Tältä näyttää tulevan Battlefield 2042 -pelin Portal -pelitila – katso esittelyvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää tulevan Battlefield 2042 -pelin Portal -pelitila – katso esittelyvideo

Battlefield 2042

ja ovat julkaisemassa odotettua -peliä marraskuun 19. päivä ja nyt pelin täysin uudesta Portal -pelitilasta on saatu uusi esittelyvideo.

Portal -pelitilassa pelaajat voivat palata aiempien Battlefield -pelien kuten , Battlefield Bad Company 2 sekä tuttuihin taisteluihin ja muokata niitä myös oman maun mukaan.

Varsinaisia omia karttoja pelitilassa ei voi tehdä, mutta pelaajat voivat sekoittaa uuden Battlefield 2042 sotilaita, aseita sekä ajoneuvoja aiemmin mainittujen pelien tutuilla kartoilla 128 pelaajan voimin.

Pelistä löytyy myös Hazard Zone -pelitila, joka muistuttaa -peliä. Pelaajien pitää taistella joukkueina toisiaan vastaan varastaakseen tietoja ja pakenemalla alueelta elävänä. Luonnollisesti pelistä löytyy myös battle royale -pelitila Firestorm.

Lähitulevaisuuteen sijoittuvassa pelissä maailma on tuhon partaalla. Puhtaasta vedestä, ruoasta ja energiasta on pulaa ja useat maat ovat luhistuneet. Pelaajat omaksuvat Spesialistien roolin, joilla jokaisella on ominaiset piirteet ja erikoisuudet. Hahmojen varustusta ja aseistusta pystyy muokkamaan.

Battlefield 2042 ilmestyy marraskuun 19. päivä PlayStation 5, , ja S sekä -konsoleille sekä :lle. Edellisellä konsolisukupolvella pelaajien määrä on rajoitettu 64 pelaajaan.

Battlefield 6: Season 3 starttaa 12. toukokuuta – mukana toivotut klassikkokartat ja uudet aseet Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6: Season 3 starttaa 12. toukokuuta – mukana toivotut klassikkokartat ja uudet aseet

saa pian kunnolla lisää kierroksia, kun pelin kolmas kausi starttaa 12. toukokuuta. Kehittäjä julkaisi tuoreen trailerin, joka tarjoaa esimakua tulevasta ja luvassa on erityisesti vanhojen fanien makuun tehtyä sisältöä.

Suurin huomio kohdistuu kahteen tuttuun karttaan, jotka tekevät paluun uudessa muodossa. Massiivinen Railway to Golmud -kartta lupaa laajoja taistelukenttiä ajoneuvoineen, kun taas Cairo Bazaar tuo mukaan tiiviimpää lähitaistelua markkinaympäristössä. Jälkimmäinen on saanut inspiraationsa -pelin klassikkokartoista, mikä tuskin on sattumaa sillä nostalgia puree edelleen.

Asearsenaali kasvaa myös mukavasti. Uusina työkaluina pelaajien käsiin päätyvät muun muassa L115-tarkkuuskivääri, M16A4-rynnäkkökivääri, RPK-74M-konekivääri ja PP-19-konepistooli. Todennäköisesti nämä avautuvat kauden aikana Battle Passin kautta, eli kaikkea ei saa heti käyttöön, mutta pieni grindaus kuuluu asiaan.

Lisäksi trailerilla vilahtaa vilauksia REDSEC-pelitilan Ranked Modesta, joka tuo kilpailullisemman otteen moninpeliin. Tämä on selkeä vastaus pelaajien toiveisiin tiukemmasta ranking-järjestelmästä ja tavoitteellisemmasta pelaamisesta.

Kaiken kaikkiaan Season 3 näyttää panostavan siihen, mikä Battlefieldissa toimii, eli suuret kartat, monipuolinen aseistus ja kaoottiset, elokuvamaiset taistelut. Jos traileriin on uskominen, luvassa on yksi pelin tähän asti kunnianhimoisimmista päivityksistä.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.