Taxi Life -ajosimulaatio laajenee pakettikuljetuksiin uuden lisäosan myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Taxi Life -ajosimulaatio laajenee pakettikuljetuksiin uuden lisäosan myötä

tarjoaa nyt pelaajille mahdollisuuden laajentaa taksiyrittäjän arkea pakettikuljetuksiin uuden Delivery Driver -lisäosan avulla. NACONin julkaisemassa ja PAN Visionin jakelemassa ajosimulaatiossa pelaajat voivat vaihtaa taksinsa lava-autoon ja ryhtyä kuljettamaan asiakkaiden paketteja ympäri Barcelonan katuja.

Uusi lisäosa tuo mukanaan täysin uudenlaista tekemistä, kun pelaajat voivat suunnata varastolleen valitsemaan kuljetustehtäviä ja toimittaa lähetyksiä GPS-järjestelmän opastamana.

Lue myös: Mielenkiintoinen idea huonolla toteutuksella – arvostelussa Taxi Life

Pakettikuljetukset tuovat peliin uusia haasteita, kuten helposti hajoavien lähetysten käsittelyn ja vaaratilanteiden välttämisen matkan varrella. Nopeus on tärkeää, mutta huolimaton ajotyyli voi johtaa huonoihin asiakasarvioihin. Lisäksi pelaajat tarvitsevat tilavamman ajoneuvon, jonka hankkiminen on ensimmäinen askel kuriiritoiminnan aloittamisessa.

Taxi Life: A City Driving Simulator ja Delivery Driver -lisäosa on saatavilla – ja /S -konsoleille sekä :lle niiden omista kauppapaikoista. Pelin ikäraja on PEGI 3.

Forza Horizon 6 saapuu PS5:lle vielä vuoden 2026 aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 saapuu PS5:lle vielä vuoden 2026 aikana

on edelleen matkalla vuoden 2026 aikana. Kehittäjä vahvisti asian sen jälkeen, kun ilmoille nousi huhuja -version mahdollisesta lykkääntymisestä. Tarkkaa julkaisupäivää ei kuitenkaan vieläkään ole kerrottu.

Playground Games kehotti -pelaajia pysymään kuulolla ja lisäämään pelin PlayStation Storessa toivelistalle. PS5-versio julkaistaan siis myöhemmin tänä vuonna, mutta kalenteri alkaa näyttää jo melko täydeltä. Syys- ja lokakuulle on luvassa useita isoja julkaisuja, ja marraskuussa vastaan tulee vielä yksi varsin pieni peli nimeltä .

Marraskuu ei siten välttämättä olisi Forza Horizon 6 se kaikista otollisin julkaisuikkuna. GTA 6 odotetaan keräävän valtavan määrän pelaajien huomiota, ja pelissä on myös autoihin sekä ajamiseen liittyvää sisältöä. Joulukuu voisi tarjota hieman paremman sauman, vaikka silloin Rockstarin jättipelin ympärillä pyörivä hype on edelleen varmasti melkoinen.

PS5-versiolla on kuitenkin hyvät lähtökohdat. oli PlayStation 5:n suuri menestys, vaikka peli saapui Sonyn konsolille huomattavasti alkuperäisen julkaisunsa jälkeen. Myös Forza Horizon 6 on kerännyt runsaasti kehuja. Nyt näyttääkin siltä, että Playgroundilla on vielä muutama kuukausi aikaa painaa kaasua ja saada PS5-versio maaliin ennen vuoden vaihtumista.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan 5 natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.