Tänään ilmestyvä DOOM Eternal -lisäosa The Ancient Gods Part Two sai uuden trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Tänään ilmestyvä DOOM Eternal -lisäosa The Ancient Gods Part Two sai uuden trailerin

Doom Eternal

DOOM Eternal saa tänään uuden The Ancient Gods Part Two -lisäosan ja sen myötä lisäosa on saanut uuden trailerin.

Lisäosan myötä peliin saadaan uusia Doom Slayer pääsee jopa ratsastamaan lohikäärmeellä. Uusina vastustajina on mm. Armored Baron, Stone Imp sekä Cursed Prowler. Uutena aseena peliin saadaan Sentinel Hammer.

The Ancient Gods Part One ilmestyi viime vuoden lokakuussa ja se sijoittui heti varsinaisen pelin tapahtumien jälkeen. Lisäosassa pelaajat pääsivät taistelemaan täysin uudenlaisia vihollisia vastaan uudessa ympäristössä.

DOOM Eternal on parhaillaan saatavilla Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle, että Google Stadia -pelipalveluun. Peli saapuu myös seuraavan sukupolven Playstation 5 ja Xbox Series X -konsoleille.

Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass saa helmikuussa jälleen liudan uusia pelejä konsoleille, PC:lle, käsikonsoleille ja pilveen. Tarjonta on tällä kertaa erityisen vahva eurooppalaisittain, nimittäin mukana on kehittäjiä Ruotsista, Tanskasta, Puolasta ja Tšekistä, eikä nimilista jätä kylmäksi.

Helmikuun 17. päivä palveluun saapuvat muun muassa Avatar: Frontiers of Pandora (Massive Entertainment, Ruotsi) sekä odotettu roolipeli Avowed. Pari päivää myöhemmin, 19. helmikuuta, mukaan liittyvät tanskalaista osaamista edustava Death Howl sekä yksi modernin roolipelihistorian kulmakivistä, The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition Puolan CD Projekt Rediltä.

Helmikuun loppupuolella listaa vahvistavat muun muassa korttikauppias-simulaattori TCG Card Shop Simulator (Game Preview) sekä täysjulkaisunsa saava Towerborne. Maaliskuun alussa roolipelien ystäviä hemmotellaan toden teolla, kun klassinen Final Fantasy III sekä keskiaikaiseen Eurooppaan sijoittuva Kingdom Come: Deliverance II saapuvat palveluun.

Ja jos joku ehti jo kysyä: kyllä, myös Diablo II: Resurrected on nyt pelattavissa Game Pass Ultimatella, Premiumilla ja PC Game Passilla. Helmikuun kattaus osoittaa jälleen, että Game Pass pyrkii tarjoamaan jokaiselle jotakin oli maku sitten massiivisissa fantasiaseikkailuissa, urheilussa tai pienemmissä indie-helmissa.

Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen

Grand Theft Auto VI

Siinä missä moni pelitalo hehkuttaa generatiivista tekoälyä uutena taikasanana, Rockstar Games tekee täyskäännöksen toiseen suuntaan. Studio vahvistaa, että odotettu Grand Theft Auto VI tehdään täysin ilman generatiivista AI:ta. Emoyhtiö Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick korosti tuoreessa haastattelussa, että peli on täysin ihmisten käden jälkeä.

Zelnickin mukaan Rockstarin maailmat rakennetaan rakennus rakennukselta, katu kadulta, kaupunginosa kaupunginosalta. Toisin sanoen Vice City ei synny nappia painamalla algoritmin sylkäisemänä, vaan kehittäjien käsissä. Vaikka yhtiö hyödyntää tekoälyä ja koneoppimista taustalla, generatiivinen AI ei ole mukana GTA 6:n sisällöntuotannossa. Rockstarin mukaan juuri tämä erottaa heidän pelinsä massasta. Heidän pelimaailma ei ole proseduraalisesti luotu, vaan huolella suunniteltu viihdekokonaisuus.

Julkaisupäiväkin on nyt lukittu ja GTA 6 saapuu 19. marraskuuta 2026. Viivästyksiä on nähty, mutta Take-Two vakuuttaa pysyvänsä aikataulussa. Yhtiö odottaa pelin luovan sille uuden taloudellisen perustason tilikaudelle 2027 ja vahvistavan kannattavuutta merkittävästi. Peli julkaistaan samaan aikaan sekä digitaalisena että fyysisenä versiona.

Tarina vie pelaajat takaisin Vice Cityyn, jossa rikoksen poluille ajautuvat Lucia ja Jason. Jason on entinen sotilas, joka etsii tasapainoa siviilielämään, kun taas sarjan ensimmäinen naispuolinen päähenkilö Lucia on vastikään vapautunut Leonidan vankilasta ja tavoittelee parempaa elämää, keinoista viis. Peli julkaistaan PlayStation 5- ja Xbox Series X ja Series S -konsoleille, mutta PC-version aikataulu on yhä avoin.