Tanssii telkkarin kanssa – arvostelussa Just Dance 2022 Kommentit pois päältä artikkelissa Tanssii telkkarin kanssa – arvostelussa Just Dance 2022

Just Dance 2022 -pelin pelikuvaa

Just Dance 2022 (Switch)

8.9 / 10
Hyvää Hauskaa liikuntaa, pitkän ajan kuluessa hiottu pelattavuus. Huonoa Ei tänäkään vuonna Immortalin Blashyrkhiä biisilistalla

Olen itse myöhäisherännäinen pelisarjaan, koska en ensinnäkään edes kuuntele erityisen tanssittavaa musiikkia. Sekin edes etäisesti elektronista musiikkia muistuttava joka soittolistaltani löytyy on sen laadun minimaalista technoa, jonka tahtiin joko nörtit nyökkäilevät rillit huurussa tai yön sankarit liitävät MDMA-päissään Berliinin yöhön hytkymään aamuun asti. Itse kuulun nyökkäileviin nörtteihin, jotka viettävät yönsä selvin päin nukkumalla. Soittolista ei ole ihan omaan makuuni. Sen sijaan minulla on tenavia, jotka pitävät juuri siitä radiohötöstä mitä suunnilleen kaikissa rytmipeleissä, Just Dance mukaanlukien, on.

Lasten kanssa vietetty aika on instrumentaalista, eli hyödyllistä hupia ja kunhan siihen lisää vielä liikunnan, saadaan aika hyvä kombo. Jopa niin hyvä, että musiikkimaulla ei ole ollut pitkään aikaan mitään väliä, tietenkin siihen asti kunnes ei vaan lähde Good 4 u tai Believer. Tässä kohtaa täytyy muistuttaa myös, että mukana ei ole pelkkiä musiikkikappaleita vaan myös leikkejä, joita usein ohjastavat jonkinlaisissa kostyymeissa olevat tanssijat. Nämä sopivat erityisesti pienemmälle väelle, jotka eivät ole monen alakoululaisen tavoin altistuneet pop-musiikin kaupallisimmalle terälle.

Gyroskopiaa

Peli toimii aivan rikollisen hyvin siihen nähden miten paljon se nojaa liikeohjaukseen, joka on totuttuun tapaan ollut epätarkkaa. Pelisarjaan aikaisemmin tutustuneet tietävät tämän toki jo, mutta aloitin itse skeptikkona. Siksi ohitin aika usein sarjan pelit vain omalla ennakkokäsitykselläni, että eihän tämä nyt millään voi toimia kunnolla. Olen myös itse pelinkehittäjä ja tiedän kokemuksesta miten haastavaa on saada aikaan kunnolla toimiva gyroskooppinen ohjaus.

Biisilistasta. Se on, sanotaanko nyt vähän ulkopuolisen tarkkailijan toimesta, aika hyvä. Pelkkää länsimaista tavaraa plus K-pop ei ole, vaan on otettu jokunen kappale muualtakin. HLBTI-väkeä on myös muistettu Todrick Hall -yhteistyön lisäksi parilla klassikolla, joista toinen on Bronski Beatin seesteisempi Smalltown Boy ja toinen taas yli kolme vuosikymmentä sitten edesmenneen Sylvesterin diskobängeri You Make me Feel (Mighty Real). Yleisesti ottaen biisilistoja kokoavat tuntuvat olevan aika hyvin perillä tämän hetken momentumista, josta kertoo ainakin se, että K-popia on tälläkin listalla melko paljon, joka on maailmanlaajuiseksi levinneenä ilmiönä positiivinen globalisaation sivujuoni.

