Tekken 8 -taistelupelin demo pelattavissa nyt PlayStation 5 -konsolilla – Xboxille ja PC:lle ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Tekken 8 -taistelupelin demo pelattavissa nyt PlayStation 5 -konsolilla – Xboxille ja PC:lle ensi viikolla

Tekken 8

Kauan odotettu -demo on nyt saatavilla -pelaajille ja saapuu ensi viikolla ja S -konsoleille sekä :lle 21. joulukuuta. Demo tarjoaa esimakua eeppisistä taisteluista, jotka odottavat täysversiossa, joka ilmestyy 26. tammikuuta 2024.

Vangitseva uusi traileri syventää entisestään Tekken 8:n kiehtovaan tarinaan nimeltään. Tämä kiehtova tarina seuraa Heihachin tappion jälkeisiä tapahtumia, kun maailma vajoaa kaaokseen Kazuya Mishiman ja hänen G Corporationinsa tyrannimaisen hallinnan alla. Jin Kazama, hänen poikansa ja paholaisgeenin kantaja, on ainoa sankari, joka kykenee estämään isänsä tuhoisat pyrkimykset.

Tekken 8 -demo tarjoaa upottavan kokemuksen sekä uusille tulokkaille että kokeneille sotureille tarjoten monipuolisen valikoiman pelitiloja tutkittavaksi. Sukella tarinan ”The Dark Awakens” ensimmäiseen lukuun, aloita Arcade Questin ensimmäinen luku (demossa muokattuna sisältönä) tai osallistu jännittäviin Super Ghost Battle -yhteenottoihin. Intensiivistä vastakkainasettelua varten testaa taitosi Versus Mode -tilassa, jossa Jin, Kazuya, Paul ja Nina ovat pelattavissa hahmoina. Kohtaa toisesi kolmella ikonisella kentällä – Urban Square (Ilta), Yakushima ja Sanctum – ja anna syvimmän taisteluviettisi päästä valloilleen.

Tekken 8 -demo on nyt saatavilla PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle sekä PC:lle 21. joulukuuta. Varsinainen peli ilmestyy 26. tammikuuta 2024. Ennakkotilaukset ovat parhaillaan avoinna Standard-, Deluxe- ja Ultimate Edition -versioille.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.

Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä Kommentit pois päältä artikkelissa Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä

-faneille on tarjolla kunnon annos nostalgiaa, sillä SUPER BOMBERMAN COLLECTION on nyt saatavilla fyysisenä versiona. Kokoelma tuo yhteen peräti kahdeksan Bomberman-peliä ja 13 eri versiota, ja mukana on myös sellaisia pelejä, joita ei ole aiemmin julkaistu länsimaissa.

Kokoelman kiinnostavimpiin sisältöihin kuuluvat ja , jotka ovat ensimmäistä kertaa pelattavissa englanniksi. Mukana on myös , joka saapuu länsimaihin ensimmäistä kertaa. Lisäksi pakettiin kuuluvat alkuperäiset Famicom-versiot peleistä Bomberman ja .

Vanhojen pelien kylkeen on lisätty muutamia nykypelaajalle tuttuja mukavuuksia. Kokoelmassa on esimerkiksi tallennustilat, kelaustoiminto, musiikkisoitin ja galleria, josta löytyy satoja kuvia. Uutena sisältönä mukana on Boss Rush -tila, jossa pääsee ottamaan aikahaasteena yhteen kaikkien kokoelman pelien pomovastustajien kanssa.

Fyysiset versiot ovat saatavilla Nintendo Switchille, :lle ja :lle. Perusversion lisäksi tarjolla on Deluxe- ja Collector’s Edition -versiot, joissa on pelin lisäksi esimerkiksi vaihtoehtoinen kansi, metallikotelo, pinssejä, juliste ja jopa pommin muotoinen stressilelu. Switch 2 -versio julkaistaan hieman myöhemmin, 30. lokakuuta, kun taas Collector’s Edition saapuu 16. lokakuuta.

Kokoelman fyysisissä painoksissa on hyödynnetty myös 1990-luvun alkuperäisiä animaatiokalvoja, joita käytettiin aikanaan pelien kansien, ohjekirjojen ja oppaiden tekemiseen. Lopputuloksena on paketti, joka yrittää yhdistää vanhan kunnon 16-bittisen Bombermanin ja muutaman modernin mukavuuden. Pommit siis räjähtävät kuten ennenkin, mutta tällä kertaa niiden äärelle ei tarvitse kaivaa vanhaa Super Nintendoa kaapista.