Tekken 8 -taistelupelin demo pelattavissa nyt PlayStation 5 -konsolilla – Xboxille ja PC:lle ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Tekken 8 -taistelupelin demo pelattavissa nyt PlayStation 5 -konsolilla – Xboxille ja PC:lle ensi viikolla

Tekken 8

Kauan odotettu Tekken 8 -demo on nyt saatavilla PlayStation 5 -pelaajille ja saapuu ensi viikolla Xbox Series X ja S -konsoleille sekä PC:lle 21. joulukuuta. Demo tarjoaa esimakua eeppisistä taisteluista, jotka odottavat täysversiossa, joka ilmestyy 26. tammikuuta 2024.

Vangitseva uusi traileri syventää entisestään Tekken 8:n kiehtovaan tarinaan nimeltään. Tämä kiehtova tarina seuraa Heihachin tappion jälkeisiä tapahtumia, kun maailma vajoaa kaaokseen Kazuya Mishiman ja hänen G Corporationinsa tyrannimaisen hallinnan alla. Jin Kazama, hänen poikansa ja paholaisgeenin kantaja, on ainoa sankari, joka kykenee estämään isänsä tuhoisat pyrkimykset.

Tekken 8 -demo tarjoaa upottavan kokemuksen sekä uusille tulokkaille että kokeneille sotureille tarjoten monipuolisen valikoiman pelitiloja tutkittavaksi. Sukella tarinan ”The Dark Awakens” ensimmäiseen lukuun, aloita Arcade Questin ensimmäinen luku (demossa muokattuna sisältönä) tai osallistu jännittäviin Super Ghost Battle -yhteenottoihin. Intensiivistä vastakkainasettelua varten testaa taitosi Versus Mode -tilassa, jossa Jin, Kazuya, Paul ja Nina ovat pelattavissa hahmoina. Kohtaa toisesi kolmella ikonisella kentällä – Urban Square (Ilta), Yakushima ja Sanctum – ja anna syvimmän taisteluviettisi päästä valloilleen.

Tekken 8 -demo on nyt saatavilla PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle sekä PC:lle 21. joulukuuta. Varsinainen peli ilmestyy 26. tammikuuta 2024. Ennakkotilaukset ovat parhaillaan avoinna Standard-, Deluxe- ja Ultimate Edition -versioille.

Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen Kommentit pois päältä artikkelissa Team Asobi näyttää, mitä PS5 todella osaa – pelejä pelaajille, ei itselleen

Kun PS5 tuli markkinoille, moni mietti, onko kyseessä vain pikku päivitys PS4:stä. Team Asobi, PlayStationin oma studio, vakuuttaa, että uusi konsolisukupolvi toi mukanaan jotain erityistä, kuten DualSense-ohjaimen haptisen palautteen ja nopean SSD:n, jotka muuttavat pelaamisen nautinnon.

Studio loi muun muassa Astro’s Playroomin ja monesti palkitun Astro Botin, jotka esittelevät PS5:n ominaisuuksia ilman turhia kikkailuja. Haptinen palaute ja adaptiiviset liipaisimet eivät ole vain teknisiä jippoja, ne tekevät esimerkiksi esineiden vetämisestä, murskaamisesta tai hiomasta aistittavaa, mikä tuo uuden ulottuvuuden pelikokemukseen. SSD:n ansiosta kuoleman jälkeen uudelle yrittämiselle ei tarvitse odottaa, mikä tekee etenemisestä sulavampaa ja nautittavampaa.

Team Asobi ei tee pelejä itselleen vaan yleisölle. Studio keskittyy siihen, mikä todella lisää pelikokemusta, eikä yritä tunkea kaikkia PS5-ominaisuuksia jokaiseen peliin. Pienillä tiimeillä ja tarkasti suunnitelluilla prosesseilla syntyy sisältöä, joka tuntuu laadukkaalta ja hallitulta, vaikka pelit eivät olisi pitkiä, ne tarjoavat juuri oikean määrän nautintoa.

Studion johtaja Nicolas Doucet korostaa, että konsolikehittäminen antaa yhdenmukaisen kokemuksen mitä tiimi näkee kehityksessä, sitä pelaaja näkee kotona. Tämä tekee PlayStation-peleistä “plug and play” -elämyksiä, joissa fokus on itse pelissä, ei yhteensopivuusongelmissa.

Team Asobi on myös läheisesti mukana uusien PlayStation-laitteiden prototyyppien testaamisessa. Studio kokeilee uusia ideoita nopeasti ja tuo ne käytäntöön demojen muodossa, mikä auttaa määrittelemään, mikä toimii ja mikä ei ennen kuin teknologia päätyy kuluttajille.

Lopputulos on pelejä, jotka ovat harkittuja, hauskoja ja aitoja pelaajille, eivät pelkästään tekniikan kokeilualustoja.

Emme tee pelejä itsellemme. Olemme täällä yleisön palveluksessa. – Team Asobi kommentoi.

Futurama valtaa Springfieldin – fanien tekemä modi hurmasi jopa alkuperäisen Hit & Run -suunnittelijan Kommentit pois päältä artikkelissa Futurama valtaa Springfieldin – fanien tekemä modi hurmasi jopa alkuperäisen Hit & Run -suunnittelijan

Futuraman ja Simpsonien fanit saivat tällä viikolla todellisen herkkupalan, nimittäin vanha hittipeli The Simpsons: Hit & Run on saanut näyttävän Futurama-modin, joka on kerännyt ylistystä jopa alkuperäisen pelin pääsuunnittelijalta.

Vuonna 2003 julkaistu The Simpsons: Hit & Run muistutti aikoinaan vahvasti Grand Theft Autoa, mutta Springfieldin kaduilla. Nyt sen tilalle on rakennettu kokonaan uusi maailma, New New York, jossa pelaaja pääsee seikkailemaan Fryn, Benderin ja professori Farnsworthin kanssa, tietenkin hover-autolla huristellen.

Modin demoversio on ladattavissa ilmaiseksi, kunhan omistaa alkuperäisen pelin PC:lle. Se sisältää neljä tarinatehtävää, katukisoja, asuja ja salaisuuksia. Dialogit ovat vielä toistaiseksi tekoälyn tuottamia, mutta moditiimin mukaan ammattinäyttelijät ovat jo nauhoittamassa lopullisia repliikkejä.

Myös alkuperäisen pelin luoja Joe McGinn on haltioissaan.

Tämä näyttää upealta! Haluan pelata sitä. – McGinn kommentoi modin trailerin yhteydessä.

Vaikka virallinen jatko-osa Simpsons-pelille on edelleen haave vain, fanien into ja luovuus pitävät pelisarjan elossa ja tällä kertaa futuristisessa muodossa, jossa Zoidbergkin saa vihdoin ansaitsemansa ruutuaikaa.