Taskmasterin kohtalo yllätti jopa Thunderbolts-elokuvan käsikirjoittajan Kommentit pois päältä artikkelissa Taskmasterin kohtalo yllätti jopa Thunderbolts-elokuvan käsikirjoittajan

Marvelin -elokuva, joka on sittemmin nimetty uudelleen nimellä – toi mukanaan yllättävän juonenkäänteen, joka hämmästytti paitsi faneja, myös yhtä sen alkuperäisistä käsikirjoittajista, Eric Pearsonia.

Monet odottivat, että elokuva karsisi pois joitakin vähemmän tunnettuja antisankareita, mutta silti Olga Kurylenkon esittämän Taskmasterin (Antonia Dreykov) äkillinen kuolema elokuvan alkuvaiheessa tuli shokkina, jopa Pearsonille itselleen. Alkuperäisessä käsikirjoituksessa Taskmasterilla oli merkittävä rooli, ja hänen oli tarkoitus luoda syvä yhteys Ava Starrin eli Ghostin kanssa. Molemmat hahmot olivat kokeneet elämänsä laboratoriossa, toisten kontrolloimina, ja heidän tarinansa olisi syventänyt elokuvan teemoja vapaudesta ja identiteetistä.

Pearson paljasti haastattelussa, että vaikka hän oli siirtynyt muihin projekteihin Hollywoodin lakkojen aiheuttamien viivästysten vuoksi, Taskmasterin kohtalo elokuvan lopullisessa versiossa oli hänelle suuri yllätys.

Se oli suurin shokki minulle. – Pearson kertoo katsottuaan ensimmäisen valmiin leikkauksen.

Vaikka Taskmasterin syvällisempi tarina jäi kuvaamatta, Pearson sanoo ymmärtävänsä muutokset ja tuntee silti ylpeyttä lopputuloksesta.

Elokuvan tunnelma oli silti juuri sellainen kuin halusinkin. – Pearson jatkoi.

Marvelin muuttuva elokuvamaailma näyttää jälleen kerran, kuinka suuriin päätöksiin päädytään usein kulissien takana – joskus jopa käsikirjoittajien tietämättä.

Pedro Pascal halusi puhua ”60-luvun aksentilla” Fantastic Fourissa – Marvel otti luulot pois Kommentit pois päältä artikkelissa Pedro Pascal halusi puhua ”60-luvun aksentilla” Fantastic Fourissa – Marvel otti luulot pois

Pedro Pascal, joka näyttelee Reed Richardsia tulevassa Marvelin elokuvassa , harjoitteli alkuperäistä 1960-luvun aksenttia roolia varten, mutta joutui luopumaan siitä yhtiön toiveesta.

Elokuva sijoittuu vaihtoehtoiseen 60-luvun maailmaan, joten aikakauden puhetapa olisi ollut luonnollinen valinta. Pascal kertoi Vanity Fairille, että hän pääsi hyvin kiinni tuohon Transatlantic-aksenttiin, jota myös Mid-Atlantic-aksentiksi kutsutaan, ja heillä oli mukana murrevalmentaja auttamassa. Silti pyysi häntä puhumaan kuin itse.

Pascal kertoi, että oli vaikea päästää irti aksentista, koska oli niin uppoutunut rooliin ja halusi tuoda jotain uutta hahmoon. Hän toivoo, että lopputulos on jotain, mitä fanit eivät ole aiemmin nähneet.

Muita elokuvan näyttelijöitä ovat Vanessa Kirby, Joseph Quinn, Ebon Moss-Bachrach, Ralph Ineson ja Julia Garner. Ohjaajan vaihtuminenkin on herättänyt keskustelua: Jon Watts luopui pestistään ja tilalle tuli WandaVisionin Matt Shakman. Watts kertoi, että ison elokuvan ja koronapandemian paineet veivät häneltä voimat.

Fantastic Four saa ensi-iltansa 25. heinäkuuta, ja innokkaat fanit voivat odottaa jotain vähän erilaista, myös äänen puolesta.

Marvel Studiosin Thunderbolts julkaistaan digitaalisesti 1. heinäkuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Studiosin Thunderbolts julkaistaan digitaalisesti 1. heinäkuuta

Cinematic Universen uusin tulokas, , saapuu kotikatsomoihin heinäkuun alussa. Elokuva julkaistaan digitaalisessa myynnissä 1.7. Apple TV:ssä, SF Anytime -palvelussa ja Viaplayn valikoimassa.

Kesän toimintaelokuvien joukkoon liittyvä Thunderbolts kokoaa yhteen joukon MCU:n epätavallisimpia hahmoja: Yelena Belovan, Bucky Barnesin, Red Guardianin, Ghostin, Taskmasterin ja John Walkerin. Ryhmä joutuu vastentahtoisesti yhteistyöhön, kun heidät lähetetään vaaralliselle tehtävälle, joka pakottaa jokaisen kohtaamaan oman menneisyytensä.

Elokuvassa sekoittuvat nopea toiminta, musta huumori ja yllättävät emotionaaliset hetket. Thunderbolts on saanut kriitikoilta kiitosta monipuolisuudestaan ja roolihahmojen vivahteikkuudesta, ja sitä on kuvailtu yhdeksi Marvelin mieleenpainuvimmista ensemble-seikkailuista viime vuosilta.

Digitaalisen julkaisun yhteydessä on tarjolla myös runsaasti lisämateriaalia: mukana on muun muassa poistettuja kohtauksia, pilalle menneitä otoksia, ohjaajan kommenttiraita sekä kurkistus elokuvan kansainväliseen tuotantoprosessiin. Yksi kohokohdista on katsaus kuvauksiin Malesiassa, jossa nähtiin muun muassa näyttelijä Florence Pughin stunttityöskentelyä pilvenpiirtäjän huipulla.

Thunderbolts tarjoaa uudenlaisen näkökulman supersankaritarinoihin ja täydentää Marvelin elokuvauniversumia epätavallisella, mutta samaistuttavalla tavalla. Digitaalinen julkaisu tuo elokuvan laajan yleisön saataville heti heinäkuun alussa.