Teknologiaa ja Taidetta: HONOR Talents Design Awards etsii luovia kykyjä Kommentit pois päältä artikkelissa Teknologiaa ja Taidetta: HONOR Talents Design Awards etsii luovia kykyjä

Kansainvälinen Talents Global Design Awards -kilpailu on nyt käynnissä Euroopan alueella, ja hakuaika jatkuu 10. joulukuuta asti. Kilpailu on avoin opiskelijoille, ammattilaisille ja digitaalisen taiteen harrastajille, jotka haluavat esitellä taitojaan esimerkiksi graafisen suunnittelun, tuotesuunnittelun tai uuden median aloilla.

Vuoden 2025 Euroopan kilpailussa neljä teemaa yhdistävät teknologian, luovuuden ja osallistujien vision: Cultural Prosperity – Celebration, Renewal of Life – Return, Genesis – The Future ja Youth Convergence – Integration. Työt voidaan lähettää neljässä kategoriassa: älypuhelinten ja tablettien graafinen suunnittelu, HONOR-älykellojen muotoilu, lisävarusteet ja muut esineet sekä taide ja teknologia.

Voittajat saavat kansainvälistä näkyvyyttä HONOR-tuotteissa, mahdollisuuden vierailla Kiinassa ja tehdä yhteistyötä HONORin tuotekehitystiimien kanssa. Tuomaristossa toimii muun muassa Aalto-yliopiston emeritusprofessori Yrjö Sotamaa.

HONOR suunnittelee myös ohjelman laajentamista Keski-Euroopan ja Pohjoismaiden markkinoille vuonna 2026, vahvistaen luovan alan verkostoja ja yhteistyötä design-oppilaitosten, kulttuuri-instituutioiden ja innovaatiokeskusten kanssa.

Syksyn viihdeillat hoituvat vaikka sohvalta käsin – HONOR esittelee kolme laitetta arjen eri tilanteisiin Kommentit pois päältä artikkelissa Syksyn viihdeillat hoituvat vaikka sohvalta käsin – HONOR esittelee kolme laitetta arjen eri tilanteisiin

Pimeät illat houkuttelevat suoratoiston, pelaamisen ja musiikin pariin. nostaa syksyn viihdekäyttöön kolme laitetta: Pad 20 -tabletin, 600 Smart 5G -puhelimen ja Watch 6 -älykellon. Yhteisiä nimittäjiä ovat suuret näytöt, pitkät akunkestot ja arjen käyttöä helpottavat ominaisuudet.

HONOR Pad 20 on 12,1 tuuman 3K-näyttö, 120 hertsin virkistystaajuus ja kuuden kaiuttimen äänijärjestelmä. Valmistajan mukaan 10 100 milliampeeritunnin akku riittää pitkään käyttöön. Snapdragon 7 Gen 3 -piiri pyörittää suoratoistoa ja moniajoa, ja erillisellä Bluetooth-näppäimistöllä sekä hiirellä tabletin voi muuttaa myös työpisteeksi.

Puhelimessa HONOR 600 Smart 5G valttina on 7 700 milliampeeritunnin akku, jolle luvataan jopa kuuden vuoden käyttöikä. 45 watin pikalataus, IP64-luokitus ja pudotussuojaussertifikaatti on suunnattu arkiseen käyttöön. Lisäksi puhelimessa on tekoälypainike, Snapdragon 4 Gen 4 -suoritin ja 128 gigatavua tallennustilaa.

HONOR Watch 6 -älykello puolestaan painaa 41 grammaa ja tarjoaa valmistajan mukaan jopa 35 päivän akunkeston. Sen ominaisuuksiin kuuluvat yli 120 urheilutilaa, hyvinvoinnin seuranta, kahden puhelimen paritus sekä lähimaksaminen. Kirkkauden luvataan yltävän 3 000 nitiin.

HONORin mukaan laitteet täydentävät toisiaan: tabletilla katsotaan sisältöjä suurelta näytöltä, puhelin kulkee mukana ja älykello auttaa pitämään arjen sekä liikunnan hallinnassa. Tiedotteessa ei kerrota laitteiden hintoja tai tarkkoja saatavuustietoja.

HONORin robottipuhelin haluaa tuoda elokuvakameran taskuun Kommentit pois päältä artikkelissa HONORin robottipuhelin haluaa tuoda elokuvakameran taskuun

esitteli Venetsian elokuvajuhlilla hieman tavallisesta poikkeavaa puhelinta. Yhtiön on robottipuhelimeksi kutsuttu laite, jonka erikoisuuksiin kuuluu mekaaninen gimbal-vakautus ja elokuvantekoon suunnattuja kuvausominaisuuksia. Laite nähtiin nyt 83. Venetsian elokuvajuhlilla, joissa HONOR toimi kiinankielisten elokuvien kansainvälisen edistämisohjelman strategisena kuvauskumppanina.

HONOR on kehittänyt robottipuhelinta yhdessä elokuvatekniikan jättiläisen ARRIn kanssa. Tarkoituksena on tuoda ammattilaistason kuvaustekniikkaa pienempään ja helpommin mukana kulkevaan pakettiin. Käytännössä puhelin yrittää yhdistää älypuhelimen helppouden ja elokuvakameroista tutun tarkemman kuvankäsittelyn.

Yhteistyössä hyödynnetään muun muassa ARRIn LogC3-profiilia, joka säilyttää kuvan valo- ja varjoalueiden yksityiskohtia jälkikäsittelyä varten. Lisäksi mukana on Wide Gamut 3 -väriavaruus sekä ARRI Looks -tyylejä. Näiden tarkoituksena on antaa kuvaajalle enemmän pelivaraa esimerkiksi värien säätämiseen jälkituotannossa.

HONORin mukaan tavoitteena ei ole vain kasvattaa puhelinten megapikselimääriä, vaan antaa sisällöntuottajille enemmän kontrollia kuvaamiseen. Robottipuhelinta on esitelty aiemmin myös Cannesin ja Shanghain elokuvajuhlilla, ja yhteistyön ARRIn kanssa kerrotaan jatkuvan tulevissa HONOR-laitteissa.