Tekken 8:n ohjaaja on yrittänyt kosiskella tunnettua vohveliravintolaa mukaan peliin – mutta toistaiseksi tuloksetta Kommentit pois päältä artikkelissa Tekken 8:n ohjaaja on yrittänyt kosiskella tunnettua vohveliravintolaa mukaan peliin – mutta toistaiseksi tuloksetta

Tekken 8

Katsuhiro Harada kertoi X:ssä (ent. Twitter), että hän on tietoinen fanien toiveesta saada Tekken 8:aan Waffle House -ravintolaa muistuttava taistelulava. Kyseessä on fanien keskuudessa toistuva vitsi ja pyyntö, jolle Harada on jo aiemmin osoittanut kiinnostusta. Hän kertoo yrittäneensä olla yhteydessä Waffle Houseen useiden eri kanavien kautta jo yli vuoden ajan, mutta vastauksia ei ole kuulunut.

Haradan mukaan hän epäilee (omien sanojensa mukaan puhtaasti spekulaationa), että Waffle Housen hiljaisuus voi liittyä siihen, että Tekken on taistelupelisarja – ja yritys ei ehkä halua yhdistyä väkivaltaiseen viihteeseen.

Koska Harada ei ole saanut vastausta, hän on pohtinut vaihtoehtoja, kuten pelin sisäistä parodiaravintolaa. Hän on jo ehdottanut nimeä ”Hustle House”, joka voisi toimia kunnianosoituksena ilman suoraa yhteistyötä.

Toistaiseksi ei siis näytä siltä, että Kazuya ja Jin ottaisivat mittaa toisistaan kanan ja vohveleiden keskellä. Mutta fanien toive elää – ja Harada vaikuttaa edelleen kiinnostuneelta ideasta.

Tekken 8 sai äskettäin 2.01-päivityksen, ja peliin on pian liittymässä uusi hahmo, Fahkumram. Season 2:n tasapaino-ongelmat ovat herättäneet keskustelua, ja Haradan mukaan tiimi tekee töitä “ympäri vuorokauden” kuullakseen palautetta ja parantaakseen peliä tulevissa päivityksissä.

Mortal Kombat 1 myy huonommin kuin edeltäjänsä Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat 1 myy huonommin kuin edeltäjänsä

Mortal Kombat

Mortal Kombat 1:n oli tarkoitus käynnistää sarja uudelleen näyttävästi, mutta lopputulos oli myynnillisesti vaisumpi kuin toivottiin. NetherRealm Studiosin mukaan peliä on myyty 6,2 miljoonaa kappaletta kaikilla alustoilla, eli selvästi vähemmän kuin Mortal Kombat X:n 12 miljoonaa tai Mortal Kombat 11:n huimat 15 miljoonaa.

Silti MK1 on tämän konsolisukupolven myydyin tappelupeli. Vertailun vuoksi Street Fighter 6 on yltänyt 5 miljoonaan kappaleeseen ja Tekken 8 kolmeen miljoonaan. Myös Dragon Ball: Sparking! Zero on tehnyt vahvan alun 5 miljoonalla kappaleella vain kolmessa kuukaudessa, mutta sen myyntipäivityksiä ei ole kuultu kevään jälkeen.

Sarjan vetovoima perustuu yhä sen helposti lähestyttävään ja brutaaliin luonteeseen, joka puree myös satunnaisempiin pelaajiin. Silti Mortal Kombat 1:n noin 60 prosentin pudotus myynneissä kahteen edeltäjään verrattuna on sarjan heikoin tulos kahteen sukupolveen.

Vaikka peli pitää hallussaan sukupolven kruunua, lisäsisältösuunnitelmat on jo pistetty jäihin odotettua heikompien myyntien vuoksi. Mortal Kombat on siis yhä kuningas, mutta tällä kertaa kruunu istuu hieman vinossa.

Tekken 8:n uusi taistelija herätti keskustelua Kommentit pois päältä artikkelissa Tekken 8:n uusi taistelija herätti keskustelua

Tekken 8:n tuore hahmo Miary Zo ei ehtinyt olla valokeilassa kauaa, ennen kuin keskustelu hänen ulkonäöstään roihahti täyteen liekkiin. Pelitaiteilija Del Walker julkaisi somessa oman version hahmosta, joka vastaa paremmin alkuperäistä konseptitaidetta ja fanit nyökkäilivät innosta.

Miary esiteltiin ensimmäistä kertaa Armor Kingin trailerin lopussa EVO 2025 -tapahtumassa. Monet kuitenkin kokivat, että hahmon lopullinen muotoilu ei tehnyt oikeutta hänen taustalleen. Walker korjasi asian, hänen versiossaan Miarylla on tummempi iho, täyteläisemmät huulet, napimpi nenä ja luonnolliset hiukset eli kaikki ne piirteet, jotka näkyivät alkuperäisessä hahmoluonnoksessa, mutta katosivat lopullisesta designista.

Miary Zo on Tekkenin ensimmäinen hahmo Madagaskarilta. Hän on nuori taistelija, joka on kehittänyt tyylinsä tarkkailemalla eläimiä luonnossa ja yhdistämällä liikkeitä perinteiseen Moraingy-kamppailulajiin sekä muihin afrikkalaisiin taistelutaitoihin. Hahmo saapuu peliin lokakuussa 2025.

Pelisarjan ohjaaja Kohei Ikeda kertoi kehittäneensä Miarya yhteistyössä paikallisten nuorten kanssa Madagaskarilla vieraillessaan. Vaikka tarkoitus oli kunnioittaa kulttuuria, osa faneista kokee, ettei hahmon visuaalinen ilme tee sitä täysin.

Fanien viesti Bandai Namcolle on selvä, vielä ehtii tehdä korjauksia. Ja pelimaailmassa, missä ulkonäkökin on osa iskua, sillä voi olla yllättävän suuri merkitys.