Yhteenveto

Pelimoodeja on kivasti. Peruspelin ohelle löytyvät ainakin lapsille sopivat leikit, kaksin voi pelata niin vastakkain kuin yhteen pistepottiin tähdäten ja treenaamiseen sopiva hikimoodikin löytyy. Just Dance 2022 ja sarjansa on keskeisimpiä Nintendo Switchille saatavia exergaming -pelejä, joilla saa varmasti kunnon kohoamaan kunhan jaksaa sitoutua

Mitä voin tästä sanoa? Onko tämä hyvä? Ilman muuta. Onko tämä järjellistä liikuntaa? Ehdottomasti. Ei tämä samoista naruista vedä kuin joku muu joulumarkkinoiden kärkilistalla oleva peli, mutta jos haluaa koko perheelle oikeasti hyvän liikunnallisen pelin, niin tämä kannattaa laittaa pakettiin. Lasten energiaa tällä saa myös aika hyvin purettua. Sen saa Nintendon omasta kaupasta ja myös todennäköisesti sieltä mistä sen maidonkin ostaa.

Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä

Ubisoft Bordeaux’n hiljainen LinkedIn-päivitys on saanut Assassin’s Creed -fanit liikkeelle. Studion juniori-3D-mallintaja on merkinnyt työskentelevänsä lokakuusta 2025 alkaen julkaisemattoman projektin parissa ja se on riittänyt käynnistämään uudelleen huhumyllyn AC1-remakesta.

Varmoja faktoja ei profiilin perusteella saada, mutta palaset sopivat yhteen yllättävän hyvin. Bordeaux on jo pitkään ollut yksi Assassin’s Creed -sarjan tukijaloista. Studio viimeisteli Mirage-pelin sekä Valley of Memory -lisäsisällöt, jotka keräsivät yhdessä jo 10 miljoonaa pelaajaa vuonna 2025.

Huhuttu projektinimi ”Stardust” on pyörinyt vuodoissa jo pitkään, ja sisäpiirilähteiden mukaan se olisi nimenomaan ensimmäisen Assassin’s Creedin moderni uusversio. Ubisoft ei ole vahvistanut mitään, mutta aikataulut tuntuvat istuvan. Stardustin odotetaan ilmestyvän Black Flag -remaken jälkeen, jonka julkaisun kerrotaan osuvan ennen maaliskuun 2026 loppua.

Jos nämä tiedonmuruset pitävät paikkansa, Bordeaux’n lokakuussa käynnistynyt kehitystyö olisi looginen askel kohti vuoden 2027 julkaisua. Toistaiseksi kaikki on kuitenkin virallisesti vain spekulaatiota, mutta Assassin’s Creedin alkulähteille palaava remake olisi eittämättä yksi sarjan toivotuimmista projekteista.

Assassin’s Creed Shadows saa Attack on Titan -yhteistyön Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows saa Attack on Titan -yhteistyön

Ubisoft yllättää Assassin’s Creed Shadows -pelaajat uudella crossoverilla, jossa animehitti Attack on Titan sekoittuu historialliseen varjomaailmaan. Uusi tarinatehtävä julkaistaan 25. marraskuuta, ja se on täysin ilmainen, mutta vain kuukauden ajan, eli 22. joulukuuta mennessä se kannattaa kokea ennen kuin varjot katoavat.

Tehtävä kestää noin 15 minuuttia ja tarjoaa perinteisen Assassin’s Creed -elämyksen ripauksella titanien tuomaa jännitystä. Lisäksi pelaajat voivat halutessaan hankkia maksullisia kosmeettisia lisäosia, joilla varustaa pelin hahmoja anime-teemalla.

Attack on Titan on Shadowsin toinen suuri crossover Dead by Daylightin jälkeen. Ubisoft on luvannut jatkaa pelin tukemista uusilla ilmaisilla päivityksillä myös vuonna 2026, ja viimeisin päivitys toi peliin muun muassa Critical Role -ääninäyttelijä Robbie Daymondin hahmon sekä fanien rakastaman lemmikkikissan.

Assassin’s Creed Shadows on myös osa Amazonin Black Friday -tarjouksia, ja peli on puoleen hintaan, mikä tekee crossoverin kokeilemisesta houkuttelevampaa. Ubisoftin mukaan Shadows on kerännyt yli 5 miljoonaa pelaajaa, joten se on yhä suosittu valinta historiallisen toiminnan ystäville.

Jos siis haluat hyppiä muureja pitkin titanien varjossa ja samalla napata uuden tehtävän ilmaiseksi, nyt on aika tarttua tilaisuuteen ennen kuin aikaraja umpeutuu.