Tänään ilmestyvä DOOM Eternal -lisäosa The Ancient Gods Part Two sai uuden trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Tänään ilmestyvä DOOM Eternal -lisäosa The Ancient Gods Part Two sai uuden trailerin

Doom Eternal

saa tänään uuden The Ancient Gods Part Two -lisäosan ja sen myötä lisäosa on saanut uuden trailerin.

Lisäosan myötä peliin saadaan uusia Doom Slayer pääsee jopa ratsastamaan lohikäärmeellä. Uusina vastustajina on mm. Armored Baron, Stone Imp sekä Cursed Prowler. Uutena aseena peliin saadaan Sentinel Hammer.

The Ancient Gods Part One ilmestyi viime vuoden lokakuussa ja se sijoittui heti varsinaisen pelin tapahtumien jälkeen. Lisäosassa pelaajat pääsivät taistelemaan täysin uudenlaisia vihollisia vastaan uudessa ympäristössä.

DOOM Eternal on parhaillaan saatavilla ja -konsoleille sekä :lle, että -pelipalveluun. Peli saapuu myös seuraavan sukupolven ja -konsoleille.

The Witcher 4: Julkaisu vasta 2027, ja se saattaa osua PS6:een ja seuraavan sukupolven Xboxiin Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4: Julkaisu vasta 2027, ja se saattaa osua PS6:een ja seuraavan sukupolven Xboxiin

Jos odotat :n julkaisua, kannattaa pitää vielä hengitystä. CD Projektin mukaan peli ei saavu ennen vuotta 2027, mikä saattaa tarkoittaa, että se osuu seuraavan sukupolven pelikonsolien aikakauteen. Sony suunnittelee todennäköisesti :ta, ja Microsoftin :n seuraajaa saatetaan odottaa samalle vuodelle.

Peli on ensimmäinen osa uudesta trilogiasta, joka sijoittuu :n tapahtumien jälkeen, ja päähenkilöksi on valittu Geraltin sijaan Ciri. CD Projektin mukaan Ciri oli luonteva valinta, ja Geraltin rooli jää taka-alalle. Vaikka peli tulee varmasti suurille konsoleille, on epäselvää, tuleeko se myös :lle, vaikka The Witcher 3 yllätti päätyessään kyseiselle alustalle.

Vaikka The Witcher 4:n julkaisu on vielä kaukana, se herättää suuria odotuksia ja tarjoaa uudenlaisen suunnan pelisarjalle, johon on helppo sijoittaa paljon toiveita.

Monster Hunter Wilds saa ilmaista lisäsisältöä huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Wilds saa ilmaista lisäsisältöä huhtikuussa

-toimintapeli saa ensimmäisen suuren päivityksensä 4. huhtikuuta 2025. Päivitys on ilmainen kaikille pelin omistajille ja tuo mukanaan uutta sisältöä sekä ominaisuuksia.

Päivityksen myötä peliin lisätään uusi leviathan-luokan hirviö Mizutsune, joka on tuttu Monster Hunter Rise -pelistä. Tämä haaste on tarkoitettu vähintään 21. tason hahmoille. Kokeneemmille pelaajille on tarjolla arch-tempered-versio Rey Dau -hirviöstä, joka on saatavilla 50. tasosta alkaen.

Uusien hirviöiden lisäksi päivitys tuo peliin areenakohtaamisia, erityisiä haastetehtäviä ja rajatun ajan tapahtumia. Nämä tarjoavat vaihtelua peruspelaamiseen ja mahdollisuuden ansaita erikoispalkintoja.

Sosiaalista pelaamista on kehitetty lisäämällä Grand Hub -kokoontumispaikka, jossa pelaajat voivat tavata toisiaan, pelata minipelejä ja osallistua kausittaisiin tapahtumiin. Ensimmäinen tapahtuma, Festival of Accord: Blossomdance, järjestetään 23. huhtikuuta – 7. toukokuuta 2025.

Monster Hunter Wilds on saatavilla :lle, Series X/S:lle ja :lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.