Tappava ase 5 -elokuvan kehitys takkuilee edelleen – ”Syystä tai toisesta sitä ei vain saada tuotantoon” Kommentit pois päältä artikkelissa Tappava ase 5 -elokuvan kehitys takkuilee edelleen – ”Syystä tai toisesta sitä ei vain saada tuotantoon”

Alkuperäisen Tappava ase -elokuvan käsikirjoittaja Shane Black on paljastanut uutta tietoa kauan odotetun viidennen osan kehitysvaikeuksista. Elokuva on jumittunut kehitysvaiheeseen useista syistä, vaikka pääosan esittäjä Mel Gibson toimii ohjaajana.

”Tilanne on vaikeutunut Richard Donnerin poismenon jälkeen,” Black kertoo ScreenRantille Saturn-palkintojen yhteydessä. Hänen mukaansa suurin haaste on löytää tarina, joka tuntuisi luonnolliselta jatkolta alkuperäisille elokuville ja toisi sarjalle arvoisensa päätöksen.

Gibson on kuitenkin antanut toiveikkaita päivityksiä projektin tilasta. Syyskuussa 2024 hän kertoi FanX-tapahtumassa käsikirjoituksen olevan valmis ja kuvaili sitä jopa sarjan parhaaksi. ”Syystä tai toisesta sitä ei vain saada tuotantoon. En osaa edes selittää miksi,” Gibson totesi.

Elokuvan käsikirjoitusta on työstetty useamman kirjoittajan voimin. Richard Wenk kirjoitti alkuperäisen version, jota Jez Butterworth on sittemmin muokannut. Lisäksi edesmennyt ohjaaja Richard Donner ehti kirjoittaa osan käsikirjoituksesta ennen kuolemaansa, ja tätä materiaalia on hyödynnetty uudessa versiossa.

Tappava ase -sarja alkoi vuonna 1987, ja viimeisin osa nähtiin vuonna 1998. Jos viides osa toteutuu, Gibson palaisi Martin Riggsin rooliin ja Danny Glover Roger Murtaughin hahmoon.

Elisa tuo e-urheilun Vaasaan uudella pohjoismaisella Counter-Strike 2 -turnauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Elisa tuo e-urheilun Vaasaan uudella pohjoismaisella Counter-Strike 2 -turnauksella

laajentaa e-urheilutoimintaansa Pohjoismaihin järjestämällä uuden -turnaussarjan, Elisa Nordic Championship 2025:n. Tapahtuma tuo e-urheilun ensimmäistä kertaa Vaasaan ja tarjoaa tier 2 -tason joukkueille tilaisuuden kerätä arvokkaita -rankingpisteitä sekä kilpailla merkittävästä palkintopotista.

Turnaus käynnistyy studiovaiheella 20.–22. toukokuuta, josta neljä parasta joukkuetta etenee finaalivaiheeseen. Finaalit pelataan Vaasan Sähkö Areenalla 23.–24. toukokuuta 2025. Kahdeksan osallistuvaa joukkuetta valitaan alueellisista karsintaturnauksista eri Pohjoismaissa.

Elisa toteuttaa turnaussarjan yhteistyössä ruotsalaisen Fragbiten, tanskalaisen Dust2.dk:n ja norjalaisen MistGamesin kanssa. Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa pohjoismaista kilpailutoimintaa ja tarjota joukkueille väylä kansainväliselle tasolle.

Tapahtuma on merkittävä myös Vaasan kaupungille ja paikallisille yrityksille, tarjoten mahdollisuuden tavoittaa nuoria aikuisia ja vahvistaa brändiään. Lipunmyynti finaalitapahtumaan alkaa 1. maaliskuuta 2025, ja tapahtuman ikäraja on 16 vuotta, huoltajan kanssa 13 vuotta. Liput voi ostaa tapahtuman sivuilta.

Rainbow Six Siege kokee ennennäkemättömän uudistuksen: luvassa Siege X Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Siege kokee ennennäkemättömän uudistuksen: luvassa Siege X

Rainbow Six Siege

on ilmoittanut merkittävästä uudistuksesta -peliin nimeltä Siege X. Tämä päivitys kuvataan pelin historian suurimmaksi muutokseksi, joka tuo mukanaan uutta taktista pelattavuutta, graafisia ja äänipäivityksiä sekä muita parannuksia.

Siege X ei ole Rainbow Six Siege 2, vaan laaja päivitys nykyiseen peliin. Sen tarkoituksena on valmistaa kilpailullinen moninpeli toiselle vuosikymmenelleen live-palveluna. Ubisoft aikoo paljastaa lisätietoja Siege X:stä 13. maaliskuuta järjestettävässä Siege X Showcase -tapahtumassa.

Rainbow Six Siege on kokenut merkittävän muutoksen joulukuun 2015 vaikeasta julkaisustaan. Peli on noussut yhdeksi videopelien historian dramaattisimmista käänteistä Final Fantasy 14:n ja No Man's Skyn rinnalla. Viimeisen vuosikymmenen aikana Rainbow Six Siege on osoittautunut luotettavaksi tulonlähteeksi Ubisoftille, erityisesti yhtiön kohdatessa haasteita muiden live-palvelupelien kanssa.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege on saatavilla -, -, - ja -konsoleille sekä :lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.