Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen Kommentit pois päältä artikkelissa Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen

Kun tuli markkinoille, moni mietti, onko kyseessä vain pikku päivitys :stä. , PlayStationin oma studio, vakuuttaa, että uusi konsolisukupolvi toi mukanaan jotain erityistä, kuten DualSense-ohjaimen haptisen palautteen ja nopean SSD:n, jotka muuttavat pelaamisen nautinnon.

Studio loi muun muassa Astro’s Playroomin ja monesti palkitun Astro Botin, jotka esittelevät PS5:n ominaisuuksia ilman turhia kikkailuja. Haptinen palaute ja adaptiiviset liipaisimet eivät ole vain teknisiä jippoja, ne tekevät esimerkiksi esineiden vetämisestä, murskaamisesta tai hiomasta aistittavaa, mikä tuo uuden ulottuvuuden pelikokemukseen. SSD:n ansiosta kuoleman jälkeen uudelle yrittämiselle ei tarvitse odottaa, mikä tekee etenemisestä sulavampaa ja nautittavampaa.

Team Asobi ei tee pelejä itselleen vaan yleisölle. Studio keskittyy siihen, mikä todella lisää pelikokemusta, eikä yritä tunkea kaikkia PS5-ominaisuuksia jokaiseen peliin. Pienillä tiimeillä ja tarkasti suunnitelluilla prosesseilla syntyy sisältöä, joka tuntuu laadukkaalta ja hallitulta, vaikka pelit eivät olisi pitkiä, ne tarjoavat juuri oikean määrän nautintoa.

Studion johtaja Nicolas Doucet korostaa, että konsolikehittäminen antaa yhdenmukaisen kokemuksen mitä tiimi näkee kehityksessä, sitä pelaaja näkee kotona. Tämä tekee -peleistä “plug and play” -elämyksiä, joissa fokus on itse pelissä, ei yhteensopivuusongelmissa.

Team Asobi on myös läheisesti mukana uusien PlayStation-laitteiden prototyyppien testaamisessa. Studio kokeilee uusia ideoita nopeasti ja tuo ne käytäntöön demojen muodossa, mikä auttaa määrittelemään, mikä toimii ja mikä ei ennen kuin teknologia päätyy kuluttajille.

Lopputulos on pelejä, jotka ovat harkittuja, hauskoja ja aitoja pelaajille, eivät pelkästään tekniikan kokeilualustoja.

Emme tee pelejä itsellemme. Olemme täällä yleisön palveluksessa. – Team Asobi kommentoi.

GTA 6 saattaa ottaa ison ominaisuuden Red Dead Redemption 2:sta Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ottaa ison ominaisuuden Red Dead Redemption 2:sta

saattaa tuoda mukanaan suuren pelimekaniikan lainauksen -pelistä. Uusien tietojen perusteella Rockstar voi olla rajoittamassa sitä, kuinka paljon aseita pelaaja voi kantaa mukanaan kerralla.

6:n Ultimate Editioniin kuuluva autotalli sisältää asekaapin, jonka kerrotaan mahdollistavan varusteiden muokkaamisen eri tilanteisiin. Tämä pieni yksityiskohta on saanut fanit epäilemään, että peli käyttää Red Dead Redemption 2:n kaltaista järjestelmää, jossa kaikkia aseita ei enää kuljeteta mukana kuin taikurin loputtomasta taskusta.

Red Dead Redemption 2:ssa pelaaja pystyi kantamaan vain rajatun määrän suuria aseita ja käsiaseita. Loput jäivät esimerkiksi hevosen varusteisiin. Ratkaisu teki pelistä realistisemman, mutta jakoi pelaajien mielipiteitä, kun osa rakasti harkittua varustautumista ja taas osa kaipasi vapaampaa räiskintää GTA-tyyliin.

Myös aiemmin vuotaneissa -pelikuvissa nähtiin viitteitä siitä, että aseita voisi kuljettaa esimerkiksi selässä olevassa asehihnassa tai laukussa. Lisäksi pelin huhutaan sisältävän enemmän ryöstämiseen ja tavaroiden keräämiseen liittyviä ominaisuuksia, mikä muistuttaisi jälleen Red Dead Redemption 2:n maailmaa.

Rockstar ei ole vielä vahvistanut, miten lopullinen asejärjestelmä toimii, joten kyse on vielä arvailuista. Jos GTA 6 kuitenkin todella ottaa vaikutteita lännenelokuvamaisesta sisaruksestaan, pelaajat saattavat joutua miettimään varusteensa tarkemmin, eikä jokaiseen tilanteeseen enää lähdetä taskut täynnä raketinheittimiä.

GTA 6 julkaistaan 19. marraskuuta 2026 :lle ja Xbox Series X|S:lle. Sitä ennen Rockstar pitää pelaajat kiireisinä pienillä yksityiskohdilla, joista jokainen tuntuu käynnistävän uuden huhumyllyn.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja Xbox Series X|S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.