Tanssipeli Just Dance 2023 ilmestyi tänään konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Tanssipeli Just Dance 2023 ilmestyi tänään konsoleille

Just Dance 2023

Maailman suosituin tanssipelisarja saapuu bailaajien ja bilettäjien iloksi Edition -versiona. Uuden sukupolven tanssikokemus sisältää uudistetun verkkopelitilan, aiempaa monipuolisemman pelikokemuksen ja aikansa kuumimmat tanssikappaleet.

Ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa on luvassa kokonaisvaltainen ja sosiaalinen verkkopelikokemus. Tämä mahdollistaa jopa viiden ystävän tai tanssikaverin kanssa bailaamisen ympäri maailmaa. Yhteiseen verkkopelisessioon liittyvät pelaajat voivat näin olla vuorovaikutuksessa toistensa kanssa hauskalla kuvakejärjestelmällä. Lisäksi he voivat yhdessä valita kappaleita sekä tanssia keskenään samojen biisien tahdissa.

Nämä verkkopelikokemukset ovat koettavissa pelialustasta riippumatta eli pelialustojen välisenä ristiinpelikokemuksena. Verkkopelin ohella mukana on perinteinen yhden ja saman pelilaitteen äärellä nautittava moninpeli.

Monipuolisemman pelattavuuden ohella myös pelin käyttöliittymää on uudistettu ja muokattu entistä ilahduttavampaan suuntaan. Pelin värikäs ulkoasu on pirteä ja kolmiulotteinen kokemus täynnä kauniita sävyjä ja valaisevaa energiaa. Ennen kaikkea käytettävyys on sujuvaa ja pelivalikoissa liikkuminen helppoa.

Uudenlaisen henkilökohtaisesti räätälöidyn suositusjärjestelmän ansiosta peli osaa suositella pelaajalle kappaleita ja soittolistoja pelaajan tykkäämien kappaleiden mukaan. Pelaaja voi myös kerätä pisteitä omista tanssisuorituksista, joilla mitataan edistymistä tanssijoiden pistelistalla. Mitä paremmin ja taidokkaammin pelaaja suoriutuu tanssista, sitä suurempi pistepotti on luvassa palkinnoksi.

Kerätyillä pisteillä voidaan lunastaa käyttöön hauskoja kosmeettisia lisäyksiä ja koristeita omalle tanssihahmolleen. Lisäksi pelaaja voi tuunata tanssikokemustaan muokkaamalla tanssien taustoja, värivalintoja, nimikylttiään ja paljon muuta. Pisteillä voi myös avata käyttöön uudenlaisia viestitarroja, joilla voi viestiä muiden verkkopelaajien kanssa.

Pelin kruunaa alati päivittyvä sisältö. Näitä ovat uudet kappaleet, pelitilat ja kausikohtaiset tapahtumat. Mukana on 40 kuumaa suosikkikappaletta, jonka lisäksi pelaaja voi lunastaa käyttöönsä lisää biisejä Just Dance+ -palvelusta. Se sisältää yli 150 erilaista hittiä aiemmista Just Dance -peleistä. Mukana oleva kappalelista on kattava:

  • The Just Dancers – If You Wanna Party
  • CLiQ Ft. Ms. Banks, Alika – Anything I Do
  • Harry Styles – As It Was
  • BTS Ft. Halsey – Boy With Luv
  • Evanescence – Bring Me To Life
  • Justin Timberlake – CAN'T STOP THE FEELING!
  • Electric Six – Danger! High Voltage
  • The Trammps – Disco Inferno
  • Olivia Rodrigo – drivers license
  • BTS – Dynamite
  • Charli XCX – Good Ones
  • Glass Animals – Heat Waves
  • Taylor Swift – I Knew You Were Trouble
  • Bruno Mars – Locked Out of Heaven
  • Zara Larsson – Love Me Land
  • Kylie Minogue – Magic
  • Apashe ft. Wasiu – Majesty
  • Ava Max – Million Dollar Baby
  • K/DA Ft. Madison Beer, (G)I-DLE, Lexie Liu, Jaira Burns & Seraphine – MORE
  • Linkin Park – Numb
  • Dua Lipa – Physical
  • Red Velvet – Psycho
  • Imagine Dragons – Radioactive
  • Clean Bandit Ft. Jess Glynne – Rather Be
  • RuPaul – Sissy That Walk
  • The Kid LAROI & Justin Bieber – STAY
  • Ava Max – Sweet But Psycho
  • Lady Gaga Ft. Beyoncé – Telephone
  • Billie Eilish – Therefore I Am
  • Shawn Mendes, from Sony's Lyle, Lyle, Crocodile – Top of the World
  • Britney Spears – Toxic
  • Top Culture – Walking On Sunshine
  • ITZY – WANNABE
  • Major Lazer, The Flexican, FS Green & Busy Signal – Watch Out for This (Bumaye)
  • Disney's Encanto – We Don't Talk About Bruno
  • Bea Miller – Welcome to the Playground
  • Apashe Ft. Alina Pash – Witch
  • Doja Cat – Woman
  • The Sunlight Shakers – Wouldn't It Be Nice
  • Tigermonkey – Zooby Doo

Tanssiliikkeitä peli seuraa älypuhelimen avulla, johon voidaan ladata ilmainen Just Dance Controller -sovellus. Se on saatavilla - ja -versioina.

Just Dance 2023 Edition on saatavilla tänään Nintendo , ja sekä S -pelikonsoleille. Pelin suositusikäraja on PEGI 3.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.