Tältä näyttää vesijäähdytteinen PS5-konsoli: PC-modaaja rakensi mielenkiintoisen ilmestyksen Kommentit pois päältä artikkelissa Tältä näyttää vesijäähdytteinen PS5-konsoli: PC-modaaja rakensi mielenkiintoisen ilmestyksen

Vesijäähdytystä käytetään usein tapana tehdä konsolin tai muun laitteen jäähdyttämisestä äänettömämpää kuin esimerkiksi tuulettimien käyttö, jonka lisäksi se myös tekee jäähdytysprosessista tehokkaamman.

Vietnamilainen PC- ja konsolimodaaja, nimimerkki Nhenhophach, on nyt ladannut nettiin kuvia itse tekemästään vesijäähdytteisestä PS5-konsolista. Hän esittelee teostaan tuoreella YouTube-videolla, ja suunnittelee vievänsä modaustaan myös pitemmälle.

Tämän lisäksi Nhenhophachilla on sanojensa mukaan suunnitelmana myös myydä uusia vesijäähdytteisiä PS5-konsoleita, mutta idea vaikuttaa hieman kyseenalaiselta ainakin Sonyn näkökulmasta. Nähtäväksi jää, miten tässä käy.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.

High On Life 2 – ihmishenki hinnoitellaan uudelleen Kommentit pois päältä artikkelissa High On Life 2 – ihmishenki hinnoitellaan uudelleen

High On Life palaa suurempana ja hullumpana kuin koskaan. Squanch Gamesin odotettu jatko-osa, High On Life 2, ilmestyy 13. helmikuuta 2026 PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle. Pelin voi myös pelata Xbox Game Passilla heti julkaisusta, ja ennakkotilaukset ovat jo auki.

Uuden trailerin mukaan seikkailu sukeltaa synkkään, mutta humoristiseen Humanzapro-maailmaan, jossa pelin intergalaktinen lääkefirma Rhea Pharmaceuticals kaupittelee ihmishenkeä muotoiltuna voimakkaana lääkkeenä. Pelaajan tehtävä on jälleen pelastaa ihmiskunta ja estää galaksin pahin salaliitto, kun menneisyydestä palannut vihollinen uhkaa sisarta.

High On Life 2 yhdistää räiskintää, tappelua ja luovia liikkumistapoja. Pelaajat ja heidän avaruusolentotiiminsä seikkailevat vaarallisissa, mutta upeissa maailmoissa estääkseen pahuuden leviämisen. Tarjolla on hullunhauskaa, villiä toimintaa ja moraalisesti kyseenalaisia päätöksiä ja kaikki tietenkin täynnä pelin omalaatuista huumoria.

Jos pidit ensimmäisestä osasta, High On Life 2 lupaa nostaa kaiken äärimmilleen. Nyt kannattaa varautua räjähtävään, värikkääseen ja absurdin hauskaan seikkailuun, jossa ihmishengen hinta on korkeampi kuin koskaan.