöhemmin samana vuonna. Pelin ikäraja on PEGI 3. Peli täydentää NACONin Life-pelisarjaa, josta myös helmikuussa 2024 julkaistaan taksimaailmaan sijoittuva Taxi Life: A City Driving Simulator ja aiemmin on julkaistu ravintolaelämään keskittyvä Chef Life – A Restaurant Simulator sekä junamaailmaan uppoutuva Train Life: A Railway Simulator.

Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä Kommentit pois päältä artikkelissa Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä

Pelinkehittäjä on julkistanut Mr Trippyn, omaperäisen hallintapelin, jossa pelaaja pyörittää näennäisesti tavallista jäätelöautoa. Pinnan alla liiketoiminta on kuitenkin kaikkea muuta kuin viatonta, sillä makeiden herkkujen ohella asiakkaille kaupataan myös laittomia huumeita.

Pelin ideana on tasapainoilla laillisen ja rikollisen liiketoiminnan välillä. Pelaajan on välteltävä poliisin valvontaa, pidettävä epäilykset kurissa ja laajennettava toimintaansa uusille asuinalueille. Samalla jäätelöautoa voi päivittää ja muokata tehokkaammaksi, kun ”yritys” kasvaa.

Rahanpesu on myös tärkeä osa pelimekaniikkaa. Laittomasti ansaitut rahat täytyy kierrättää paikallisten yritysten kautta, jotta viranomaiset tai verottaja eivät pääse jäljille. Mitä suuremmaksi bisnes kasvaa, sitä haastavammaksi muuttuu myös poliisin välttely.

Mr Trippylle ei ole vielä ilmoitettu julkaisupäivää, mutta peli on tulossa :lle, ja sen voi lisätä jo nyt Steamin toivelistalle. Kyseessä on selvästi pilke silmäkulmassa tehty rikollisuusteemainen simulointipeli, joka yhdistelee yrityksen johtamista ja hiiviskelyä varsin epätavallisella tavalla.

Kolmannen osapuolen sovellus Asobi: Remote Play tuo PS Plus Premiumin pilvipelit suoraan Steam Deckille Kommentit pois päältä artikkelissa Kolmannen osapuolen sovellus Asobi: Remote Play tuo PS Plus Premiumin pilvipelit suoraan Steam Deckille

Deck sai yllättävän uuden tempun. -niminen kolmannen osapuolen sovellus mahdollistaa Plus Premiumin pilvipelaamisen Steam Deckillä ja muilla – sekä -laitteilla ilman -konsolia tai -käsikonsolia.

Aiemmin Asobi mahdollisti – ja PS5-pelien etäpelaamisen Steam Deckillä, mutta uusi ominaisuus vie homman askeleen pidemmälle. PS Plus Premiumin tuettuja pelejä voidaan nyt suoratoistaa suoraan Sonyn pilvipalvelimilta. Käyttäjältä tarvitaan , PS Plus Premium -tilaus, PlayStation-tili ja riittävän hyvä nettiyhteys. Suositeltu nopeus on vähintään noin 50 Mbps.

Sovellus on tällä hetkellä julkisessa testissä, ja testaajat saavat premium-ominaisuudet toistaiseksi ilmaiseksi. Näihin kuuluvat muun muassa 60 FPS, HDR, ohjaimen haptinen palaute, 4K-skaalaus ja manuaaliset bittinopeusasetukset. Testijakson jälkeen ilmaisen version on tarkoitus rajoittua 1080p-resoluutioon ja 30 ruutuun sekunnissa. Maksullisen version hintaa ei ole vielä kerrottu.

Asobilla on kuitenkin yksi varsin tärkeä miinus! Koska kyseessä ei ole Sonyn tai Valven virallinen sovellus, ei siis tue sitä virallisesti, ja palvelun toiminta riippuu sekä sovelluksen kehittäjästä että Sonyn pilvipalvelusta. Lisäksi pilvipelaamisen tavalliset haasteet, kuten viive ja epävakaa verkkoyhteys, ovat edelleen mukana paketissa.

Steam Deckin omistajille tämä on silti kiinnostava vaihtoehto. Jos PS Plus Premium löytyy jo tililtä, PS-pelejä voi nyt pelata käsikonsolilla ilman, että olohuoneessa tarvitsee olla PS5:tä. Sony ei ehkä vielä tarvitse kutsua kriisipalaveria, mutta Asobi tarjoaa melko näppärän kiertotien PlayStationin pilvipelaamiseen.