Tätä kaikkea on luvassa uudessa Cyberpunk 2077 -lisäosassa Phantom Liberty – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tätä kaikkea on luvassa uudessa Cyberpunk 2077 -lisäosassa Phantom Liberty – katso traileri

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

CD Projekt RED on julkaissut uuden pelivideon tulevasta -lisäosasta Phantom Liberty. Videoilla nähdään mitä kaikkea uutta on luvassa kuten mm. uusia aseita, ajoneuvoja sekä kauan kaivattu uudistettu poliisijärjestelmä.

Lisäosa tuo mukanaan myös täysin uudistetun Perk-järjestelmän, joka sisältää myös uusia taitoja. Taistelu on entistä dynaamisempaa ja vihollisten tekoälyä on paranneltu.

Vihdoin peliin saadaan myös kunnolliset poliisit, jotka reagoivat realistisemmin pelaajan toimiin kuten järjestävät tiesulkuja ja ajavat pelaajia takaa.

Uusien ajoneuvojen lisäksi peliin on saatu myös ajoneuvojen välinen taistelu. Pelaajat voivat hakkeroida muita ajoneuvoja ajaessaan ja myös ampua takaa-ajajia kohti.

Lisäosassa nähdään Johnny Silverhandin lisäksi Idris Elban salainen agenttihahmo Solomon Reed. Johnny ja päähahmo V joutuvat vaaralliseen agenttitehtävään Dogtown alueelle.

Phantom Liberty ilmestyy syyskuun 26. päivä ja sekä S -konsoleille, että :lle. Cyberpunk 2077 on parhaillaan saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.