Talviriennot saapuvat jälleen Rainbow Six Siege -peliin Kommentit pois päältä artikkelissa Talviriennot saapuvat jälleen Rainbow Six Siege -peliin

Rainbow Six Siege

Snow Brawl on rajoitetun ajan pelitapahtuma, jossa pelaajat päästetään nauttimaan lumisista kentistä lipunryöstön parissa. Kolmen viikon mittaisessa talviriehassa pelaajat pyrkivät nappaamaan haltuunsa vastapuolen lipun ja tuomaan sen omaan tukikohtaansa. Onnistuneesta yrityksestä palkitaan pisteellä ja eniten pisteitä viiden minuutin erässä kerännyt tiimi voittaa.

Pelimuodon erikoisuutena on ykkösaseena toimiva loputon lumipallovarasto. Lisävarusteena on juhlateemainen väline, jolla voidaan luoda arvaamattomia tilanteita lumisodan tiimellykseen. Taistelukenttänä toimii Chaletin kartta yöaikaan. Kannetun lipun voi pudottaa ja sen voi myös napata kaadetulta vastapelaajalta. Vapaana olevan lipun voi poimia kuka tahansa pelaajista.

Pelaajien nujertaminen vaatii kolme osumaa lumipallosta, jolloin pelaaja palaa jälleensyntymispisteelle. Tässä pelimuodossa jälleensyntymien määrää ei ole rajoitettu, joten takaisin kentälle pääsee koko pelin keston ajan. Kentältä löytyy myös poimittavia tehosteita, kuten lisänopeus, parempi tulinopeus, erikoisammukset ja terveyttä palauttava paketti. Tällä kertaa Snow Brawl -pelimuodossa on mukana 12 eri operaattoria, joita ovat Dokkaebi, Grim, Sens, Rook, Vigil, Frost, Castle, Thorn, Ash, Blackbeard, Montagne ja Osa.

Erilaisia Snow Brawl -keräilyesineitä on mukana kaikkiaan 45 erilaista. Valikoimaan kuuluvat erilaiset univormut, päähineet ja asepinnoitteet sekä erilaiset operaattorikuvakkeet. Lisäksi pelimuoto tuo tarjolle Snowflake Bundle -paketin, joka sisältää nimikkoasepinnoitteen, yleisen kiinnityspinnoitteen, asekoristeen ja taustakuvan. Kaikki Snow Brawl -varusteet ovat ostettavissa pelin sisäisestä verkkokaupasta. Peliin tapahtuman aikana kirjautuneet saavat yhden ilmaisen keräilypaketin, jonka lisäksi lisäpaketteja on saatavilla viikkohaasteita suorittamalla.

Operation Solar Raid julkaistaan kaikille pelialustoille 6. joulukuuta. Rainbow Six Siege on saatavilla , , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille, että PC:lle.

Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa

Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen -peleistään tunnettu ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.

Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä

Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.

Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:

  • Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
  • Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
  • Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
  • Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.

Haasteita riittää tarinan jälkeenkin

Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta – ja |S -konsoleille sekä :lle Steam- ja Epic Games Store -palveluihin. 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.