Nintendo Switch 2:n emulointi on ottanut merkittävän harppauksen eteenpäin vain muutamassa päivässä konsolin tietoturva-aukon paljastumisen jälkeen. Raporttien mukaan useat Nintendon suosituimmat pelit, kuten Mario Kart World ja Donkey Kong Bananza, ovat jo käynnistyneet tietokoneilla emulaation avulla.
PC:llä ja Macilla on kerrottu pyörivän myös pelejä Splatoon Raiders, Pokémon Pokopia ja Fire Emblem: Fortune’s Weave. Lisäksi kehittäjä willfaustcuber julkaisi X-palvelussa videon, jossa Mario Kart World toimii iPhone 18 Prolla. Hänen mukaansa pelin fyysisen muistin käyttö jäi alle 6,5 gigatavuun, mikä herättää kiinnostavia kysymyksiä myös mobiililaitteiden suorituskyvystä.
Kehityksen taustalla on Switch 2:n järjestelmäohjelmistosta löytynyt haavoittuvuus, jonka avulla konsolin laiteohjelmisto saatiin purettua. Tämä antaa emulaattorien kehittäjille paremmat mahdollisuudet selvittää, miten konsolin laitteisto ja ohjelmisto toimivat, ja jäljitellä niiden toimintaa tietokoneilla. Myös pelitiedostojen purkamisen kerrotaan onnistuneen.
Hyökkäyksessä hyödynnettiin muun muassa SmileBASIC 4 -pelin haavoittuvuutta sekä konsolin tiedostojärjestelmään liittyvää heikkoutta. Nintendo reagoi poistamalla SmileBASIC 4:n eShopista, mutta tämä ei välttämättä riitä pysäyttämään tutkimusta. Kehittäjät ovat jo nostaneet esiin mahdollisia vaihtoehtoisia tapoja hyödyntää haavoittuvuutta.
Vaikka pelien käynnistyminen on merkittävä askel, se ei vielä tarkoita, että Switch 2:n emulointi olisi valmis tai että pelit toimisivat ongelmitta kaikilla tietokoneilla. Emulaattorien kehitys voi kuitenkin edetä nopeasti, kun konsolin toimintaa ymmärretään entistä paremmin. Nintendon yksinoikeuspelit saattavat siis löytää tiensä PC:lle aiemmin kuin moni odotti, vaikka kehityksen jatko ja pelien käytännön toimivuus jäävät vielä nähtäviksi.