Tänään ilmestynyt TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 ajopeli sai julkaisutrailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Tänään ilmestynyt TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 ajopeli sai julkaisutrailerin

TT Isle of Man - Ride On The Edge 2

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli on tänään julkaistu sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle. Pelin Nintendo Switch -pelikonsoliversio julkaistaan myöhemmin.

Vauhdikas moottoripyöräpeli vie pelaajan Snaefell-vuoren mutkaisille reiteille, joissa Mansaarten kisoja on ajettu jo yli sadan vuoden ajan. Kisojen ajorata poikkeaa merkittävästi useimmista moottoripyöräradoista jyrkkine mutkineen, epätasaisuuksineen ja pitkine suorineen. Pisimmillä suorilla kuljettajat voivat saavuttaa jopa 300 kilometrin tuntivauhdin.

TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 tuo tämän legendaarisen kisakokemuksen pelaajan ulottuville uskomattomalla tarkkuudella ja yksityiskohtien määrällä. Samalla peli tarjoaa realistisen pelikokemuksen, jossa moottoripyörän fysiikanmallinnus ja osien kuluminen ovat keskeisessä roolissa. Pelistudio KT Racing onkin tehnyt läheistä yhteistyötä kahden ammattilaisajajan kanssa saadakseen pelin ominaisuudet vastaamaan aitoa ajokokemusta. Yhteistyössä ovat olleet mukana Ranskan nopein TT-kuljettaja Julien Toniutti sekä yksi maailman johtava ajaja Davey Todd.

Ajopeli tarjoaa pelaajalle sekä intensiivisen urapelimuodon että useita erilaisia muita pelimuotoja, kuten aikakisat ja erilaiset takaa-ajot, joiden kautta pelaaja voi tutustua Mansaarten kiehtovaan ratakokonaisuuteen monin eri tavoin. Urapelitilassa pelaaja pääsee tuunaamaan omaa moottoripyöräänsä ja tekemään kiinnostavia päätöksiä oman tiiminsä nimissä. Lisäksi syvällisessä urapelitilassa voi edistyä amatööriajoista aina seniorisarjaan asti.

Yhteensä ajettavaa on täyden 60 kilometrin verran, joka sisältää koko TT-ajon mitan. Lisäksi mukana on 17 erilaista rataa tutkittavaksi ja harjoiteltavaksi. Avoimen pelimaailman ajotilassa pelaaja voi lisäksi harjoitella taitojaan ja tutustua ajoneuvonsa asetuksiin. Kaikkiaan mukana on 27 eri kuljettajaa sekä 13 virallista TT-moottoripyörää ja viisi klassista TT-kisapyörää vuosien varrelta.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki

on julkistanut Plus -palvelun heinäkuun 2026 kuukausipelit, ja kärkinimenä nähdään . Kyseessä on vuonna 2023 julkaistu versio, eli ei vuoden 2011 klassikko, joka sai aikanaan varsin ristiriitaisen vastaanoton etenkin yksinpelikampanjansa vuoksi.

Vaikka peli keräsi kritiikkiä julkaisussaan, sen lisääminen PlayStation Plussaan osuu hyvään hetkeen. Pelaajat ehtivät käydä tarinan läpi ennen :n julkaisua, joka on määrä nähdä lokakuussa. Heinäkuun pelit tulevat tilaajien ladattaviksi 7. heinäkuuta ja ovat saatavilla 3. elokuuta asti.

Toisena kuukausipelinä tarjolle saadaan , vuoropohjainen roolipelijatko-osa, joka yhdistelee lautapelimäistä taistelua, roguelite-elementtejä ja satunnaisesti rakentuvaa maailmaa. Kolmantena mukana on , vauhdikas 2D-toimintaroolipeli, joka ammentaa inspiraatiota 16-bittisten pelien aikakaudelta yhdistämällä pulmia, luolastoja ja toimintaa.

Kaikki kolme peliä ovat saatavilla sekä – että -konsoleille. Heinäkuun kattaus tarjoaa siis varsin monipuolisen valikoiman, jossa luvassa on niin räiskintää, taktista seikkailua ja nostalgista pikseligrafiikkaakin.