Tämä iPod pystyy soittamaan Spotify-kappaleita suoraan verkosta Kommentit pois päältä artikkelissa Tämä iPod pystyy soittamaan Spotify-kappaleita suoraan verkosta

iPod Classic x Spotify

Aikaa ennen musiikin striimausta MP3-soittimet ja etenkin iPodit olivat suuressa suosiossa. Sittemmin niiden käyttö on vähentynyt, mutta eräs -fani on tehnyt klassisesta soittimestaan -yhteensopivan verkkoyhteyttä myöten.

Guy Dupont on nimittäin modannut vanhan iPod Classic -soittimen täysiveriseksi kannettavaksi Spotify-soittimeksi. Se pystyy striimaamaan musiikkia suoraan verkosta.

Juurikaan alkuperäistä laitteistoa tästä vempeleestä ei kuitenkaan löydy, sillä Guy Dupont on joutunut vaihtamaan sen sisukset melkeinpä kokonaan. Laitteeseen on sullottu Raspberry Pi -mikrotietokone, värillinen LCD-näyttö, haptinen tuki sekä uusi akku.

Modaus on kuitenkin tehty vanhaa kunnioittaen ja käyttöliittymä huokuu vanhaa kunnon Applen toimivaa yksinkertaisuutta, kuitenkin tyyliteltynä Spotifyn mustalla ja vihreällä. Myös laitteen alkuperäinen rullaohjain on täysin toimiva.

Instagram saapuu viimein iPadille Kommentit pois päältä artikkelissa Instagram saapuu viimein iPadille

näyttää viimein kuulleen käyttäjien toiveet: iPadille on tulossa nimittäin virallinen -sovellus. Asiasta raportoi luotettava teknologiajournalisti Mark Gurman Bloombergin Power On -uutiskirjeessä. Hänen mukaansa Meta testaa parhaillaan aktiivisesti uutta sovellusta työntekijöidensä keskuudessa, ja julkaisua odotetaan vielä tämän vuoden aikana, jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan.

Vaikka Instagram on ollut keskeinen sovellus miljoonille iPhone-käyttäjille, on jäänyt jostain syystä täysin ilman sille räätälöityä versiota. Tähän asti iPadilla on täytynyt tyytyä iPhonen versiosta suurennettuun näkymään, mikä ei juuri hivele silmää tai käyttäjäkokemusta.

Viivytyksen taustalla on arveltu olevan sekä teknisiä että vähän lapsellisempiakin syitä. Yksi spekulaatio liittyy Metan perustajan Mark Zuckerbergin ja Applen Tim Cookin väleihin – jotka eivät ole olleet erityisen lämpimät. Myös vanhat kiistat, kuten Metan Onavo-sovelluksen aiheuttama kohu ja väliaikainen porttikielto Applen kehittäjäohjelmaan, eivät ainakaan auttaneet asiaa.

Nyt tilanne on kuitenkin muuttunut. iPadin käyttäjämäärät kasvavat, Instagramin sisältö on aiempaa visuaalisempaa ja kilpailu – erityisesti TikTokin kanssa – kovenee. TikTok on ollut jo pitkään saatavilla iPadille, ja se näyttää houkuttelevan yhä enemmän käyttäjiä puoleensa.

Jos kaikki menee suunnitellusti, iPadin Instagram-versio voisi olla todellisuutta jo lähikuukausina. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.

Apple valmistelee useita uusia älykotituotteita – mukana jopa robottikäsivarrella varustettu laite Kommentit pois päältä artikkelissa Apple valmistelee useita uusia älykotituotteita – mukana jopa robottikäsivarrella varustettu laite

aikoo laajentaa jalansijaansa älykotimarkkinoilla ja valmistautuu lanseeraamaan useita uusia tuotteita vuoden 2025 lopulla ja vuoden 2026 alussa, kertoo luotettu Apple-toimittaja Mark Gurman.

Yritys ei ole vielä valloittanut älykotimarkkinoita toivomallaan tavalla, vaikka ja avasivatkin tietä. Nyt Apple suunnittelee kunnianhimoisempaa paluuta.

Mielenkiintoisimpana uutuuksista mainitaan iPadia muistuttava laite, jossa on robottikäsivarsi. Vaikka laitteen tarkasta käyttötarkoituksesta ei ole vielä tietoa, se viittaa entistä interaktiivisempaan tai automaattiseen käyttöön älykodissa.

Lisäksi kehitteillä on edullisempi versio ilman robottikäsivartta. Tämä laite tunnetaan koodinimellä J490, ja sen julkaisu on viivästynyt Siriin liittyvien teknisten haasteiden vuoksi. Mikäli kehitys etenee suunnitellusti, kyseinen malli saattaa tulla markkinoille jo vuoden 2025 lopussa.

Apple näyttää siis ottavan älykotimarkkinat nyt tosissaan. Katsotaan, mitä kaikkea jännää tulevaisuus vielä tuokaan tullessaan.