Tältä näyttää tuleva Garden Life puutarhasimulaatio – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää tuleva Garden Life puutarhasimulaatio – katso uusi traileri

Garden Life

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema on pelillinen sukellus rentouttavaan puuhasteluun ja virtuaaliseen puutarhaan.

Garden Life: A Cozy Simulator -pelin ytimessä ovat puuhastelu, rauhoittuminen ja rentoutuminen. Vaikka oma puutarha, kasvihuone ja näiden välitön ympäristö ovat täynnä tekemistä, puuhastelun luonne on kiireetöntä ja lämminhenkistä. Kasveja kasvatellaan ja hoidetaan, paikkoja siivotaan ja järjestellään, ja siinä sivussa myös nautitaan pienten edistymisaskelten saavutuksista.

Kaikki alkaa puutarhan ollessa hieman rempsallaan. Samalla tämä toimii myös alkusykäyksenä virtuaaliselle pakertamiselle ja paikkojen kuntoon laittamiselle. Ajan kuluessa vuodenajat vaihtuvat ja tekemisen luonnekin hieman muuttuu. Myös naapurit saattavat tehdä pyyntöjä, joita toteuttamalla pelaaja palkitaan pienin palkinnoin. Näitä ovat sekä uudet työkalut ja siemenet että koristeet ja puutarha-alueet, joita työstäessä pelaaja saa lisää tekemistä ja lisätavoitteita. Toisin sanoen peli kasvaa ja laajenee pelaajan edistymisen ja kehittymisen myötä.

Vaikka tekemisen paljous ja moninaisuus saattaa kuulostaa melkoiselta urakalta, Garden Life: A Cozy Simulator painottaa puuhastelun rentoutta ja kiireettömyyttä. Asiat tapahtuvat rennosti ja vailla paineita. Pelaaja voi vaikka rikkaruohojen siivoamisen ja kasvien kastelemisen jälkeen keskittyä nauttimaan kasvien kasvamisesta ja uusista kukinnoista. Peliä varten onkin kehitetty ainutlaatuinen pelimoottori, joka mallintaa kasvien kasvamista ja eri kasvuvaiheita.

Peliä voi pelata sekä tarinallisessa pelitilassa että vapauttaa luovuutensa ja kiireettömyytensä ilmoille tarinattomassa luovuustilassa. Vaikka molemmissa pelitiloissa keskitytään puutarhan hoitamiseen ja kasvien kasvattamiseen, erilaiset välitavoitteet ja tapahtumat poikkeavat toisistaan selvästi. Lisäksi pelistä on helppo napata kuvia valokuvatilassa ja jakaa ne vaikkapa kanssapelaajien ihasteltavaksi.

Garden Life julkaistaan 8. helmikuuta 2024 sekä , , ja S -pelikonsoleille että :lle. Pelin Nintendo -versio julkaistaan myöhemmin samana vuonna. Pelin ikäraja on PEGI 3. Peli täydentää NACONin Life-pelisarjaa, josta myös helmikuussa 2024 julkaistaan taksimaailmaan sijoittuva Taxi Life: A City Driving Simulator ja aiemmin on julkaistu ravintolaelämään keskittyvä Chef Life – A Restaurant Simulator sekä junamaailmaan uppoutuva Train Life: A Railway Simulator.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , |S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , |S sekä Nintendo Switchille ja 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.