Tältä näyttää uudet PSVR 2 -virtuaalilasit Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää uudet PSVR 2 -virtuaalilasit

PSVR 2

Sony on vihdoin paljastanut miltä uuden sukupolven PSVR 2 -virtuaalilasit näyttävät. Aiemmin ainoastaan laitteiston ohjaimista on saatu kuvia.

Laseissa on OLED-näytöt joissa kummallekkin silmälle on 2000×2040 pikselin resoluutio. Päivitysnopeutena on 90 ja 120 Hz. Näkökenttä on puolestaan 110 astetta.

Liikkeentunnistimia laseissa on yhteensä kuusi, joista kolme on gyroskooppeja ja kolme kiihtyvyysmittareita. Läheisyysanturi toimii infrapunalla. Laite kommunikoi PS5:n kanssa USB-C -kaapelin välityksellä. Laseissa on myös värinä sekä sisäänrakennettu mikrofoni. PSVR2 ohjaimet puolestaan kulkevat nimellä Sense.

Alustalle on tulossa täysin uusi Horizon -pelisarjaan sijoittuva peli Horizon Call of the Mountain. Sen kehittäjänä toimivat Guerilla Games sekä Firesprite, joka on aiemmin tehnyt mm. Run! Sackboy Run -pelin.

PSVR2 -laseilla ja Horizon Call of the Mountain -pelillä ei vielä toistaiseksi ole tarkempaa julkaisuajankohtaa.

God of War -sarja löysi Kratoksensa – tuttu ääni Ragnarökista astuu päärooliin Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -sarja löysi Kratoksensa – tuttu ääni Ragnarökista astuu päärooliin

Amazon Primen tuleva God of War -tv-sarja on saanut pääosan esittäjän, ja valinta on monella tapaa osuva. Kratokseksi on kiinnitetty Ryan Hurst, joka tunnetaan muun muassa Sons of Anarchysta ja The Walking Deadista, sekä God of War: Ragnarök -pelistä, jossa hän antoi äänensä Thorille. Kyllä, juuri sille Thorille.

Rooli ei ole helppo, sillä pelisarjan Kratoksena tunnettu Christopher Judge on tehnyt hahmosta ikonisen. Judge palkittiin roolistaan The Game Awardsissa vuonna 2022 ja jäi fanien mieleen myös legendaarisen pitkästä kiitospuheestaan. Moni toivoi häntä myös tv-sarjan keulakuvaksi, mutta Judge itse tyrmäsi huhut jo viime vuonna.

Hurst ei kuitenkaan ole mikään varavaihtoehto. Vaikka hänen ääninäyttelijän uransa on lyhyt, Ragnarökissa hän osoitti pystyvänsä uskottavaan, jumalallisen uhkaavaan roolisuoritukseen. Syvä ääni, fyysinen olemus ja kokemus raskaista draamarooleista tekevät hänestä varsin luontevan Kratoksen – ainakin paperilla.

Tv-sarjan tuotanto ei ole ollut aivan suoraviivaista. Alun perin vuonna 2022 julkistettu projekti käynnistettiin myöhemmin kokonaan uudelleen, kun alkuperäinen tekijätiimi lähti ja Sony sekä Amazon halusivat uuden luovan suunnan. Nyt vetovastuussa on Ronald D. Moore, joka tunnetaan muun muassa Battlestar Galactican uudelleenfilmatisoinnista, vaikkei itse pelejä harrastakaan.

Muu näyttelijäkaarti on vielä hämärän peitossa, mikä jättää tilaa spekulaatiolle. Fanien toivelistalla kummittelee jo ajatus Christopher Judgesta Thorin roolissa, mikä olisi vähintäänkin herkullinen roolinvaihto. God of War -sarjan harteille ladataan valtavat odotukset, eikä Kratoksena selvitä ilman todellista jumalten voimaa.

Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta Kommentit pois päältä artikkelissa Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta

Hazelightin perustaja ja Split Fiction -ohjaaja Josef Fares ottaa puolustuksen kannan. Hänen mielestään Electronic Artsia on maalattu turhan usein pahikseksi pelialalla. Fares muistuttaa, että jokainen julkaisija tekee joskus virheitä, ja esimerkiksi Nintendo, Microsoft ja Sony eivät ole täydellisiä. Hänen mukaansa EA:lla on paljon hyviä ihmisiä, jotka ymmärtävät Hazelightin tavan työskennellä ja kunnioittavat sitä.

Fares korostaa, että Hazelightin ja EA:n yhteistyö on toiminut erinomaisesti.

Jos yhteistyö olisi huono, emme tekisi pelejämme EA:n kanssa enää. – Fares sanoi.

EA:n henkilöstö on hänen mukaansa täynnä pelaajia, ei pelkkiä pukuihin sonnustautuneita corporate-tyyppejä, ja studio tekee aina itse päätökset peleistään.

Puhuttaessa EA:n “pahiksen” maineesta, Fares viittaa yhtiön viime vuoden 55 miljardin dollarin (noin 50 miljardia euroa) hankintaan Saudi-Arabian ja yksityisen pääoman toimijoiden toimesta. Kauppa on herättänyt kritiikkiä ihmisoikeuskysymysten takia, ja esimerkiksi The Sims -sisällöntuottajia on jättänyt EA:n Creator Networkin.

Samaan aikaan Hazelight juhlii viime vuoden menestystä. Split Fiction myi ensimmäisen vuorokauden aikana 1 miljoona kappaletta ja viikon loppuun mennessä vielä toisen miljoonan. Peli rikkoi kolme maailmanennätystä: eniten pelattua paikallista co-op-peliä Steamissä, myydyin 48 tunnin aikana ja myydyin viikon sisällä julkaisemisesta. Lisäksi työn alla on elokuvaversio, jossa pääosassa nähdään Sydney Sweeney ja ohjauksesta vastaa Jon M. Chu.

Ihmiset voivat olla rauhallisin mielin, Hazelight tekee aina mitä haluaa. – Fares lopetti terävästi.