Taxi Life -simulaatiossa ajetaan taksia ja johdetaan omaa yritystä Kommentit pois päältä artikkelissa Taxi Life -simulaatiossa ajetaan taksia ja johdetaan omaa yritystä

Taxi Life

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema -taksisimulaatio ei rajoitu vain ajamiseen, vaan tarjoaa pelaajille mahdollisuuden hallita kokonaista taksifirmaa.

Barcelonan miljoonakaupunkiin sijoittuva peli on yhtäältä sekä taksin ajamiseen keskittyvä ajosimulaatio että taksiyrityksen hallintaa mallintava managerointikokemus. Siinä missä taksikuskina keskitytään sekä asiakaspalveluun että turvalliseen ajamiseen, pelin bisnespuolella opitaan oman yrityskulttuurin niksit ja ihmistenhallintataidot. Yrityspuolella omaa taksiyhtiötä johdetaan muun muassa ostamalla lisää autoja omaan talliin sekä palkkaamalla uusia kuljettajia omistetuille autoille. Tämä lisää työmäärää, mutta kasvattaa samalla yrityksen varallisuutta ja lisää uusia työmahdollisuuksia.

Yritystä johdettaessa on tärkeää ymmärtää erilaisia kuljettajia ja myös omistaa erilaisia autoja. Sekä ajaessa että yritystä johdettaessa osalla asiakkaista on erityistoiveita, joihin vastaamalla pelaaja voi netota paremmat tulot ja lisää kokemuspisteitä. Siinä missä rahalla voi ostaa uusia autoja ja palkata lisää työntekijöitä, kokemuspisteitä tarvitaan uusien taitojen avaamiseen sekä ajo- että yrityksenjohtopuolella.

Ajaessa kaikki asiakkaat eivät ole helppoja turisteja, sillä osa asiakaskunnasta saattaa haluta keskustella tai esittää erikoistoiveita, kuten nopeaa kuljetusta säännöistä välittämättä. Vastaavasti osa asiakkaista saattaa olla hyvinkin tarkkoja sääntöjen noudattamisesta ja antaa palautetta huolimattomuudesta. Mikäli pelaaja kykenee noudattamaan asiakkaiden toiveita tarkasti, tämä myös näkyy palkkapussissa.

Oman muuttujansa ajokokemukseen tekevät poikkeustilanteet, kuten onnettomuudet, kolarit ja tietyöt. Joskus tie voi olla suljettu, toisinaan taas ruuhkainen ja on pelaajan tehtävänä kuljettajana keksiä ratkaisu moisiin tilanteisiin.

Barcelonan kaupunki on iso ja vaihteleva. Samalla se tarjoaa valtavat määrät erilaisia katuja ja teitä nähtäväksi ja ajettavaksi. Vastaavasti pelin yrityspuoli sisältää paljon kiehtovaa tekemistä ja näin täydentää pelin ajokokemusta miellyttävän erilaisella lisätekemisellä.

Taxi Life: A City Driving Simulator julkaistaan 7. maaliskuuta 2024 sekä , ja S -konsoleille että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 3. Taxi Life: A City Driving Simulator täydentää NACONin Life-pelisarjaa, josta aiemmin on julkaistu ravintolaelämään keskittyvä Chef Life – A Restaurant Simulator ja junamaailmaan uppoutuva Train Life: A Railway Simulator.

Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion Kommentit pois päältä artikkelissa Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion

Pelialan konkarin Shinji Mikami johtama studio on siirtynyt kokonaan korealaisen -yhtiön omistukseen. Kaupan myötä Shift Up vastaa jatkossa studion pelien julkaisemisesta ja globaalista tuesta, eli tähtäin on selvästi kansainvälisillä markkinoilla.

Mikami tunnetaan Resident Evil -sarjan luojana sekä peleistä kuten Devil May, Dino Crisis ja The Evil Within. Shift Up tunnetaan muun muassa peleistä ja , joten kyse ei ole mistään pienestä pelurista. Yhteistyötä juhlistettiin julkaisemalla video, jossa Mikami ja yhtiön toimitusjohtaja Kim Hyung Tae keskustelevat yhteisestä visiostaan, kunnianhimoisesta pelistä, jossa ei tingitä laadusta tai luovuudesta.

Kaksikon mukaan yhteistyö syntyi harvinaisen hyvin yhteen osuvista tavoitteista. Molemmat puhuvat yhteisestä vakaumuksesta ja halusta luoda jotain suurta. Mikami kehuu erityisesti Kimiä käytännönläheiseksi tekijäksi, joka on itse mukana pelinkehityksessä, eikä vain johtamassa sitä etäältä.

Kulisseissa Unbound on jo työstämässä uutta alkuperäispeliä, jota kuvaillaan AAA-laadun ja AA-laajuuden yhdistelmäksi. Samalla kehitteillä on myös pienempiä, kokeellisempia projekteja :lle ja konsoleille. Nyt kun julkaisupuoli on Shift Upin käsissä, kaikki projektit suunnataan suoraan globaalille yleisölle.

Tuore yritysosto antaa myös lisäpainoa aiemmille vihjailuille Mikamin ja Kimin yhteistyöstä. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, pelialalle voi olla syntymässä uusi kovan luokan tekijä ja ehkä seuraava suuri hitti.

Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun Kommentit pois päältä artikkelissa Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun

Jos olet joskus miettinyt, miltä näyttäisi länkkäriteemalla ja pikseligrafiikalla, vastaus on nyt täällä. Kehittäjäkaksikko ja julkaisija ovat julkaisseet uuden pelinsä Tombwaterin, joka yhdistää armottoman soulslike-haasteen mystiseen villiin länteen.

Pelaaja astuu yksinäisen revolverisankarin saappaisiin ja saapuu rapistuvaan Tombwaterin kaupunkiin etsimään kadonnutta ystäväänsä, sheriffi Elliott Flintwoodia. Vastassa ei kuitenkaan ole pelkkää pölyä ja hiljaisuutta, vaan karmivia, eldritch-henkisiä kauhuja, jotka uhkaavat sekä henkeä että mielenterveyttä.

Sisältöä Tombwaterissa riittää, sillä luvassa on peräti 95 vihollistyyppiä, 25 pomovastusta ja 16 erilaista aluetta. Pelin läpäisyyn saa uppoamaan arviolta 20–25 tuntia, eikä matka todellakaan ole sieltä helpoimmasta päästä. Kartta- ja tehtäväloki helpottavat suunnistamista, kun taas erilaisten tonicien ja räjähteiden valmistus tuo kaivattua etua taisteluihin.

Pelin taustalla ovat kehittäjät Max Mraz ja Jake Wagner, joista Mraz tunnetaan aiemmin esimerkiksi pelistä sekä -henkisestä demake-projektista . Itse asiassa Yarntown toimii eräänlaisena Tombwaterin esiasteena ja sen voi edelleen pelata ilmaiseksi.

on nyt saatavilla :lle -palvelussa. Jos synkkä tunnelma, haastavat pomotaistelut ja länkkäritwistillä höystetty kauhu kuulostavat houkuttelevalta, tässä voi olla seuraava pelipakkomielteesi.