Tältä näyttää tuleva Garden Life puutarhasimulaatio – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää tuleva Garden Life puutarhasimulaatio – katso uusi traileri

Garden Life

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema Garden Life: A Cozy Simulator on pelillinen sukellus rentouttavaan puuhasteluun ja virtuaaliseen puutarhaan.

Garden Life: A Cozy Simulator -pelin ytimessä ovat puuhastelu, rauhoittuminen ja rentoutuminen. Vaikka oma puutarha, kasvihuone ja näiden välitön ympäristö ovat täynnä tekemistä, puuhastelun luonne on kiireetöntä ja lämminhenkistä. Kasveja kasvatellaan ja hoidetaan, paikkoja siivotaan ja järjestellään, ja siinä sivussa myös nautitaan pienten edistymisaskelten saavutuksista.

Kaikki alkaa puutarhan ollessa hieman rempsallaan. Samalla tämä toimii myös alkusykäyksenä virtuaaliselle pakertamiselle ja paikkojen kuntoon laittamiselle. Ajan kuluessa vuodenajat vaihtuvat ja tekemisen luonnekin hieman muuttuu. Myös naapurit saattavat tehdä pyyntöjä, joita toteuttamalla pelaaja palkitaan pienin palkinnoin. Näitä ovat sekä uudet työkalut ja siemenet että koristeet ja puutarha-alueet, joita työstäessä pelaaja saa lisää tekemistä ja lisätavoitteita. Toisin sanoen peli kasvaa ja laajenee pelaajan edistymisen ja kehittymisen myötä.

Vaikka tekemisen paljous ja moninaisuus saattaa kuulostaa melkoiselta urakalta, Garden Life: A Cozy Simulator painottaa puuhastelun rentoutta ja kiireettömyyttä. Asiat tapahtuvat rennosti ja vailla paineita. Pelaaja voi vaikka rikkaruohojen siivoamisen ja kasvien kastelemisen jälkeen keskittyä nauttimaan kasvien kasvamisesta ja uusista kukinnoista. Peliä varten onkin kehitetty ainutlaatuinen pelimoottori, joka mallintaa kasvien kasvamista ja eri kasvuvaiheita.

Peliä voi pelata sekä tarinallisessa pelitilassa että vapauttaa luovuutensa ja kiireettömyytensä ilmoille tarinattomassa luovuustilassa. Vaikka molemmissa pelitiloissa keskitytään puutarhan hoitamiseen ja kasvien kasvattamiseen, erilaiset välitavoitteet ja tapahtumat poikkeavat toisistaan selvästi. Lisäksi pelistä on helppo napata kuvia valokuvatilassa ja jakaa ne vaikkapa kanssapelaajien ihasteltavaksi.

Garden Life julkaistaan 8. helmikuuta 2024 sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S -pelikonsoleille että PC:lle. Pelin Nintendo Switch -versio julkaistaan myöhemmin samana vuonna. Pelin ikäraja on PEGI 3. Peli täydentää NACONin Life-pelisarjaa, josta myös helmikuussa 2024 julkaistaan taksimaailmaan sijoittuva Taxi Life: A City Driving Simulator ja aiemmin on julkaistu ravintolaelämään keskittyvä Chef Life – A Restaurant Simulator sekä junamaailmaan uppoutuva Train Life: A Railway Simulator.

Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla

Kyllä, Limited Run Games on vahvistanut (Bluesky-palvelun kautta), että pelin digitaalinen versio julkaistaan perjantaina 13. helmikuuta 2026.

Limited Run Games on ilmoittanut erittäin jännittävästä parannetusta versiosta vuoden 1987 NES-klassikosta Jawsista, ja heillä on valmiina myös tyypilliset näyttävä fyysiset versiot.

Nämä uudet fyysiset versiot pelistä sisältävät 8-bittisen alkuperäisversion, johon on nyt lisätty moderneja mukavuuksia, kuten pikatalennus. Mutta tietysti pääosassa on ”massiivisesti laajennettu” Jaws Enhanced Edition, joka suurentaa seikkailua sisällyttämällä siihen neljän Jaws-elokuvan elementtejä, eikä vain yhden hyvän.

Alun perin LJN:n vuonna 1987 julkaisemassa pelissä ohjaat venettä ja metsästät erilaisia ilkeitä meren asukkaita, mukaan lukien tietysti sen suuren kumihain, joka kauhistutti katsojia niin pahasti aikoinaan.

Tässä on pelin molempien versioiden ominaisuuksia, sekä kehittäjien omat kuvat fyysistä kopioista:

Jaws Retro Edition -ominaisuudet:
Tallenna missä tahansa, kelaa taaksepäin, saavutukset ja palkinnot
musiikkisoitin, ja galleria.

Kuva: Limited Run Games

Jaws Enhanced Version -ominaisuudet:
Retro Editionin ominaisuudet ja sen lisäksi merkittävästi laajennettu, moniosainen seikkailu, joka on täynnä viittauksia ja kunnianosoituksia kaikkiin neljään Jaws-elokuvaan, uudet tehtävät ja tavoitteet, uudet kyvyt ja aseet veneellesi ja sukeltajallesi, ja haastavampia vihollisia ja enemmän tapoja käsitellä niitä.

Kuva: Limited Run Games

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.